Úvod Články Krátkodobá kaprařina

Krátkodobá kaprařina

10 152
0

Pokud nemáte čas vysedávat u vody celé dny a máte na svůj koníček vždy jen pár hodin, mám pro vás několik tipů na tzv. rychlé chytání, které se mi osvědčilo a málokdy jsem odcházel od vody po pár hodinách lovu bez záběru. Velikost ulovených kaprů sice byla o poznání menší, ale z minimálního času stráveného u vody jsem dokázal takto maximálně využít šanci na úlovek.

1
Slibné místo pro lov kaprů

Způsoby lovu a vnadění

Používám účinnou kombinaci buďto lovu se splávkem, anebo na lehkou položenou v příbřežních partiích, často přímo pod nohama. Jako návnadu používám směs method mixu Robin red + koření, GLM a mini betainových pelet. Z takto smíchané a navlhčené směsi, do které někdy ještě přiliji nějakou tekutou potravu (jako například Bioamino), vytvaruji koule o velikosti pomeranče, kterými následně zakrmuji.

2

3

4

V případě lovu se splávkem nastražuji zrnko měkké kukuřice z plechovky (Bonduell) napíchnuté přímo na háček. Při lehké položené používám běžné kaprové montáže s menší zátěží od 40 g do 60 g. V tomto případě nastražuji chytací halibut pelety o průměru 16 až 21 mm nebo jednu kuličku plovoucího boilie, například fluoro předtrávený krab nebo oliheň, umístěnou 5 cm nade dnem uprostřed zakrmeného prostoru. V případě, že používám jako nástrahu jednu kuličku boilie umístěnou na dně, snažím se, aby byla nástraha (i návnada v okolí) co nejatraktivnější a při výrobě boilie používám vyšší dávky všech tekutých komponentů.

5

Velice důležité je dodržovat na břehu maximální klid a vyvarovat se zbytečných pohybů, abychom si kapry nevyplašili. Při lovu dále od břehu používám běžné kaprové pruty, v mém případě Sportexy FBC 3lb o délce 3,82 m. Zátěže volím 60 – 80 g tzv. tvaru trilobit, které slouží zároveň jako krmítko (obaluji je opět směsí method mixu Robin red + koření, GLM a mini betainových pelet).

6

Druhou možností přesného vnadění v okolí nástrahy, kterou často používám při lovu na delší vzdálenost, je použití PVA punčochy nebo sáčku. Do PVA vložím nástrahu a zasypu půleným boiliem a směsí pelet.

Způsoby dopravy krmení na lovné místo

Existuje několik způsobů, jak dopravit návnadu na lovné místo, když lovíte dále od břehu. Nejlepším způsobem je použití loďky, ale všichni víme, že je její použití k zavážení návnad a nástrah na většině našich revírů zakázáno. Navíc na pár hodin rybaření je lepší použít jednodušší způsob dopravy krmení do větší vzdálenosti, než se vláčet s velkou lodí, a nebo se zdržovat s nafukováním člunu.

7
Úspěšná montáž složená z kombinovaného návazce (fluorokarbonové vlákno Spark a měkká šňůrka Impuls)
8
Vrhací raketa

Dále můžeme na malé vzdálenosti použít prak, ale musíme si dávat pozor, aby nebyla naše návnada příliš rozptýlena. Pokud nebude vaše krmná dávka několik desítek kilogramů návnady, jeví se mi jako nejlepší řešení použití tzv. vrhací rakety. Na trhu jich je sice k sehnání dostatek, ale většina jich je funkčně nevyhovující. Buď s ní nelze návnadu dopravit dostatečně daleko – z důvodu malé hmotnosti rakety, a nebo se nebude překlápět a vaše krmení zůstane po přitažení rakety ke břehu uvnitř. Mně se nejvíce osvědčila vrhací raketa od firmy Fox – ostatně jako téměř všechny výrobky této firmy, je i tento výrobek dokonalý. S touto raketou dokáži dopravit krmení i na vzdálenost přes 100 m a i s vysypáváním návnady jsem neměl žádný větší problém.

Autor s úlovkem
Autor s úlovkem

Úspěšný recept:

1 000 g boilie směs Žlutý Impuls
50 ml liquid tiger nuts
30 ml bioamino
5 – 10 ml tekuté sladidlo
5 – 10 ml esence banán

Jarda Dufek

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: