Úvod Články Lov ryb z hladiny

Lov ryb z hladiny

18 145
12

Rybáři jsou vynalézaví, a proto hledají další a další zázračné nástrahy k lovu kaprů. Hledají stále nové boilies, pelety nebo další nástrahy, kterými by přelstili naše šupinaté kamarády. Ale my vám ukážeme, že i na obyčejnou a všude dostupnou nástrahu jako je tvrdší chleba lze ulovit krásné ryby. Při správném použití a také vhodných podmínkách, je chléb velice nebezpečnou zbraní, na kterou se dá chytit většina ryb (včetně takového bolena).

1

Nejprve vám popíšeme pár výhod tohoto způsobu lovu a zároveň důvod, proč tento způsob praktikovat. Hlavní výhodou této metody je, že při uvíznutí ryby ve vázce, se olůvko uvolní a nemusí ho kapr s sebou tahat nebo ještě hůře zůstat viset v nějaké vázce jako je např. na denním pořádku u tzv. „srkačky“. A druhá velká výhoda je, že tento způsob rybolovu není nákladný a také není zapotřebí zakrmování, ale i přes to se dají chytit velké ryby. K této metodě nepotřebujeme ani mnoho věcí, jenom to, co má každý rybář v krabičce – olůvko, větší háček, zarážka a korálek. Nevýhoda je v tom, že nejde ovlivnit, jestli chytnu kapra nebo amura, i když to je asi to, co se nám na tom líbí, že nikdy nevíme, co chytneme…

2
amur

Touto metodou se nedá bohužel chytat celoročně, ale pouze v letních měsících, kdy ryba sbírá potravu u hladiny, ale hlavní ukazatel nasazení této techniky je tehdy, když vidíme ryby sbírat potravu u hladiny. K tomuto vypozorování nám bude stačit nějaký strom, hráz, nebo nějaká vyvýšenina, kde je dobrý rozhled po celé hladině, samozřejmě nesmí chybět dalekohled. Tak a nyní přejděme k montáži. Co je za potřebí k montaží jsem zmínil již výše a nyní se můžete podívat i na obrázek.

montáž

Na háček napíchneme kostku tvrdšího chleba (cca 5*5 cm).

nastražení kousku chleba

Poté můžeme přejít k nahození. Než položíme udici do vidliček či stojanu, tak počkáme, než chleba vypluje na hladinu a jestli se nebude stále objevovat, zkusíme zatáhnout za vlasec. Dále umístíme udici do stojanu jako na řece a necháme velký průvěs našemu číhátku. Dále již to každý zná. Chleba vám budou okusovat určitě mále rybky, takže můžete počítat se záběrem bolena, který se může omylem splést a vzít právě váš chléb, ale již jsem slyšel i o úlovcích sumce, kterého zřejmě vylákal velký pohyb na hladině. Takže tento způsob stojí určitě za vyzkoušení. Mimochodem, tohle je náš první článek a za každou připomínku budeme rádi.

úlovek
úlovek
úlovek

Máme také svůj web www.rybarske-stranky.websnadno.cz , kde bychom rádi viděli nějaké vaše úlovky, tak jestli budete mít chvíli času, tak nám je pošlete na email, který naleznete na stránkách. Všem čtenářům LovKapra.com přejeme mnoho úspěchů a hodně úlovků v nastávající sezoně.

Petrův zdar
Ondřej Kašpar a Radek Plesník

Komerční sdělení

12 KOMENTÁŘŮ

  1. Cekal bych trochu „vedectejsi“ rozepsani..montazi na lov z hladiny nebo tesne pod ni je spoustu..at uz kulove plovatko, nebo jen hacek pri pouziti plovouci snury(ryby casto odradi vlasec pod vodou). Pro nahazovani na vetsi dalku a zamaskovani vlasce nekdy pouzivam mensi plovak zatizeny oluvkem primo u nej, zbytek diky plovouci snure nezasahuje pod hladinu..

  2. superweb: Ahoj, článek je od mladého autora, který se nebál popsat své zkušenosti. Co se týká těch různých popisů a kulového plovátka, tak o tom se tu už taky na webu psalo (něco jsem dříve psal myslím i já).

    Nějaké odkazy na články ohledně lovu z hladiny tady z webu jsem dával nedávno sem: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/viewtopic.php?f=24&t=475#p5003

    Případně stačí hledat tady na webu, už sám ani nevím pořádně, co se tu všude nachází :-).

  3. superweb:Jsme psali o montáži na kterou chytáme.Určitě těch montáží je více.A je to náš první článek !!!!

  4. fishi, fit: v poradku, jen jsem poznamenal ze moznosti je vic 🙂 Jinak clanek zpracovany pekne i s obrazky

  5. btw.
    Z mych zkusenosti: pokud nefouka a chytam kousek od brehu, kosticku peciva davam malinkou, kolem pohazim par vetsich kusu a s polarizackama sleduju. Kdyz vidim mensi rybu, radeji ucuknu abych si misto nevyplasil.
    Montaz pouzivam vetsinou takovou, aby nebyl kolem nastrahy vlasec pod hladinou(plovouci snura/plovatko/dalsi zpusoby) – uz kvuli te moznosti ucuknout s nastrahou, kdyby tam bylo oluvko na dne, riskuju vyplaseni hejna.
    Casto chytam na maly kousek stridky, nebo zatizene kurky kousek pod hladinou(tak 3 az 10cm), kdy kolem plavou vetsi kusy na hladine. Pri pozorovani hejna a presnem nahozu se obcas postesti zaber, vetsinou od amura, behem vteriny. Na amura nejlepe mirit za nej nebo vedle nej, ze zvedavosti se otoci a basti. Pokud mu to spadne pred hubu, muze se vyplasit.
    Uspesnost taktiky s „malym ponorem a malym kouskem“ podle me souvisi s tim, ze amur je zvykly chytnout „korist(puvodne kus vodni rostliny)“ za krajicek, couvnout, kus utrhnout a pak nasat. U maleho kousku si mysli, ze uz ho utrhl on nebo jeho kolega a neboji se ho. Naproti tomu, velky kus peciva mi casto ryby strhly onim chycenim za krajicek z hacku..i metrove ryby zerou timto zpusobem, mam je prokoukle polarizackama 🙂
    Pouzivam spis rohlik nebo housku, podle me to kaprum chutna vic.
    Po uloveni ryby je treba na chvili zmenit lovne misto..pred tim to puvodni prohazim pecivem a za pul hodinky se na nej vratim.
    Lov z hladiny je jeden z mych oblibenych zpusobu kratkodobeho lovu. Muzu ryby sledovat a koukat, ceho se leknou a co jim napadne neprijde. Lze tak ziskat spoustu poznatku i pro jine zpusoby lovu.
    Porad se mam co ucit. Zvlaste amuri jsou tvdry orisek. Par jsem jich zdolal, nejvetsi ale 84cm. A dobre vim, ze v te vode jsou i kusy pres metr. Koukat na ne, jak jsou par cm od nastrahy a stejne neomylne berou okolni housky, to je spravny adrenalin 🙂

  6. superweb: Super komentář, máš pravdu, s tím:
    „ze amur je zvykly chytnout „korist(puvodne kus vodni rostliny)“ za krajicek, couvnout, kus utrhnout a pak nasat.“

    máš naprostou pravdu. Tohle skutečně dělají, viděl jsem to taky a i jsem o tom četl jeden zajímavej článek od autora, který má dobré a dlouhodobé zkušenosti s jejich lovem. Taky mám v blízkosti bydliště jeden revír, kde jsou velcí amuři a ještě se mi nepovedlo je přesvědčit. Většinou mi to zhltne menší kapřík a nebo menší amur třeba kolem 60 cm. Ale taky tam jsou vidět stíny ryb, které jsou určitě přes metr :-). Tak třeba se někdy poštěstí z hladiny 🙂

    A co se týká těch polarizačních brýlí, tak ty bych si měl asi pořídit, protože je nemám a asi to bude dobrá věc, ještě jsem to nezkoušel na očích ani…

  7. fit:
    „A co se týká těch polarizačních brýlí, tak ty bych si měl asi pořídit..“
    na lov amuru z hladiny je to neocenitelna pomucka 🙂

  8. lov kaprů na z hladiny je vcelku dobrá metoda dají se ulovit i pěkní kapři či amuři a jiné ryby mám dobré výsledky všem poctivým sportovním
    rybářům přeji hodně stěstí na lov ryb a hlavně zdraví . Petrův zdar

  9. Jo. A. Co mám použít na žrádlo. Prosí přepište akolik stonek. Papíry

Chcete-li, můžete přidat komentář: