Úvod Montáže Kombinovaný náväzec trochu inak

Kombinovaný náväzec trochu inak

22 210
3

Túto montáž som začal používať pár mesiacov dozadu. Dôvodom bolo, že navštevujem malé revíry s veľkým rybárskym tlakom, kde jednoducho nieje priestor na časté nahadzovanie kvôli zamotaniu sa montáže, nepremeneným záberom a podobne. Všetko je to signálom pre ryby, že na danom mieste niečo nieje v poriadku. To ma viedlo k vytvoreniu “dokonalej” montáže pre danú situáciu.

Malé štrkovisko s veľkým rybárskym tlakom
Malé štrkovisko s veľkým rybárskym tlakom

Častokrát pri výbere a viazaní náväzcov kladieme dôraz hlavne na schopnosť náväzca zaseknúť rybu a jeho nenápadnosť. Kombináciou týchto dvoch vlastností vznikol takzvaný kombinovaný náväzec. Ten bežne pozostáva z dvoch materiálov, napríklad mäkkej pletenej šnúrky a fluorocarbonu. Mäkká šnúrka tvorí vlas a nami požadovanú dĺžku mäkkej časti nadväzca nad háčikom. Táto časť má za úlohu správne zaseknutie háčika a často opomínanú vlastnosť nadväzca – prirodzené správanie nástrahy.

Pri zhotovení jednoduchej montáže z fluorocarbonu ktorá je celá tuhá dosiahneme toho, že sa nám montáž takmer nikdy nezamotá a je prakticky vo vode neviditeľná, čo je nesporná výhoda tohto materiálu. Pri tejto montáži však musíme počítať s tým, že sa nástraha bude chovať ináč ako voľná návnada, čo môže byť pre opatrnú rybu signálom že niečo nieje v poriadku. Pri kombinovanom náväzci je ale spávanie nástrahy prirozdené a jeho nenápadnosť zabezpečuje fluorocarbonová časť, ktorá je spojená s mäkkou šnúrkou jedným z mnoha použiteľných uzlov, ktorý následne obalíme plastickým olovom.

Klasický kombinovaný náväzec
Klasický kombinovaný náväzec

Časom som ale prišiel na tri nevýhody tejto montáže. Prvá sa týka mäkkej časti nad háčikom. Táto časť má tendenciu zamotávať sa či už pri nahazdovaní, alebo pri atakovaní menších rýb. Druhá nevýhoda tejto montáže je, že spoj medzi materiálmi, obalený plastickým olovom, pri použití väčšieho množstva dopadol na dno skôr ako sa náväzec stihol po dopade na hladinu vyrovnať a tým pádom dochádza k úplne nemožnej prezentácii keď fluorocarbonová časť montáže tvorí akúsi slučku trčiacu z dna a ktorá pravdepodobne rybu skôr odplaší. Tretia nevýhoda je slabá pevnosť v spojovacom uzle.

Montáť na mieste. Už len čakať.
Montáť na mieste. Už len čakať.

Tieto výhody a nevýhody ma priviedly k myšlienke vytvoriť náväzec, ktorý bude nenápadný, nezamotateľný, s prirodzene sa správajúcou nástrahou, agresívne sa ztáčajúcim háčikom a čo je veľmi dôležité, pri dopade na dno alebo pri nasatí a vypľutí nástrahy rybou sa montáž každý jeden krát dokonale vyrovná na dne a je pripravená na záber.

Jeden z mnoha chytených na túto montáž
Jeden z mnoha chytených na túto montáž

Na prvú časť montáže budeme potrebovať akýkoľvek háčik. Ja rád používam háčiky typu Longshank alebo Kurv Shank veľkosti č.6 od firmy Korda, ale taktiež je možné použiť aj ostatné typy háčikov. Jediná zásada je aby háčik nemal očko vyhnuté smerom von. Tieto háčiky sú určené na pop-up montáže a teda sú pre tento typ náväzca nepoužiteľné.

Ďalej budeme potrebovať mäkkú pletenú šnúrku, napríklad Supernatural, taktiež od firmy Korda, malý krúžok a zmršťovaciu hadičku. Na druhú časť budeme potrebovať fluorocarbon. Tu je dôležité použiť správny priemer tak, aby sa háčik správne ztáčal a pritom aby bol náväzec dostatočne tuhý. Je teda dôležité urobiť krok späť a použiť menší priemer ako pri klasickom kombinovanom náväzci. Ja pri háčikoch velkosti č.6 používam fluorocarbon priemeru maximálne 0,30mm.

Ďalej potrebujeme tungstenovú korálku a plastické olovo. Poslednú vec ktorú budeme potrebovať je správna nástraha. Tá by mala byť vyvážená. Túto časť nechám na každom z vás. Dá sa použiť panáčik, kúsok korku alebo peny v potápavej guličke alebo vyvážené boilies.

Potrebná bižutéria a naväzcový materiál
Potrebná bižutéria a naväzcový materiál

Postup viazania krok za krokom:

 1. Z pletenej šnúrky Supernatural si ustrihneme približne 15cm, uviažeme klasickú slučku a našijeme vyváženú nástrahu. V tomto prípade som použil jednu 14mm guličku vyváženého boilies Hot Demon od firmy Starbaits.

6

 1. Klasickým uzlíkom pripevníme krúžok v požadovanej vzdialenosti od nástrahy. Je možné použiť aj kúsok PVC hadičky, ale mne sa viac osvedčili práve krúžky.

7

 1. Háčik navlečieme do krúžku a uviažeme ho bezuzlovo. V tomto prípade som použil Kurv Shank č.6 od Kordy.

8

 1. Prichádza špecifický moment. Cez prvé bezuzlové viazanie omotáme druhé, ale tento krát už použijeme fluorocarbon. Nieje potrebné vytvoriť na fluorocarbone vlas, pretože ten nám tvorí pletená šnúra.

9

 1. Prebytok fluorocarbonu a šnúry odstrihneme a cez očko háčiku navlečieme na uzol zmršťovaciu hadičku. Tá je dôležitá pri súdržnosti uzlov, ale aj pri správnom uhlovaní háčika.

10

 1. Hadičku zmrštíme nad parou a vytvarujeme ju do nami požadovaného tvaru.

11

 1. Z druhého konca na fluorocarbon navlečieme tungstenovú korálku.

12

 1. Tungstenovú korálku umiestnime približne do jednej tretiny dĺžky náväzca od olova a obalíme ju trochou plastického olova. Vzdialenosť korálky od olova by nemala byť dlhšia ako polovica dľžky náväzca pretože môže pri dopade na dno dôjsť k vytvoreniu slučky a teda zlej prezentácii.

13

 1. Svoje montáže väčšinou ukončujem slučkou pretože používam rýchloklipy, ktoré mi umožňujú rýchlu výmenu, ale je možné náväzec uviazať priamo na obratlík.

14

 1. Hotovú montáž pred použitím narovnáme nad parou a je hotovo.

15

A ďalší. Prišiel ráno po vyže 24-hodinovom tichu na celom jazere a práve na môj kombinovaný náväzec. Náhoda?
A ďalší. Prišiel ráno po vyže 24-hodinovom tichu na celom jazere a práve na môj kombinovaný náväzec. Náhoda?

Montáž je určená na tvrdé, čisté dno. Pri použití na zabahnenom dne nemusí byť prezentácia dokonalá. Pri chytaní v blízkozti zásekov, keď je potrebné držať rybu “na krátko”, odporúčam použiť pevnejší materiál ako fluorocarbon. Náväzec sa mi veľmi osvedčil na vodách s veľkým rybárskym tlakom, kde bolo treba vymyslieť niečo nové a nikým nepoužívané. Niesom zástanca neopodstatnene prekombinovaných náväzcov. Po čase zistíte, že náväzec je jednoduchší ako sa zdá. To málo navyše pri jeho viazaní sa vám určite vráti v podobe vysnívaného úspechu.

Prajem veľa šťastia pri viazaní a používaní tejto montáže! 🙂

René Haulik

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

 1. Prosím vás koľko mm zmršťovačku je vhodné použiť keďže sú tam 2 uzly ďakujem 🙂

Chcete-li, můžete přidat komentář: