Úvod Články Krátkodobé podzimní lovy

Krátkodobé podzimní lovy

2 731
0

Příchod podzimního počasí pro mě znamená dobu krátkých vycházek. Jednak kvůli větší pracovní vytíženosti přes zimní měsíce a jednak také už hraje velkou roli moje pohodlnost, která mi nedovolí trávit noci v tak nevlídném počasí u vody. Jestliže se tedy rozhodnete tak jako já a revír budete navštěvovat ne na víc jak dvě až tři hodiny, přichází na řadu naprosto odlišná taktika lovu, než je možné praktikovat při dlouhodobých lovech.

10

Pokud jedete k vodě na víc než týden, dá se využít velkých krmných kampaní, kdy se krmí na větší ploše. Není pak problém denně do vody nasypat přes 10kg boilies a tím rybu do lovného místa přilákat. Nebo, jak se říká, počkat až poplave kolem a začnou se na našem lovném místě krmit. Toto při krátkých vycházkách samozřejmě není možné. Než by kapři návnady vysbírali a dostali se k nástraze, byli byste už dávno doma na gauči. Já osobně při podzimním krátkodobém lovu kladu důraz na dvě věci, tou první je přesná lokalizace ryb a tou druhou je jemný návazec s kvalitní nástrahou.

1

Přesná lokalizace ryb

Přiznám se, že s první věcí mi dost pomohl můj pes. Je třeba ho každý den vyvenčit a kam jinam jít než k vodě. Dává mi to možnost lépe poznat revír, na kterém za čas vypozorujete, co s rybou dělá směr větru, teplota vody, rybářský tlak, déšť, roční období, potrava, která se ve vodě v danou dobu vyskytuje a sto dalších faktorů ovlivňující její chování. Pokud lovíte na rybnících se zabahněným dnem, je lokalizace ryb celkem snadná. Zkalené dno, vycházející bubliny na hladinu a skákající kapři nám dávají jistotu, že právě tady si užívají svou hostinu.

2

Na pískovnách je lokalizace o něco složitější, ale díky přemíře sláviček, škeblí, raků, které kapři milují a čisté vodě se i tady dají kapři celkem dobře najít. Třetí a samostatnou disciplínou je lokalizace ryb na řekách. Tady už je nezbytně nutné revír perfektně znát, protože zkušenosti z již zmiňovaných revírů není možné na řece téměř vůbec uplatnit. Zde je dobré, pokud ta možnost je, nasednout do člunu a echolotem si vybraný úsek několikrát projet.

Na řece totiž i nepatrná nerovnost na dně, potopený strom nebo jen větev dokáže zachytávat potravu a kapři tyto místa rádi navštěvují. Ať už si vyberete jakýkoliv revír, je dobré ho před vycházkou několikrát navštívit bez prutů – takzvaně na sucho. Máte pak více času vnímat podněty, kterých byste si při samotném lovu nikdy nevšimli. Dá se říct, že i já u vody trávím víc času bez prutů než s nimi.

3

Kvalitní návazec a nástraha

Pokud jste našli místo, které kapři navštěvují ke krmení, je na čase se zaměřit na kvalitní návazec a nástrahu. Pro své návazce jsem si velmi oblíbil potahovou šňůrku Strip-X od firmy Carp´R´Us. Šňůrka je dostatečně tuhá a zároveň už nepotřebujete další speciální pomůcky ke stažení potahu, který jde snadno sundat i nehty.

Další parádní věcí z dílny Carp´R´Us je háček Longshank Nailer ATS. Jemný háček, který mě už po léta překvapuje, co vše vydrží. Opatřený kroužkem dokonale sedí v kapří tlamce, kterou zároveň dál už nezraňuje i během tvrdšího zdolávání.

4

Součástí dokonalého návazce musí být i dokonalá nástraha. Těmi se staly při mých podzimních lovech nepřekračující z pravidla víc jak dvě až tři hodiny produkty od firmy Imperial Baits. Konkrétně se jedná o novinku boilie Uncle Baits Extra Strong, které je velmi sladké a kapři na něj reagují okamžitě po nahození. I proto jsem mu začal říkat „kouzelná kulička“.

7

Od té doby, co ho dávám vždy na jeden prut, zřídka kdy odjíždím od vody bez záběru. Druhým favoritem pro podzimní lov je boilie Banana Cold Water, které je měkčí než klasické boilies, takže vysílá chuťové signály ihned po vhození do vody a kapři ho doslova zbožňují. V kombinaci s plovoucím boilie Flying Banana na ně působí doslova jako magnet.

5

U obou variant boilie se je i přes jejich vysokou kvalitu snažím ještě více zatraktivnit pomocí dipů a práškových gelů stejných příchutí. Tato kombinace vytvoří při kontaktu s vodou na povrchu boilie vrstvu podobnou gelu, který se pomalu rozpouští a vytváří v okolí nástrahy chuťový mrak. Pokud chytáte na zabahněném dně, takto ošetřené boilie nenasává okolní pachy a zůstává po celou dobu neodolatelně čerstvé.

Je dobré vždy každou montáž opatřit buďto PVA punčoškou naplněnou amino-peletkami nebo pár kuličkami boilie navlečené na PVA pásce. Tím docílíte přesného krmení a není potřeba již dalšího přikrmovaní.

8

Vlastní testování krátkodobého lovu

Před psaním toho článku jsem si naplánoval pět krátkých vycházek k vodě. Vytipováno bylo několik míst, kde se kapři zdržují ke krmení a nezbývalo nic jiného než jít otestovat, jak jim bude chutnat v tomhle chladném počasí.

Při každé vycházce jsem dal na jeden prut dvě 20mm „kouzelné kuličky“ Uncle Baits Extra Strong vymazlené práškovým gelem. Na druhý prut jednu 20mm kuličku boilie Banana Cold Water, nad ní plovoucí boilie Flying Banana zalitou esencí Banana a opět celou sestavu vymazlil práškovým gelem a dipem.

9

Pod každou montáž umisťuji vždy čtyři kuličky na PVA pásce a více již nekrmím. Díky těmto kombinacím jsem byl z pěti vycházek čtyřikrát úspěšný! Skóre bylo přesně „half and half“ pro obě příchutě.

První den úřadovalo boilie Uncle Baits. To mi po půl hodině od nahození roztočil cívku nádherný lysec atakující hranici 18kg! Druhý den mi po dvou hodinách těsně před setměním udělal radost krásně stavěný šupík, kterému zachutnalo boilie Banana CW. Třetí den pravděpodobně díky rychlé změně počasí odcházím od vody bez záběru, ale náladu jsem si zpravil o dva dny později. To jsem i přes vytrvalý déšť vyrazil na chvilku k vodě a po hodině už se díky boilie Banana CW fotím s 16,5kg těžkým lyscem.

6

Poslední výpravu podnikám se svým tříletým synem a vlastně i díky němu podebírám čtvrtou rybu z pětice krátkých výprav. Neopatrností sobě vlastní zapomínám po náhozu zapnout hlásič. Jen díky jeho bystrým očím a uším mě upozornil na ohnutou špičku prutu a vrčící brzdě navijáku.

11

Na závěr pokud shrnu těchto pět různých vycházek, věřím tomu, že pokud věnujete dostatek času správné lokalizaci kaprů, u vody se chováte tiše a použijete kvalitní nástrahy, je víc než jisté, že na záběr nebudete čekat dlouho…

Za Imperial Baits
Martin Jandík

Komerční sdělení
HODNOCENÍ: 1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (10 hlasů, průměr: 3,60 z maxima 5 hvězdiček)
Loading...

Chcete-li, můžete přidat komentář: