Úvod Články Kormorán zaútočil aj na kaprov v Piešťanoch

Kormorán zaútočil aj na kaprov v Piešťanoch

3 580
2

Veľká časť našich vôd si konečne užila trochu pokoja od kormorána, ktorý na našich rybárskych revíroch úspešne rabuje už niekoľko rokov. Hrubá vrstva ľadu sa stala očakávaným vyslobedním z tlaku tohto škodcu a nepôvodného druhu. Neobvyklý problém však museli riešiť rybári z Piešťanskej rybárskej organizácie. V Piešťanoch je niekoľko vôd, ktoré kvôli teplým prameňom nezamrznú ani pri veľmi tuhých mrazoch. Jedným z týchto revírov je aj Rimplerova važina.

1

Tento obľúbený rybársky revír, do ktorého bolo pred touto zimou nasadených 1000 kg kapra a 200 kg lieňa, a ktorý je už niekoľko rokov pravidelne zarybňovaný bielou rybou, sa stal v priebehu minulého týždňa svedkom príletu hejna kormoránov, ktoré má podľa odhadov 60 až 100 hláv. Aplikovaním známeho faktu, ktorý hovorí, že kormorán skonzumuje denne 0,5 kg rýb môžeme pri najoptimistickejších odhadoch vyhlásiť, že tento kŕdeľ stojí denne rybárov z Piešťan 30 až 50 kg rýb. A to sme úplne vynechali z našich výpočtov ryby, ktoré kormorán zraní.

kormoráni
kormoráni

Nádej vzbudzuje rýchla reakcia Piešťanského rybárskeho zväzu, ktorý vďaka veľmi rýchlej a obetavej práci niektorých jeho členov, obzvlášť bývalého pretekára v prívlači Ladislava Rebra nadviazal veľmi rýchlu spoluprácu s príslušným poľovníckym združením. V súčasnosti na tejto lokalite prebieha odstrel kormorána a tak predsa len očakávame, že rybárske prúty a rybárske navijaky rybárov z Piešťan si aj na tomto revíry užijú v ďalšom roku zmysluplnú rybačku. Účelom tohto krátkeho článku bolo upozorniť na pomerne rýchle a úspešné riešenie tohto problému, ktorí by mohol byť príkladom aj pre iné rybárske organizácie, nakoľko najlepšie vyhliadky pri riešení problému s týmto nepôvodným druhom vidíme v úzkej spolupráci rybárskych a poľovníckych organizácii v súčinnosti so štátnou správou.

Lukáš Stredansky
www.slaviaryby.sk

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Zdravím všechny ten černý mor je i Brně na řece Svratce od Brněnské přehrady až po riviéru asi 8 km nepočítal jsem asi 250ks.Jinak všem hezkou sezonu 2012

  2. Velice hezký článek. Ty vole to jsou jatka, z tých řyb nic neostalo…

Chcete-li, můžete přidat komentář: