Po mnoho let jsem byl přesvědčený, že moje taktika lovu s PVA, kdy jsem dával sestavu dovnitř PVA, je správná. Tento můj přístup vyžadoval efektivní prezentaci sestavy, ale během let se moje zásady měnily. Proto jsem během několika sezón měnil a ladil své sestavy, tak abych v ně měl důvěru nejen já, ale i ryby. Dá se tak říci, že můj život závisí na kaprech!
Výhody
Jednou z hlavních výhod používání PVA je prezentace nástrahy. Můžete si být jisti, že je perfektně tam, kde má být. Ať už jste nahodili do bahna, štěrku, nebo dokonce do rostlin, vždy to bude efektivní. Zamotání udice je vyloučené a mimo to, až se PVA rozpustí, je sestava s nástrahou dokonale ukryta mezi návnadou. A co je nejdůležitější, věřím, že si ryba ani háčku nevšimne. Kapr je podle mne zaskočen, že narazil na malou hromádku krmení a netuší, že na něj čeká nějaké nebezpečí!
Mimo háček
Dříve, než se budeme bavit o sestavě, je důležité si říci něco o prezentaci, čili o tom, že nabízím nástrahu těsně nade dnem, a k tomu je potřeba vhodné zátěže. Díky tomu, že nástrahu ukládám dovnitř PVA, nemusím používat hadičky proti motání a jiné zbytečnosti. Místo toho pro lov kolem 90 metrů používám FOX fluorocarbon Illusion XS. Díky své hmotnosti klesne na dno jako kámen, a to je další věc, která mi pomáhá k důvěryhodné prezentaci. Pokud lovím na delší vzdálenosti, pak použiji jako kmen monofil Warrior XT a na konec asi 2 metry 18lb (8,16kg) Illusionu, abych měl montáž při dně, jak už jsem zmínil výše.
Uspořádání zátěže
Průběžné olovo je jasná volba při použití PVA. Dávám přednost poměrně velkému 3,25 – 4oz (92 – 113g). Je to dobrá volba i pro lov opatrných ryb, ucítí ji, až když bude mít háček v ústech. Výsledkem toho je pak mnohem lepší „chytlavost“ celé montáže. Když chytám v těžkých vodách, kdy je dno plné větví nebo rostlin, nemusím se obávat o ztrátu ryby.
Sestava
Délka montáže je rozhodující a já mám pocit, že nejlépe pracuje v délce 7,5 – 10 cm. Tato krátká délka má dva účely: je jednodušší ji vpravit do PVA, po rozpuštění nemůže zapadnout někam daleko a ryba ji může nasát i s krmením kolem. Pletenka je ohebná, a proto se s ní snadno pracuje. Proto s ní také rád pracuji, protože pevný vlasec by mohl nástrahu vytlačit stranou od krmení, což by k dobré prezentaci nástrahy neprospělo. Šňůra, kterou používám, je Coretex. Je k dostání v několika barvách, což mi umožní vybrat si takovou, která se hodí do prostředí, kde lovím. Při lovu s PVA ze šňůry stáhnu povlak, aby se stala co nejvíce ohebnou. Na šňůře nechávám jen malý kousek obalu u očka háčku. Vlastně si tak vytvořím malé D.
Špičatý konec
Háčky Arma Point jsou moji favorité a myslím si, že žádný jiný nemůže soupeřit s jejich ostrostí. Celkově se sestavou a háčkem SSSP, který má krátké ramínko a mírně vybočené očko, je to smrtící kombinace. Navázaný na zmíněné šňůrce spolu s agresivním úhlem zvyšuje potenciál mé sestavy. Nicméně pro ještě větší účinnost dávám ještě malou smršťovací trubičku přes D montáž.
Nástraha
Pop-up nástrahy jsou vždy mým favoritem už proto, že mírně „vykukují“ nad hromádkou krmení, jakmile se PVA rozpustí. Nástraha je s „Déčkem“ spojena malým kroužkem a díky měkké šňůře nemůže žádný kapr tušit, že s potravou nasál i háček. Myslím si, že mírně plovoucí nástraha nade dnem nemůže ryby nechat v klidu, zejména když je kolem tolik lákavá potrava, která v mixech bývá. Někdy šňůru nevážu uzlem, ale nechávám nad zapalovačem vytvořit kapku, která pak zabraňuje uvolnění. Podle velikosti pop-up musím přidávat zátěž, aby plovoucí schopnost nástrahy byla vyvážená. K tomu se nejlépe hodí plastická zátěž.
Samotná návnada
Do balíčku z PVA dávám takové krmení, které mi dovolí vytvořit aerodynamický tvar. To mi nejlépe udělají pelety o průměru3 mm. V případech, kdy musím nahazovat daleko, přidám ještě trochu kapalného atraktoru. Díky posilovači ryby nalákám a ještě zvýším hmotnost, a mohu tak i dále nahodit. Během let, po která lovím pomocí PVA, se postupně zdokonaluji, takže se mi to nyní zdá samozřejmě daleko snazší než kdy před tím. Mým dobrým pomocníkem se stal Rapide Load PVA Bag systém od chytrých mozků z firmy Fox. Tato malá šikovná věcička mi pomáhá v bezpečném plnění PVA sáčku. Nejen že to urychlí celý proces, ale také to zabezpečí perfektní a vždy naplněný sáček, oproti obvyklému způsobu plnění.
Použití
Není to samozřejmě všelék pro situace, kdy jsou ryby netečné, ale je to velice vhodná taktika. Tím myslím lov s pomocí drobných částeček v krmení. Velice doporučuji do hladových vod, kde se ryby vrhají po každé hromádce krmení.
Mark vytváří PVA sáček
Minulou sezonu jsem měl velkou radost z lovu, při kterém jsem použil právě této taktiky. Chytal jsem na vodě v Essexu, koncem roku 2011, kdy zde vládlo na tu dobu velice teplé počasí. Většina ryb se pohybovala v mělké vodě, kde využívaly poslední sluneční paprsky a tato jejich aktivita se také odrážela v ochotě přijímat potravu. Namíchal jsem odpovídající množství krmení, abych mohl naplnit mnou preferované PVA sáčky. Navzdory klidnému úvodu, kdy jsem se nemohl dostat do ryb, mi pak přišla krásná ryba 14 kg. Nebudu se tady dlouze rozepisovat, za 60 hodin mého lovu jsem zdolal 17 ryb ve skladbě – 9x 9 – 14 kg a 7x 15+ kg.
Toto je snad jasný důkaz, že jsem postupoval správně. Během let, po která jsem chytal stejnou taktikou, se mi do paměti vrylo několik lovů, při nichž jsem chytil dva rekordy Anglie přes 23 kg.
Mark Pitchers
Tento článek vyšel v časopisu Rybolov, ve kterém najdete mimo jiné i kaprařské články.