Úvod Články Letní kaprobraní ,,ZIG RIG“

Letní kaprobraní ,,ZIG RIG“

26 088
0

Není tomu tak dlouho, kdy mezi rybáři přetrvávalo přesvědčení, že léto není pro lov kaprů nejvhodnějším obdobím. Postupem let se toto falešné mínění skoro vytratilo. Vynalézavost a důvtip vychytralých rybářů změnily letní horké dny v jedno z nejproduktivnějších období roku.

1
V letních horkých dnech se kapři zdržují u hladiny. Zig Rig je metoda, jak přelstít kapra, i když se kapři letargicky vyhřívají u hladiny.

Paradoxně lenost ryb přiměla rybáře k větší aktivitě (kolikrát i alkoholové). Pohled na obří těla ryb povalujících se po letní hladině skoro všech stojatých revírů nutil každého lovce vymyslet novou strategii lovu. Tzv. mlaskačka (lov na hladině, kdy jako nástraha slouží starší kůrka chleba) není pro lov trofejních kaprů nejvhodnější metodou. Množství bílé ryby a různého vodního ptactva v každém jezeře znemožňuje přelstít vysněného šupinatého krasavce.

Spomb
Pomocí Spomb rakety a kůrky chleba testuji aktivitu kaprů u hladiny. Objeví-li se kontakt na chleba, neváhám a převazuji na plovoucí nástrahy do sloupce.

Pamatuji se na okamžiky, kdy jsem namíchal krmnou směs plnou výrazných atraktorů a drobných plovoucích částeček v domnění, že vznášející se návnada provoní celý sloupec a přiměje letargického kapra k pohybu a hledání mé předipované kuličky na dně. Samozřejmě záběr nepřišel. Vždy až s příchodem noci, ale to nebylo cílem.

Klidná podvečerní hladina bývá pro lov z hladiny nejproduktivnější
Klidná podvečerní hladina bývá pro lov z hladiny nejproduktivnější

Po několika podobných pokusech se stejným koncem jsem úplně otočil strategii. Když kapr nechtěl připlout ke dnu, musel jsem vyzvednout kuličku boilies ode dna a přinutit ji proplout několika metry vodního sloupce až do zorného pole povalujících se obrů. Díky poznatkům od našich anglických kolegů jsem začal experimentovat se selektivnějšími pop up materiály. Vše začalo korkovými a polystyrénovými kuličkami a končilo speciálně upečenými boilies koláčky plnými kypřícího prášku.

Nejpoužívanější materiály pro uvázaní montáže Zig Rig
Nejpoužívanější materiály pro uvázaní montáže Zig Rig

V současné době patří chytání ve sloupci či na hladině (tzv. ZIG RIG metoda) mezi všeobecně známé metody lovu kaprů. Nejdůležitějším aspektem pro úspěch je odhad, v jaké hloubce se kapři pohybují. Pozorování vodní hladiny ze stromů v místech, kde se kapři často shlukují, mi vždy napoví. Když jsou příbřežní partie bez ryb a na hladině není známka života, zkouším navázat kontakt pomocí kostek chleba. Nakrájené kostky staršího chleba nastřílím zakrmovací raketou Spoom Boom do různých vzdáleností od břehu a pozoruji reakci ryb. Objeví-li se aktivita kaprů v některé dohozové části jezera, okamžitě nahazuji Marker do těchto míst a odměřuji hloubku, abych věděl, jak dlouhý návazec z fluorocarbonu mám navázat.

Osvědčený konec montáže Fluorocarbon s háčkem Gardner MUGGA vel. 6
Osvědčený konec montáže: Fluorocarbon s háčkem Gardner MUGGA vel. 6
Pomocné plovátko GARDNER pro nadzvedávání malých Pop Up nástrach
Pomocné plovátko GARDNER pro nadzvedávání malých Pop Up nástrach
7
Připravená sestavička pro nahazování, na plovátko přidělaná Pop-ka pomocí PVA pásky. Důlek v plovátku umožňuje pevně přidělat nástrahu.

Neobjeví-li se aktivita na hladině, začnu experimentovat s délkou návazce. Každou hodinu pruty přehazuji na různá místa a postupně návazec zkracuji po ½ metrech. Tato metoda je poměrně náročná na spotřebu fluorocarbonu, ale co bychom pro záběr neudělali. Je-li klidná hladina, je možné použít průběžné montáže a pomocí plovátka zvedat celý návazec, do jaké hloubky potřebujeme.

Vše je tak, jak má být - horký teplý den, hladina jak stůl a Pop Up na Zig RiG
Vše je tak, jak má být – horký teplý den, hladina jak stůl a Pop Up na Zig Rig

Jako nástrahu používám Fluo pop up zelené nebo hnědé barvy o velikosti 20 mm. Popky musí mít velikou vznášenlivost pro zvednutí celého návazce až k hladině. V situacích, kdy chci použít pop up menší velikosti, musím celý návazec trochu pozměnit a přidat již zmíněné plovátko ½ až 1 m pod háček. Návazec vždy navazuji z Flou Carbonu Mirage od firmy GARDNER o nosnosti 6 kg, na jehož konci uvazuji háček GARDNER MUGGA velikosti 6. Vzdálenost háčku od kuličky odměřuji minimální. K takto nastražené montáži nemá smysl přikrmovat žádné potápivé návnady. Na revírech, kde se nevyskytuje bílá ryba a po hladině nepluje nenažrané ptactvo, lze zakrmit pomocí Spoom Boom různé plovoucí dobroty.

9
Rozpustná PVA pěna je veliký pomocník pro vyzvednutí malých Pop Up kuliček na hladinu. Samozřejmě na druhou stranu má veliký odpor při nahazování, takže nepočítejte s žádnými extrémními hody do dálky.

Důležité je vyzkoušet funkčnost pop up kuličky. Má-li kulička menší plovoucí schopnosti, je dobré napíchnout na háček PVA pěnu pro lepší vynesení nástrahy pod hladinu. Celou montáž uvazuji stejně jako při lovu na položenou. Jediný rozdíl je v délce návazce. Výbornou pomůckou pro nahazování dlouhých návazců je prázdný kbelík, do kterého stočím celý návazec a umístím pod špičku prutu. Touto metodou nahodím i do vzdáleností nad 100 m a vím, že na háčku nemám napíchnutou větvičku nebo list stromu.

Nákres ZIG RIG

Zig Rig

V letošní sezóně zkouším novou prezentaci pomocí pozvolna odpadajícího obalovacího těsta na pop up kuličku. Díky drobným peletkám obsažených v obalovačce se těsto pozvolna rozpadá a pop up kulička se pomalu mění z potápivé nástrahy v plovoucí. Výhodou této strategie je prochytávání celého sloupce během jednoho náhozu.

10
Zig Rig s Pop Up až na hladině zafungoval výborně, tento lysec zabral těsně po obědě, ostatní rybáři byli bez kontaktu od ryby
11
Tento šupík se nechal zlákat na zelenou Pop-ku, která vlála 2 m pod hladinou. Počasí nebylo horké a i přesto vše zafungovalo, jak mělo.
12
Bojovný šupináč zabral na 4 m návazec. Lovil jsem na pískovně s čistou vodou a kapři místo toho, aby se lekali FLUO zelené Pop Upky, tak jí s chutí nasrkávali hluboko do svých tlam.

S přáním mnoha krásných chvil strávených u vody za H2O baits
Tomáš Otradovský

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: