Úvod Články Krátkodobý rybolov

Krátkodobý rybolov

10 501
0

Zřejmě všichni se shodneme, že fenoménem poslední doby je nedostatek volného času na naše záliby a zájmy. Jsou sice mezi námi šťastlivci, kteří u vody tráví opravdu slušnou část života, ale drtivá většina z nás se musí spokojit s malým množstvím času, které nám na rybařinu zbývá. Asi v žádném rybářském odvětví to není takový problém jako u kaprařiny. Zde je opravdu doba strávená u vody často rozhodujícím faktorem k ulovení vysněných ryb. Mnoho lidí tak vůbec nevyráží na výpravy kratší než několik dní. Je to ale jistě škoda, protože i při krátké vycházce k vodě trvající třeba jen několik hodin, si můžeme skvěle zachytat a ulovit trofejní rybu. Pojďme si říci, jak na to…

2
Slušná ryba ulovená při vycházce „na noc“. Chytil jsem jí těsně před svítáním na prut, který byl nahozen pouze s PVA páskou mimo krmenou oblast.

Co je to vlastně krátkodobá výprava? Každý z nás může tento pojem chápat rozdílně, obecně bych však za krátkodobé označoval ty výpravy k vodě, které trvají od 2 do 24hodin. Někteří možná namítnou, že i víkendové výpravy jsou poměrně krátké. To jistě jsou, ale během cca 48hodin, které můžeme během víkendu u vody strávit, přistupuji k lovu poněkud odlišně a vrátím se k tomu v některém z dalších článků.

Výběr lokality a lovného místa

Pokud jedeme k vodě na několik hodin, je nesmysl si vybrat lokalitu, na kterou trvá cesta déle než pár minut, při nejhorším desítek minut. Věřím, že naprostá většina z nás má v blízkém okolí revír, kterému stojí za to se věnovat. Nemusí oplývat kapitálními kapry. I středně velká ryba nám jistě během krátkého pobytu u vody udělá radost a je lepší využít volný čas u vody, než sezením v autě…

Při správné lokalizaci ryb můžete mít záběry dříve, než byste si dokázali pomyslet!
Při správné lokalizaci ryb můžete mít záběry dříve, než byste si dokázali pomyslet!

Výběr lovného místa je naprosto zásadní pro jakékoliv výpravy a u těch krátkých se to ještě násobí. Osobně už při cestě k vodě mám v hlavě nějaký „nástřel“ toho, kde a jak bych chtěl rybařit. Beru v úvahu roční období, momentální počasí a předpokládaný rybářský tlak. Samozřejmě se situace může změnit po příchodu k vodě, kdy zjistíme, že vybrané lovné místo je obsazené nebo oblast, kde jsme hodlali lovit je obležena rybáři. Takovým místům se rozhodně vyhýbejme, ryba nebude nikde, kde se musí proplétat mezi vlasci a kde jí každou chvilku pleskne nad hlavu těžké olovo nebo krmítko. V rychlosti si obhlédněte vodu a zhodnoťte, kde je největší klid a kde vidíte rybí aktivitu. Kapří výskoky, podkalenější voda, rytí ve dně apod., to vše může prozradit výskyt ryb. Vyhýbejte se místům, která jsou trvale pod rybářským tlakem, ikdyž jsou zrovna volná a vás to na ně táhne proto, že se na nich v minulosti ulovily velké ryby. Osobně velmi rád chytám ve špatně přístupných oblastech, kam rybář musí šlapat pěšky od auta a kde většinou bývá klid. Ryby jsou zde díky tomu důvěřivější než v prochytávaných oblastech a tak máme naději, že i během krátkého časového úseku nějakou přemluvíme sezobnout naši nástrahu. Nebojte se lovit ani blízko břehů, kam ryby velice rády najíždějí a dají se zde poměrně snadno lokalizovat okolo pásů travin, rákosí nebo spadlých větví apod.

9
Po příchodu k vodě jsem si všiml podkaleného dna v přítokové oblasti. Zhoupl jsem tam jeden prut s malou peletkou obalenou těstem a než jsem si stihl vybalit druhý prut, podebíral jsem tohoto fešáka. Nebyl jediný!

Taktika krmení

Stejně jako výběr lovného místa, i stategie, se kterou se rozhodneme lovit, je naprosto stěžejní. Při delší výpravě můžeme na vývoj situace a chování ryb reagovat, při krátkém pobytu u vody takovou možnost nemáme. Pokud například při pětihodinové „rybačce“ budeme mít před sebou malé hejno kaprů a nakrmíme několika kilogramy boilies, kapři se nasytí a než budou mít chuť i na naší nástrahu, budeme už doma, v práci nebo ve škole. Daleko lepší je při těchto krátkých lovech vnadit návnadou, která rybu nezasytí a pouze podpoří její chuť hledat něco k jídlu. Fantastickou věcí jsou pro tento účel method mixy a rychle rozpadavé peletky. Pokud jsme ale ortodoxními lovci velkých kaprů, je určitě lepší použít pouze samotné boilis. Jeho množství musíme ale volit s rozmyslem, s přihlédnutím k zarybnění lokality, předpokládanému výskytu ryb na našem lovišti a také rybářskému tlaku. Vždy pamatujte na to, že při vyšší aktivitě ryb můžete přikrmit, ale pokud nahážeme krmení do vody bezhlavě ve velkém množství hned na začátku, můžeme si celou vycházku „zazdit“.  Osobně dělím tyto krátké výpravy ještě na dva druhy a podle nich volím taktiku.

Method mixové koule mi při vycházkách přes den pomáhají „nastartovat“ kapří aktivitu.
Method mixové koule mi při vycházkách přes den pomáhají „nastartovat“ kapří aktivitu.
Spomb
Spomb je skvělá možnost, jak do velkých vzdáleností dopravit rychle a přesně drobné peletky či partikl

Výpravy přes den: Při těchto výpravách si chci většinou zachytat bez nějakého většího ohledu na velikost ryb. Na revírech v mém okolí se větší ryba uloví přes den jen málokdy, a tak selekci menších kaprů příliš neřeším. Po příchodu k vodě a výběru lovného místa si začnu připravovat krmení a pruty. Při tom pozoruji vodu a hledám znaky přítomnosti kaprů. Nachystám si 5–10 methodmixových koulí (pro vyšší atraktivitu a rychlejší účinek přilívám do vody, se kterou method mix rozmíchávám multi amino, booster nebo posilovač). Method mixem si rozjedu jedno místo, přidávám i cca kilogram drobnějších pelet (v teplejší vodě pstruhové, ve studené vodě CSL). Někdy přihodím i několik kuliček boilis, které pro rychlejší účinek rozkrájím. Druhý prut nahazuji pouze s PVA punčoškou naplněnou peletkami nebo method mixem na jiné místo, ve větší vzdálenosti od místa s krmením.

Ne všechny druhy boilis jsou vhodné ke krátkodobému lovu. Některé jsou k němu ale jako stvořené.
Ne všechny druhy boilis jsou vhodné ke krátkodobému lovu. Některé jsou k němu ale jako stvořené.

Výpravy přes noc: Stále více rybářů se uchyluje k těmto typům výprav. Večer po práci nebo po škole honem k vodě a ráno pobalit věci a zpátky. Nikoho nenabádám k lovu přes zakázanou dobu lovu. Je na každém, jak se s tím vypořádá a jestli mu ulovená ryba stojí za porušování pravidel. Asi nikdo nemá příliš zájem lovit celou noc menší ryby a ráno být v práci či ve škole „nepoužitelný“. Proto při těchto vycházkách volím o něco selektivnější taktiku krmení, kdy nepoužívám žádné vnadící doplňky, krmím pouze boilisem a snažím se lovit pouze větší ryby. Oba pruty opět rozmisťuji co nejdále od sebe z důvodu prochytání větší oblasti a nekonkurování si prutů navzájem. Znovu krmím na jeden prut o něco více, s ohledem na teplotu vody. V létě se nebojím ani při „přesnočce“ zakrmit na jeden prut až několik kilogramů bolis, zejména na řece. Kapři bývají v noci velice aktivní, a tak můžeme pomocí většího množství návnady ryby opravdu zaujmout. Často se stává, že při ranní aktivitě můžeme zažít skutečné kapří orgie. Odchod od vody pak bývá skutečně náročný. Druhý prut nahazuji opět pouze s PVA, ale místo punčošky s method mixem volím PVA pásku s několika kuličkami boilis.

montáž s PVA
Moje absolutně nejoblíbenější kombinace pro rychlé či závodní chytání. 12mm kulička s 10mm pop-upkou a malá punčoška naplněná method mixem. Počítejte do pěti a pak jděte seknout 🙂

Nástrahy

Při vycházkách přes den máme opravdu širokou škálu možných nástrah. Od partiklu přes pelety až po boilis. Rozhodně není pro kapraře hanbou chytat např. na kukuřici, která je opravdu perfektní nástrahou na kapry všech velikostí a nachytala obrovské množství ryb po celém světě. Skvělým doplňkem ke klasickému zrnku kukuřice je gumová plovoucí kukuřice, pomocí které si klasickou kukuřici nadlehčíme a můžeme zvolit i jinou barevnou variantu, takže nástrahu zvýrazníme i vizuálně. Neméně dobrou a „rychlou“ nástrahou jsou pelety. Vyrábí se řada druhů, velikostí a příchutí. Asi nejznámější jsou klasické halibut a red fish pelety, které bývají velice úspěšné, zejména v teplejší vodě. Řada firem dnes nabízí i pelety vyrobené ze stejných surovin jako boilis. Použít se rozhodně velice dobře dá i boilis, zde je ovšem potřeba volit druhy vhodné na krátkodobý rybolov. Většina výrobců takové boilis má ve své nabídce. Pokud si boilis vyrábíte sami, volte hrubší strukturu, kratší dobu rozpustnosti, dávkujte více esence nebo esenciálních olejů a tekutých potrav. Část vajec můžete nahradit vodou, tím docílíte rychlejší rozpustnosti a rychlejšího účinku.

umělá kukuřice
I samotná umělá plovoucí kukuřice chytá velice rychle, pokud ji nadipujete například v esenci či sladidle. Skvělé je to, že můžete libovolně kombinovat barvy. Za slunných dnů nebo v čistých vodách to může být velká výhoda!
dipování
Dipování nástrahy je nejjednodušším a nejčastějším způsobem, jak nástrahu udělat „rychlejší“
Sladidlo Talin a Sweet fruit enhancer
Sladidlo Talin a Sweet fruit enhancer jsou naprosto fantastické produkty, které vám pomůžou ulovit více ryb nejen při krátkých vycházkách

Možností, co nastražit je opravdu spousta. Vyhýbejme se však velkým či tvrdým nástrahám, s těmi bychom příliš akce na prutech nezažili. Vhodné je si nástrahu zatraktivnit ještě dodatečně, způsobů k tomu je celá řada. Obalení nástrahy těstem, nadipování, zvýraznění pop-up kuličkou, plovoucí imitací kukuřice apod. Skvělou možností zatraktivnění nástrahy je použití malé PVA punčošky s method mixem, kterou napíchnu na háček nebo natáhnu na návazec.

Rád zvýrazňuji boilis zrnkem plovoucí kukuřičky reflexní barvy
Rád zvýrazňuji boilis zrnkem plovoucí kukuřičky reflexní barvy

Montáž, návazce

V podstatě se montáže a návazce příliš neliší od běžných výprav. Pouze se snažím při těchto krátkých lovech montáž zjemnit – používám menší háček a slabší šňůrku, v koordinaci s tím musí jít i lehčí olůvko. Velice rád používám zadní olova (backleady), v poslední době zejména ty nahazovací, které mi nevadí při zdolávání. Zajistí mi položení vlasce několik metrů před montáží, což je vždy výhoda a ryba se nesplaší kontaktem s napnutým vlascem.

Při krátkých vycházkách volím spíše jemnější sestavy. Oblíbené tvary a velikosti háčků.
Při krátkých vycházkách volím spíše jemnější sestavy. Oblíbené tvary a velikosti háčků.
kapr
Tohoto kapra jsem ulovil asi dvě hodinky po příchodu k vodě z místa, které jsem prokrmil method mixem a drobnými peletkami. Předcházeli mu asi 3 malí kapříci. Jedná se o největší rybu revíru.

Krátké vycházky jsou nepoměrně náročnější, co se zvolení vhodného místa a taktiky týká oproti dlouhodobým výpravám. Avšak hezky prožitý den nebo noc s hezkou rybou na kartě vašeho fotoaparátu vám vynaložené úsilí bohatě vynahradí! Proto nebuďte líní a vyražte k vodě, i když zrovna nemáte tolik volného času, kolik by se vám líbilo. U vody je přece krásně…

Ondřej „Maca“ Macků

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: