Úvod Články Lov kaprů na pop-up boilies aneb Cesta k úspěchu nejen na krátkých...

Lov kaprů na pop-up boilies aneb Cesta k úspěchu nejen na krátkých vycházkách

5 535
2

Za posledních pár let se toho v kaprařském světě spoustu změnilo a čím dál víc rybářů začíná chytat na samostatné plovoucí boilies a tento způsob prezentace nástrahy je mnohdy cestou k vysněnému úlovku. V tomto článku se vám pokusím předat moje dlouholeté poznatky, kterých jsem nabyl právě při lovu s „plovkama“.

Jak jsem se k lovu dostal

Jak jsem se vůbec k lovu na pop-up dostal?

Od samotného začátku mé kaprařiny jsem zkoušel lov na plovky, ale vůbec se mi nedařilo. Používal jsem klasické návazce jako na potápivé boilies, které se skládaly z kombinovaného návazce fluorocarbon + pletenka, vlasového rovnátka a bročku. Bohužel když přišel ojedinělý záběr, tak jsem vždy rybu ztratil. Této technice jsem prostě nevěřil, ale nedalo mi to…

Zaslechl jsem o jakémsi „Ronnie rigu“, který se používal převážně na lov s plovkami. Tento návazec se skládá z rychlovýměnného obratlíku s kroužkem, v klipu obratlíku je nasunutý háček, který je přetáhnutý smršťovací hadičkou, aby nevypadl. Na ramínku háčku je vrtáček nebo mikroobratlík, na který se připevní nástraha.

Možná si říkáte to co já, tehdy když jsem viděl tuto montáž. Vypadá to jako by tam byla půlka Kovomatu, ale nehaň to, co jsi nevyzkoušel. Po pár měsících odhodlávání jsem na výpravě konečně vyzkoušel tuto montáž. Byl jsem 28 hodin bez jediného pípance a pak přišel na řadu Ronnie rig, s myšlenkou spravit si chuť aspoň nějakým menším kaprem.

Na vrtáček jsem navrtal dvě 12mm plovky, na háček jsem napíchl PVA s drceným boiliesem a montáž putovala do vody. Prut mlčel 12 hodin a já už jsem přestával věřit v jakýkoliv úlovek, když v tom přišel záběr jak od cejna. Pomalým krokem jdu k prutu a zvedám prut ze stojanu. Co se stalo potom, mi asi nikdo neuvěří…

Jakmile jsem zvedl prut, tak cítím, že to cejn asi nebude. Ryba bojuje neskutečným způsobem a po půlhodinovém souboji podebírám tehdejší osobák z mé domovské svazové vody. Váha se zastavuje na 18,2kg a já tomu nemůžu uvěřit. Vše mi nakonec dochází až na druhý den… První výborná zkušenost mi dodala v tento návazec důvěru a já jsem ho používal čím dál častěji.

Výběr nástrah

Výběr montáže

Za mě je nejdůležitější vybrat montáž, které budete věřit a bude efektivní tak, jak tomu bylo i u mě. Na pop-up se dá chytat spousta způsoby. Pro daleký odhoz klidně můžete použít bezpečnostní helikoptérovou montáž s velmi krátkým D-rig návazcem, na kratší odhozy, nebo vývoz můžete použít Ronnie rig, nebo taky Slip D rig.

Návazců na „plovky“ je spoustu a výběr návazce je čistě jen na vás. V určitých situacích, kdy ryby nespolupracují, se rozhodně vyplatí zkoušet a experimentovat s prezentací nástrahy. Na jedné z mých výprav na pálavská jezera se nám stalo, že jsme celých 6 dní měli 99% záběrů jen na pop-up. Netahali jsme zrovna malé ryby. Váhový průměr se pohyboval někde okolo 9kg. Na klasické boilies ze dna jsme měli za tu výpravu jen 3 záběry.

Výběr návazce

Výběr barvy

Tento bod je velice spekulativní, protože nikdo na 100% neví, jak ryby vidí barvy, ale z mých osobních zkušeností můžu říct, že barva nástrahy hraje velkou roli při lovu.  Na mělčích partiích se mi osvědčily plovky v barvě bílé a žluté, v hlubších partiích se mi zase nejvíc osvědčila fialová barva. Zcela určitě v tom bude hrát roli vlnová délka barev pod vodní hladinou. S rostoucí hloubkou se odstín barvy pod vodní hladinou mění. Odstíny červené se pod vodní hladinou mění jako první. Potom jde na řadu žlutá, zelená a na konec modrá s fialovou.

Výběr barvy

Zatraktivňování pop-up a krmení u montáže

Zatraktivňování plovek je nedílnou součástí této techniky lovu. Většinou když si koupím krabičku plovek, tak si je rozdělím na dvě poloviny do dvou krabiček. Jednu půlku zakápnu esencí stejné příchutě a druhou polovinu nechám bez esence. Všiml jsem si, že jeden den mají kapři chuť na nástrahu míň atraktivní. O den později na takovou nástrahu vůbec nereagují a záběry jsou jen na silně esencované nástrahy. Jsou i další způsoby jak zatraktivnit nástrahu, jako například přidat k esenci trochu NHDC sladidla nebo nástrahu obalit do práškového dipu, ale tady tyto metody moc nepoužívám.

U montáže vždy používám jemné krmení např. peletky, method mix nebo taky nadrcené boilies. K tomu na háček napichuji PVA punčochu nejčastěji s malými peletkami, protože není pro kapra nic lákavějšího, než hromádka pelet a nad ní vznášející se voňavý bonbónek v podobě plovoucího boilie.

PVA punčochu občas zalévám boosterem stejné příchutě. Můžete použít na zalití i melasu, která je víceméně univerzální atraktant pro lov s pop-up nástrahami. Nemusíte s sebou tahat milion druhů boosterů. Melasa osladí náplň PVA a k té voňavé sladké plovce se to krásně hodí. K tomuto bodu bych ještě rád podotknul, že není dobré nechávat PVA punčochy víc dní v dipu nebo v melase. PVA punčocha po dlouhé době v tekutém atraktantu „zgumovatí“ a může se stát, že se nerozpustí.

Dalším výborným tekutým atraktantem, a taky jednou z posledních možností, když jsou ryby letargické a nechtějí přijímat potravu, je fluorescenční dip, který ve vodě vytváří barevný oblak všude okolo vaší nástrahy. Takový typ dipu mi nejednou na výpravě zachránil zadek.

Selekce pomocí velikosti nástrah?

Ano i to je v určitých situacích možné. Pokusím se vám popsat opět moji zkušenost z praxe. První den při šestidenní výpravě na pálavská jezera jsme s kolegou jako začáteční nástrahu zvolili 14mm pop-up kuličku, na kterou nám pravidelně braly 5kg ryby. Po pár vytažených rybách jsme zkusili přitvrdit ve stylu 2x14mm. Na tuto kombinaci nám braly ryby velikosti okolo 8kg.  Nakonec jsme skoro celou výpravu odchytali na 20mm plovky, na které nám braly ryby 10kg a více. Já jsem si hned při prvním pokusu s 20mm plovkou chytil 12,5kg těžkého kapra a kolegovi se podařilo vytáhnout i nádherně stavěného lysce s váhou 15kg.

Selekce pomocí velikosti

Příchutě

Někdy je to tak, že kapři berou jen na jednu příchuť nebo barvu nástrahy. Jindy to je zase úplně jedno, jakou příchuť a barvu použijete. Ryby jsou náladové stejně jako člověk. Já mám třeba rád pizzu, ale kdybych ji měl jíst každý den měsíc v kuse, tak mě to taky po čase omrzí.

V mém sortimentu plovoucích nástrah mám takové svoje tři stálice a to jsou příchutě ananas, banán a fruit. S tímto základem si většinou vystačím na většině z mých výprav, i když jsem si v poslední době dost oblíbil příchuť citrus, která skvěle funguje v zimních měsících. Abych nemusel k vodě nosit tunu krabiček s různými druhy, tak není špatné mít ve svém batohu neutrálně ochucené plovky a více druhů esencí. S tímto se dá velice dobře experimentovat při zjišťování, která příchuť bude v daný den ta nejlepší. Tento trik vám ušetří spousty místa ve vašem batohu.

Slova na závěr

Když člověk správně lokalizuje rybu, tak má s lovem na pop-up hodně velkou šanci na spoustu úlovků, i ve velmi krátkém časovém intervalu.

Doufám, že jsem vám tímto článkem aspoň trochu pomohl, co se týká lovu na pop-up, přeju všem slušným rybářům spoustu krásných úlovků a pamatujte – kdo si neváží malé ryby, ten si nezaslouží velkou.

S pozdravem za A Baits

Tomáš Hradil

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Veľmi pekný článok, dobre sa mi to čítalo. Sám rád chytám na popky. Čakám na ďalšie články. Nech sa ti darí:)

  2. Děkuji 🙂 přeju úspěšnou sezonu a plno krásných chvil u vody 🙂

Chcete-li, můžete přidat komentář: