Úvod Montáže Kombinovaná montáž

Kombinovaná montáž

15 766
2

Kombinovaná montáž je pravděpodobně nejpodcenovanější zbraní současné kaprařiny. Michel Schoonhoven vám ukáže, jak s touto starou montáží dosáhnout nových úspěchů.

Je časné jaro roku 2010, když pozdě večer přijíždím k jezeru, kde budu lovit v průběhu celého roku. Připravuji si vybavení, nafukuji člun a do pevnostních klipů nacvakávám dvě standardní montáže pro lov ze dna. Po jejich zavezení si hledám pohodlné místečko pro spacák. Brzy bude tma a navíc předpovídali chladnou noc.

V pět hodin ráno cítím v močovém měchýři neustálý tlak. Při pohledu na odháčkovací matraci a podběrák zjišťuji, že všechno je kompletně zmrzlé. Podle momentální teploty minus dva stupně je jasné, že v noci muselo být ještě chladněji. Musím vstát a vyprázdnit močový měchýř, nebo bude pozdě… Jelikož se ani na jednom prutu nic nehnulo, rozhodl jsem se vyměnit jednu montáž za kombinovanou montáž, kterou jsem vyštrachal v penálu na návazce. V tuto dobu jsem se rozhodl pro nához do hlubší vody.

opmaak

Pro pozorování ryb jsou výtečná zvláště časná rána, takže jsem si uvařil šálek kávy a zabalil se do spacáku. Za dvě hodiny jsem uslyšel několik pípnutí. Okamžitě jsem měl prut v ruce. V prvních měsících v roce nikdy nečekám na jízdu. Zvláště v chladné vodě tak téměř jistě o kapra přijdete, jelikož se stále pohybuje velmi pomalu a pokouší se háček vyplivnout. Po několikerém otočení navijáku jsem s ulehčením ucítil odpor ryby. Můj první kapr v sezóně 2010 – cítil jsem se neskutečně. Jak jsem předpokládal, kapr nebojoval nijak tvrdě a za pět minut jsem jej mohl navést do podběráku- krásný šupináč okolo 10 kilo. Na první výpravu to není špatné. Potvrdilo se, že mé rozhodnutí přehodit prut bylo správné. Nastal čas vrátit se domů, dát pořádně teplou sprchu a prohřát se horkým kakaem.

Krásný šupináč okolo 10 kg se  stal první obětí, která pocítili kombinovanou montáž
Krásný šupináč okolo 10 kg se stal první obětí, která pocítili kombinovanou montáž

Strávil jsem na tomto jezeře hodně času, proto jej znám opravdu velmi dobře. Rybí obsádka zde byla poškozena velkou kalamitou, jíž padlo za oběť nejméně na dvě desítky kaprů, což se hned tak nespraví. Jelikož jsem ale věděl, že těch několik opravdu nejlepších kousků přežilo a počet kaprařů, kteří je chtěli dostat, poklesl, rozhodl jsem se lovit v těchto vodách, jak často to jen půjde a ulovit co možná nejvíce kaprů. Tak bych znova poznal počet starých, původních kaprů, kteří v jezeře přežili. Používám termín “starý kapr”, protože jezero bylo znovu osazeno kapry rok po rybí kalamitě. Tito kapři rostou velmi rychle, někteří už dokonce dosáhli hranici 20 liber.

Malé rozdíly v teplotě mohou znamenat opravdu velký rozdíl
Malé rozdíly v teplotě mohou znamenat opravdu velký rozdíl

Týden po mojí úspěšné výpravě jsem se rozhodl zakrmit si mělká místa. Předpověď počasí byla více než slibná – teplý jihozápadní vítr a stále slunečno – ideální k tomu, aby se kapři nechali zlákat rybářovou návnadou. V těchto podmínkách kapr vyhledává mělké lokality a nevadí, jak chladná je voda. Jako sniper jsem se plazil křovím a prozkoumával vybraná místa. Jsem velmi opatrný, abych nevyplašil žádnou rybu a vyhledávám stromy, které mi mohou posloužit jako pozorovatelna. Netrvalo to dlouho a zaregistroval jsem prvního kapra. Počkal jsem, dokud nezmizí a naházel na toto místo 1 kilo boilies. Podobným způsobem jsem se přikradl na ostatní místa. Pokud zpozoruji kapra, zakrmím o něco více, pokud ne, hodím jen několik hrstí. Polarizační brýle jsou nezbytné a mám je vždy po ruce.

Jakmile se  všechno začne zelenat, kaprovi nastane pastva
Jakmile se všechno začne zelenat, kaprovi nastane pastva

Krmná kampaň potom pokračovala každý den a vždy jsem na různých místech měřil teplotu. Je docela zajímavé sledovat, jak je teplota vody na různých místech jiná. Při jednom měření jsem zaznamenal rozdíl až 5 stupňů. Jsem jeden z těch, který chce vědět víc, než si myslí, že ví.

Teplota vody mi rovněž napoví, jaké množství návnady mám zvolit. Chci kapry lovit a ne je krmit, aby nebrali právě, když přijedu k vodě s pruty. Krmení, které používám, je vyvinuto právě pro tyto situace. Stoprocentně věřím nástraze Pro boilies Red Salmon. Boilies postavené na tak krásně vonících rybích moučkách si svojí pověst zaslouží. Chci být odlišný od jiných rybářů, proto boilies rozkrajuji na půlky. To také pomůže zvýšit atraktivitu lovného místa.

Po jednom a půl týdnu přípravného krmení, pozorování a příprav jsem přijel znovu. Ihned jsem vylezl na pozorovací strom a pátral po nějakém náznaku, který by mi napověděl, kde právě lovit. Zvyšující se teplota vody aktivuje i růst vodních rostlin, takže pod hladinou je možné spatřit první lekníny.

Jak se předpokládalo, průměrná váha kaprů nebyla vysoká
Jak se předpokládalo, průměrná váha kaprů nebyla vysoká

Kapři již přijeli a někteří z nich se již začali krmit. Při pohledu na místo pod stromem mohu spatřit tmavé stíny a již vím dost… Rychle jsem se rozhodl vylézt na strom a rozpoznal jsem amury. Ačkoli vypadaly tyto ryby poměrně mohutně, pohybovaly se lehce a zmizely z místa po několika vteřinách. Moje rozhodnutí však bylo zůstat trochu déle a vychutnat si východ slunce při hledání kaprů. Náhle jsem byl vyrušen zvukem SMS. “Pokud nepřijdu domů do 10 minut, můj oběd sní pes!” Zasmál jsem se, ona má absolutní pravdu. Strávil jsem zde dost času, nastal čas návratu a příprav na následující výpravu.

Za dva dny jsem zpátky i s nádobíčkem. Vše jsem sestavil v rekordním čase a montáže umístil zavezením z člunu. Teď už je to v jiných rukách a jsem si jistý, že se mi podaří ulovit alespoň jednoho kapra. Zvláště když vezmu v úvahu fakt, že jsem na jiných místech viděl kapry, jak se krmí mým boilies. Momentálně jsem použil kombinované montáže vyrobené z IQ a Supernatural firmy Korda. Opravdová výhoda je, že IQ je pod vodou vždy neviditelné a barva Supernatural vždy splyne s okolím. Další výhodu je to, že se kapr zasekne velmi rychle díky tuhosti IQ. Návazec potřebuje velmi málo, než se háček zasekne. Kapr musí pouze napnout Supernatural. Absolutně ideální pro pomalého kapra jarního.

opmaak5

Čas odpočinku a čas užít slunce a horké čokolády. O hodinu později je již ale čas zahrabat se do spacáku. Hlasitost příposlechu je nastavena na maximum, aby mě rychle vzbudil, ale zvuk signalizátorů Delkim je vypnutý. Nechci, aby ostatní rybáři slyšeli, co dělám a vždy se snažím být potichu, jak to jen jde. Za chvilku jsem upadl do spánku a nechal si zdát o velkém kaprovi…

Když jsem se ráno probudil, ucítil jsem zápach rybiny vycházející ze sítě podběráku a matrace. Kombinovaná montáž dělala vše, co se od ní očekávalo a dokonce ještě více – 5 kaprů, 3 cejni a 5 línů. To už opravdu o montáži něco vypovídá. Dost vyčerpaný a natěšený na kafe jsem udělal několik snímků. Váha kaprů se pohybovala od 7 do 11 kil. Všichno to byli noví kapři, takže jsem nebyl zklamaný.

opmaak6

Co mě opravdu přesvědčilo o používání kombinovaných montáží, je fakt, že všechny ryby byly zaseknuty uprostřed spodního pysku – neklamná známka toho, že montáž pracuje absolutně perfektně. Ani jedna ryba nespadla, i to mě utvrdilo. Lov zbytku staré rybí populace bude nicméně pokračovat a já vás budu informovat. Teď je čas, abych vám ukázal, jak si sami navázat kombinovanou montáž.

Kombinovaná montáž – krok za krokem

Nezbytné vybavení
Nezbytné vybavení
Nezbytné součásti kombinované montáže
Nezbytné součásti kombinované montáže
Odstřihněte 15 cm Supernatural od firmy Korda
Odstřihněte 15 cm Supernatural od firmy Korda
Vytvořte malou smyčku a jeden konec osmkrát obtočte okolo
Vytvořte malou smyčku a jeden konec osmkrát obtočte okolo
Připojte malý kroužek dva centimetry nad přívěs
Připojte malý kroužek dva centimetry nad přívěs
Použijte háček Korda Kaptor shank velikosti 8 a navažte bezuzlovým způsobem
Použijte háček Korda Kaptor shank velikosti 8 a navažte bezuzlovým způsobem
Přetáhněte kroužek na háček, jak je patrné z fotografie
Přetáhněte kroužek na háček, jak je patrné z fotografie
Vezměte malý kousek  smršťovací hadičky a nasuňte na ramínko háčku. Hadička by měla být umístěna  naproti hrotu háčku
Vezměte malý kousek smršťovací hadičky a nasuňte na ramínko háčku. Hadička by měla být umístěna naproti hrotu háčku
Ke smrštění použijte páru
Ke smrštění použijte páru
Použijte požadovanou délku IQ  a oba materiály spojte Albrihtovým uzlem. Pevně natáhněte a   IQ nahřejte zapalovačem
Použijte požadovanou délku IQ a oba materiály spojte Albrihtovým uzlem. Pevně natáhněte a IQ nahřejte zapalovačem
Kousek Dark Matter od Kordy namodelujte okolo uzlu
Kousek Dark Matter od Kordy namodelujte okolo uzlu
Ujistěte se, že se uzel zcela ztratil
Ujistěte se, že se uzel zcela ztratil
Na smyčku připojte Palomarovým uzlem
Na smyčku připojte Palomarovým uzlem
K narovnání IQ použijte páru
K narovnání IQ použijte páru
Konečný výsledek. Boilies, které je použito jako nástraha, má dvě poloviny. Jedna se skládá z plovoucí směsi, ta druhá z normální
Konečný výsledek. Boilies, které je použito jako nástraha, má dvě poloviny. Jedna se skládá z plovoucí směsi, ta druhá z normální

Přeji vám mnoho pořádně hlasitých záběrů!

Michel Schoonhoven

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. krásná reklama pro firmu korda :)) z 90% článku zde je pouze reklama firem a vubec nejde o rybare a relax u vody ale pouze o to vytrískat z rybaru co nejvice penez :)) a pak ze to neni o penezenich

  2. Láďa: Je to tester firmy Korda. Těžko asi bude navazovat z výrobků od Foxe :). Každý si to ale může navázat ze svých oblíbených materiálů dle tohoto návodu.

    Jak moc to bude o penězích, to už zůstává na každém rybáři :))).

Chcete-li, můžete přidat komentář: