Úvod Články Letní rychlovka

Letní rychlovka

1 562
0

Léto nás atakuje plnými salvami ze svých zbraní. A to máme teprve začátek (článek byl napsán začátkem léta). Samozřejmě chci využít každou možnou chvilku, abych si zarybařil. Moje vycházky jsou v tomhle teplém období krátké. Většinou buďto brzo ráno nebo poslední dobou spíš navečer. Jde hlavně o to, že večer bývá u vody méně rybářů než ráno.

1

Moje poslední výprava se odehrála výjimečně přes noc. O půlnoci jsem samozřejmě lov přerušil, ale jinak jsem využil každé volné chvilky, kdy jsem mohl rybařit. Vyrazil jsem k vodě v neděli po obědě. Plánoval jsem zůstat do osmi ráno, vzhledem k tomu, že jsem pak musel do práce. Kdybych věděl, jak si zachytám, pravděpodobně bych se pokusil vzít si v práci volno.

2

K vodě jsem vyrazil hned po obědě, abych si stihl připravit vše na večer, kdy jsem očekával aktivitu ryb. Již několik dní bylo dost teplo. Rtuť na teploměru se pohybovala kolem 30 stupňů a pro kapry to nevypadalo vůbec dobře. Předpověď počasí mne ale dost potěšila, protože rosničky předpovídaly přeháňky, místy i bouřky. No paráda!

3

Makové květy
Makové květy

Zabalil jsem si pytlík methodmixu, pytlík eXpresek a můj kyblík s tuningem. Tuning, to jsou v mém případě plovky, dipy, boostery, esence a jiné další vychytávky. Jako lovné místo jsem zvolil nejhlubší partie revíru. Počítal jsem s tím, že ve větší hloubce nebude tak teplá voda. A proto by se tam ryba mohla chovat aktivněji. Vzal jsem si hotový chod návazec s Core Zerem od Tasky, jen abych vyzkoušel, jak se tahle montáž osvědčí na místní vodě. Ještě jsem zde Chod nezkoušel, ale věřím, že v tomto počasí to bude dobrá volba.

Vychrtlý dlouhán s Tomíkem
Vychrtlý dlouhán s Tomíkem

Chod Rig se hodí i na bahnitá dna, kdy nástraha má tendenci zapadnout do měkkého a mnohdy smradlavého bahna. Silně zapáchající bahno může překrýt pachy boilies, které časem nasaje odpudivý pach ze dna. To jde poznat hlavně při přehazování montáží. Když vidíte, že kulička mění barvu do černa a line se z ní nelibá vůně, je potřeba podniknout opatření.

Fluoro práškový dip v akci
Fluoro práškový dip v akci
Mamba vrhací tyč… No není to paráda?
Mamba vrhací tyč… No není to paráda?

Jedna varianta je větší PVA sáček nebo punčocha. Do ní schováme nástrahu, tak aby po rozpuštění PVA materiálu vytvořila návnada z punčochy lůžko pro naši nástrahu. Vhodné jsou peletky, které se rychle rozpadnou a jsou schopny pachu bahna chvíli odolat. Nástrahu můžeme natunit vůní esence. Když necháme vysušenou kuličku patnáct minut v esenci, vytvoří si tenkou atraktivní slupku, která pár hodin bahno dovnitř nepustí.

Mokrá podložka znamená, že se dařilo
Mokrá podložka znamená, že se dařilo
Funkčnost Chod Rig
Funkčnost Chod Rig

Další varianta je zvednutí nástrahy pár centimetrů nad dno. V tomhle případě je parádní zbraň Chod Rig. Chod Rig je vlastně velice jednoduchá montáž velmi oblíbená v Anglii. Olovo je umístěno na konci kmenového vlasce, na kterém se na kroužku pohybuje návazec z fluorocarbonu. Návazec může být velice krátký, třeba jen 5cm. Pro lepší funkčnost se prodávají korálkové sestavy, které zlepšují funkčnost téhle montáže. Jde hlavně o to, aby se montáž nemotala. Háček se váže jako Déčko, jelikož se zde používá zpravidla plovoucí nástraha.

Přichystáno, nahozeno
Přichystáno, nahozeno

Já jsem využíval hotovou montáž od firmy Taska, na druhý prut jsem měl nastraženou klasickou potápivou kuličku, kterou jsem máčel v eXpress dipu a práškovém fluoro dipu.

Hotová montáž od Taska s Core Zero
Hotová montáž od Taska s Core Zero
Uchycení olova pomocí klipu
Uchycení olova pomocí klipu

Nakrmil jsem si dvě místa, jedno přímo na hrázi, asi dva metry od břehu. Druhé asi pět metrů od protějšího břehu. Pro místo u hráze jsem si připravil asi půl kila method mixu RobinRed+, přelitý trochou boosteru Spiceman. Přidal jsem do něj tolik vody, aby z něj byla kašovitá hmota. Chtěl jsem, aby drobné částečky pokryly co nejrovnoměrněji větší plochu dna. Proto aby ryby měly potřebu pátrat po zbytcích potravy. Zde jsem poslal Chod Rig. Jako nástrahu jsem použil dipovanou pop-up kuličku obalenou v plovoucí pastě.

Uchycení olova
Uchycení olova
Dčko. Kulička uchycena pomoci vrtáčku
Dčko. Kulička uchycena pomoci vrtáčku

Přidával jsem PVA stužku s jednou nebo dvěma kuličkami boilies. To proto, aby se snížila možnost zamotání. Samozřejmě to plní i funkci mírného zatraktivnění a přikrmení. Do záběru tam jsou dvě kuličky navíc, které mohou přilákat kapříka. Po záběru již předpokládám, že kuličky jsou pryč. A zůstala jen část krmného koberce z method mixu.

Princip Chod Rig
Princip Chod Rig
Olovo
Olovo

Druhé místo jsem krmil jen kuličkami boilies eXpress. Atraktivních kuliček jsem do vody poslal asi půl kila pomocí mého nového miláčka – vrhací tyče Mamba. Na carbonové kobry jsem se koukal s dost opovrženým výrazem ve tváři. Když dorazily na trh, ztrácel se pro mne smysl utratit X tisíc za kobru, jejíž práci zvládne starší sestra za pár stovek. Před časem jsem si mohl kobru pořádně otestovat, vyházel jsem do vody asi čtvrt kila kuliček a dostal jsem do hlavy brouka.

Robusní pádlo
Robusní pádlo

Když jsem jel na jaře na závody, rozhodl jsem se udělat si radost a kobru si pořídil. Výhody jsou zjevné. Díky materiálu je nesmírně lehká, takže když do vody naházíte kilo kuliček, v ruce to skoro necítíte. Oslovila mne i cena, která je nižší než konkurenční značky, a průměr kobry. Vyšší průměr se lépe drží v ruce. Mírná nevýhoda je hlučnost, s kterou posílá kuličky do vody. Po namočení se ale i hluk způsobený hodem sníží. Oblíbil si ji i můj syn. Není se čemu divit, je fakticky lehoučká.

Zelené zátiší
Zelené zátiší

Nakrmení, nahození a jdeme do pohody. Otevřel jsem si pivíčko a ponořil se do myšlenek v křesle. Problémy z domova a práce zmizly. Já vlastně ani nepotřeboval pípání. Bylo mi bezvadně. Z nostalgie mne probudil první razantní záběr. Krásný menší šupináč mi zašpinil podložku a já měl hned doma co sušit.

PVA kouzlo
PVA kouzlo

Rychle jsem poslat proutek zpět do vody. Menších kapříků jsem vytáhl během chvíle hned několik. Po dlouhé pauzičce to bylo povzbuzující. A po chvílích nostalgie v přírodě a rozjímání jsem znovu okusil drogu v podobě hvízdajícího hlásiče. A okamžitě jsem chtěl více. Na obě místa jsem poslal Mambou hrst kuliček a připravoval novou dávku method mixové kaše. Tentokráte jsem do kaše nakrájel trochu kuliček a přidal i pár 12mm eXpresek.

Kafíčko to není, ale nějaké cukry v tom určitě jsou
Kafíčko to není, ale nějaké cukry v tom určitě jsou

Odměna se dostavila během hodiny. Na břeh se podíval krásně stavěný šupináč. Od té chvíle se rozjelo tornádo. Spousta ryb, některé větší, jiné menší. Každou druhou rybu jsem dokrmoval a ke všem montážím jsem přidával PVA stuhu s dvěma kuličkami. Po 18 hodinách u vody jsem byl velmi příjemně unavený.

Když se posilnil, je třeba si svoje taky odpracovat - výborná spolupráce na závodech
Když se posilnil, je třeba si svoje taky odpracovat – výborná spolupráce na závodech

Jistě mému počínání pomohla silná změna počasí, silný vítr a přeháňky. Ale ani počasí nezmírnilo mou radost z pochytaných ryb. Aktivní přístup k lovu a volba lovného místa byly vždy zárukou úspěchu. Chod Rig stejně jako fluo booster se ukázaly jako rozumná volba na rychlejší chytání. Povedlo se mi dokonce vytáhnout i pár nadstandardních ryb pro tuhle vodu.

Pošli manželku
Pošli manželku

Rybařina je překrásný koníček, tak k němu mějme úctu, stejnou jako máme k sobě samým.

Martin Havránek

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Odešlete prosím svůj komentář!
Zadejte prosím své jméno