Úvod Montáže Lov kaprů s průběžným splávkem

Lov kaprů s průběžným splávkem

11 602
0

Někteří rybáři se domnívají, že čím budou nahazovat na větší vzdálenost od břehu, tím více toho uloví. V některých případech je to možná pravda, ale jsem přesvědčen, že na většině vod lze velké kapry tahat i takřka „pod svýma nohama“.

I já sám se často divím jaké kusy proplouvají v těsné blízkosti břehu. Je totiž třeba uvědomit si, o co nám vlastně jde. Jsou situace, kdy rybář lovící na velkou vzdálenost chytá více, ale je tomu i naopak. Nejde jen o to, kdo dál nahodí, ale především je třeba vědět, kde se kapři krmí a kudy proplouvají. V následujících řádcích se pokusím popsat svou oblíbenou montáž, kterou používám při chytání kaprů v blízkosti břehu. Nejlépe se na ní chytá, pokud je hloubka do 5 m (ale to většinou u břehu je). Sáhnu po ní vždy, jsem-li přesvědčen, že se kapři nachází jen několik málo metrů od břehu.

Montáž, kterou popisuji se skládá z háčku, pletené šňůry, pevnostního obratlíku, několika olověných broků a průběžného splávku. Dobře vyvážený splávek používám proto, jelikož je na tak krátkou vzdálenost více citlivější indikace záběru, než kdybych chytal na těžko. Nástraha však leží celá na dně. Je třeba opravdu dobře vyvážit splávek. Hotovou montáž si můžete detailně prohlédnout na obrázku.

nákres

nákres montáže

Samotné sestavení celé montáže je zcela jednoduché. Nemusíte používat ani tenčí vlasec, klidně můžete lovit s 0,30 mm. Vzhledem k tomu, že posledních 15 až 30 cm je návazec z tenké pletené šňůry, ryba nepřijde s vlascem vůbec do kontaktu.

splávek

vyvážený splávek

Co se týká nástrah a návnad, tak obvykle lovím na stejné věci jako když chytám klasicky na položenou. Nejraději mám kukuřici, miniboilie nebo třeba nějakou kukuřiceextrudu (či foukanou kuličku) obalenou šrotem. Obzvláště v letních měsících se mi obalená nástraha šrotem velmi osvědčila. Pokud nastražuji kukuřici, miniboilie nebo nějakou pevnější návnadu, používám propichovací jehlu a nástrahy dávám pod háček na vlas. Zejména v chladnějších měsících je lepší chytat vlasovou metodou. Pokud ještě k tomu použijete opravdu malý háček (ale řádně ostrý), tak máte šanci i na ty opravdu opatrné kapry. Samozřejmě je také dobré v přiměřeném množství místo prokrmovat. Obvykle prohazuji koulemi zhruba o velikosti pomeranče. Po každé ulovené rybě vždy přihodím.

koule ze šrotu

koule ze šrotu

Pokud jste tak ještě nikdy nelovili, doporučuji to vyzkoušet. Hlavně tehdy, když se kapři ukazují v blízkosti břehu. Věřte, že i několik málo metrů od nás rybářů se mnohdy, aniž bychom to očekávali, nachází pořádná kapří torpéda. Přeji vám tedy spoustu úspěchů s touto montáží.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: