Úvod Články Lov kaprů z hladiny podle Baldwina

Lov kaprů z hladiny podle Baldwina

6 493
0

Jasné, slunečné počasí s vysokými teplotami nejsou právě přívětivé pro lov kaprů, zvláště pro rybáře, kteří zůstávají věrni lovu u dna. Když jsou podobné podmínky, pohybuje se kapr více u hladiny. Rybář, který u lovu přemýšlí, se tomu musí přizpůsobit.

Běžný ranní výhled
Běžný ranní výhled
kapři u hladiny
Při jasných slunných dnech se kapři vyhřívají u hladiny

Jak je ale vidět, takových rybářů je málo, a když už se nějaký najde, nezvolí správnou taktiku. Přitom je to s podivem, že se málokdo věnuje tomuto nejvíce adrenalinovému lovu kaprů. Lewis Baldwin nezná nic lepšího, než se pár hodin lovu věnovat této taktice, obzvláště tehdy, když k tomu rtuť teploměru vybízí. Lewis nám ukáže, jak na něj působí kombinace viditelného záběru z hladiny s vhodnou nástrahou. Lov z hladiny je často způsob, jak nejrychleji přijít k záběru. Jiní rybáři tráví hodiny čekáním nad nepohyblivými pruty, nastraženými na dně, zatímco já jeden prut nastražím na hladinu. Mám jistotu, že takto chytím třeba i dvě ryby v rychlém sledu.

Pravidelné krmení láká kapry
Pravidelné krmení láká kapry

Přijíždím k vodě na 7:30. Nejprve navnadím trochou plovoucích vloček. Je horko, tak bude kapr jistě u hladiny. Vítr vane ke mně, tak jsem měl dobré podmínky. Byl jsem rád, že vítr nahnal mé krmení ve formě vloček do rohu jezera. Kdyby vítr vál opačně, bylo by to špatné, protože by krmení odnášel pryč z mého loviště. Takto doufám, že si kapr při své cestě jezerem najde mou nástrahu.

Riser pelety nalákají ryby k hladině
Použité návnady a nástrahy

Nastražuji pstruhovou plovoucí 10 mm peletu Nash Bait Riser a nechávám ji volně unášet větrem k ostatnímu krmení. Je ráno, není kam spěchat. Je lepší nechat ryby v klidu přijímat potravu, zvýší se tak šance na záběr.

Riser pelety nalákají ryby k hladině
Riser pelety nalákají ryby k hladině

Používám malý 10 g splávek mezi dvěma zarážkami, návazec mám na malém obratlíku. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Koncový návazec mám dlouhý osm stop, 10 lb Nash Zig line s háčkem o velikosti 10 také od Nash Fang Uni. Je čirý, nenápadný a vše mi pěkně ladí k sobě. Normálně začínám lovit na 10 mm Scopex Squid fluoro pop-up. Tato výrazně barevná nástraha vyniká mezi ostatními plovoucími peletami a přiláká rybu dříve, než si všimne ostatních.

Nástraha na kapra

Uběhlo pár minut a na scéně se objevil první kapr a začal nasávat plovoucí sousta. Během zhruba půl hodiny se objevilo hejno asi dvaceti kaprů od pěti do dvaceti liber. Jakmile ryby nabudou důvěru v přijímání potravy, začnu krmit většími peletami, než jsou 10 mm. Jsem dobře ukrytý za rákosím, takže ryby o mně nemají ponětí. Asi po pěti minutách jeden lysec bere nástrahu, ale okamžitě ji pouští, takže nestačím zareagovat. Naštěstí se ryby nepoplašily, a tak za chvíli barevnou nástrahu bere další kapr, mně se daří zásek a cítím na konci slušnou váhu. Za chvíli se v podběráku objevuje první ranní kapr. S upokojením koukám na váhu, která ukazuje slušných 16 lb.

Zdolávání kapra
Zdolávání kapra

Bude třeba chvíli počkat, než se voda uklidní a ryby najedou zpátky, proto opět trochu přikrmím plovoucími peletami. Riser pelety jsou na krmení vynikající, protože ryba hledající potravu na hladině je snadno spolkne. Přidávám k nim pár větších pelet, které se velikostně podobají mé nástraze.

Při lovu je dobré se skrýt
Při lovu je dobré se skrýt

Kapři jsou nyní v absolutním krmícím šílenství, tím k sobě přilákali další jedince. Bavím se jejich pozorováním. Krmím tedy trochu blíž a zakrátko mám další záběr. Opět jsem ho propásl, ale další zásek už sedí a osmilibrový kapr je na podložce. Musím použít kleště, abych vyprostil háček, má ho dobré dva palce hluboko. Druhá ryba udělala trochu větší rozruch, tak jsou kapři ostražití, a jestli si nejsou jisti, že na nástraze je něco zvláštního, nepozřou ji. Dva náhozy jsou bez odezvy, tak zkrátím návazec z osmi na čtyři stopy. Doufám, že to pomůže při záseku. Doufám, že zkrácením by se mohli kapři zaseknout sami jen pomocí váhy splávku. Jestliže to nepomůže, zkusím splávek odstranit.

Kapr sbírající sousto z hladiny
Kapr sbírající sousto z hladiny
Krásný kapr
Tento krásný kapr zabral téměř pod nohama

Uplynulo dvacet minut a změna slaví úspěch – pěkná ryba mizí s nástrahou pod hladinou. Na další rybu si budu muset chvíli počkat, protože ta předchozí udělala trochu větší rozruch pod hladinou, a kapři se tak stali dost podezřívaví. Vítr je na mé straně, tak se mi díky jeho podpoře daří dostat nástrahu až téměř do rohu zátoky. Kdybych neměl podporu větru, musel bych tam nahazovat, a tím bych jistě ryby poplašil. Nehledě na to, že s lehkou nástrahou se nenahazuje dobře. Když to zkouším, nahodím sotva ke kraji rákosí. Navíc pro mne hraje fakt, že má nástraha je na kraji ostatního krmení, o které se velmi zajímá hejno kapřích dorostenců, zatímco velké ryby kolem dvaceti liber krouží právě u krajů a sbírají jen ta sousta kolem mé nástrahy. Že by to byla pěkná tečka na závěr lovu?

kapr ulovený z hladiny

Velký lysec je vrácen vodě...
Velký lysec je vrácen vodě…

Hodiny bijí desátou a já se se čtyřmi úlovky chystám dát si pro dnešek padla a zamířit domů. Velmi dobrá práce!

Místo činu

Grebe Lake, Dog Lane Fishery, Lakeview, Priors Marston Road, Napton on the Hill, Warwickshire, CV47 8LT E-mail: info@doglanefishery.co.uk

Pravidla: lov na max. dva pruty, háčky bez protihrotu, lov jen na přírodní nástrahy, zákaz vnadění ořechy, krmením pro kočky a psy, povinnost používání podběráků a podložek pro ryby.

Lewis Baldwin

Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: