Úvod Články Ĺudovít Janči: Splněný sen

Ĺudovít Janči: Splněný sen

1 806
2

V tomto roce jsem se dostal poměrně pozdě na první výpravu. Vzhledem k pracovním povinnostem se mi nepodařilo dostat dříve k vodě, až 17. května, což je v porovnání s rokem minulým, značné opoždění. Navíc jsem v práci ještě měl telefonáty od mých kamarádů, jaké krásné ryby nachytali již v dubnu. Abych to upřesnil, pracuji v zahraničí, takže dostat se na Slovensko na ryby, není vůbec jednoduché. Nakonec se to podařilo a hned jsem se odhodlal jít na ryby skoro na dva týdny.

1

Výpravu jsem si rozdělil na dvě části. Chtěl jsem navštívit jednu místní štěrkovnu, na které jsem již delší dobu nerybařil. Tato lokalita má 50 ha a nachází se tam neskutečně mnoho možností. V jezeře je plno lavic, hloubka se tam pohybuje od 14 m do 4 m. Nachází se tam i mnoho zátok a ostrovů. Jedná se o bývalý lom, který spravuje vesnice, ke které patří. Platí tam už několik let K 60, takže máte možnost si zachytat hezčí ryby. Běžně se tam chytají ryby od 8 kg do 12 kg, ale každý rok se ukáže na břehu i několik jedinců od 15 kg, dokonce i nad 20+ kg. Ve vodě se vyskytují převážně šupináči různých forem. Již dva roky jsem na této lokalitě nelovil, takže jsem se rozhodl znovu zde zkusit štěstí.

Nástrahy jsem zvolil novinky pro tento rok s dílny Jet Fish, boosterované boilie Protein bird + winter fruit a boilie řady Legend Range s příchutí Seafood + švestka/česnek.

2

Po příchodu k vodě panovalo nezvykle chladné počasí. Vítr se střídal s deštěm a mně nezbývalo nic jiného, než rozbalit tábor a odstartovat rybaření. Místo jsem velmi dobře znal již z předminulého roku, a tak jsem dobře věděl, co se přede mnou nachází. Zhruba 180 m od břehu se nachází známá lavice, na kterou jsem umístil své montáže. Na jeden prut jsem zvolil již zmíněnou novinku, boosterované boilie Protein bird + winter fruit a na druhý jsem nasadil osvědčenou klasiku, boilie ze směsi Supra fish s A.C. patentka. Položil jsem pruty do stojanu a nastalo čekání, jaké každý zná…

14,70 kg
14,70 kg

Prvního záběru jsem se dočkal až po třiceti hodinách. Byl to záběr do padáku. Kapr si to namířil směrem ke mně do 10 m hloubky, jak jsem předpokládal. Došponoval jsem vlasec a pořádně zasekl. Nastal krásný boj, který jsem si vychutnával. První souboj této sezony… Asi po dvaceti minutách jsem spatřil kapra nedaleko od břehu. Už ve vodě se mi zdál větší. Podebral jsem ho a přemístil na podložku. Jednalo se o krásného jedince. Navážil jsem mu 14,70 kg. Na první záběr sezony jsem byl velmi spokojený. Zachutnalo mu boosterované boilie Protein bird + winter fruit s 19mm Signal pop up broskev, nadipovanou v samotné esenci broskev. Na této vodě se mi podařilo chytit ještě několik menších kaprů. Záběry mi chodily vždy po setmění. Ještě za zmínku stojí, že se mi podařilo zdolat pěkně stavěného lysce o váze 12 kg. Ten, na rozdíl od prvního úlovku, zabral na mou osvědčenou klasiku, boilie Supra fish s A.C. patentka. Téměř vždy si toto boilie vozím s sebou na výpravy.

12 kg
12 kg

Po třech dnech jsem se sbalil a přemístil na druhy revír. Jednalo se o svazovou vodu, na níž již několik let intenzivně rybařím. Od roku 2009 zde platí k-70. Je to velmi úživná voda, kde se nachází spousta škeblí, které místní kapři milují. Dno je převážně štěrkové a členité. Najdeme tam i různé mělčiny, které jsou obrostlé slávkami. Také se tam nachází dva ostrovy, které jsou zajímavé pro lov. Voda je dost mělká. Na jaře bývá skoro přehřátá, takže kapři mohou pěkně papkat a nabírat na váze. Dnes se tam vyskytují jedinci, kteří převyšující hranici 20 kg. Jedná se o takový malý poklad na našem Slovensku. Tímto bych chtěl poděkovat místní organizaci a rybářské stráži za kus odvedené práce. Díky patří i místním rybářům, že se naučili respektovat pravidla K-70.

7

Po příjezdu k vodě s kamarádem Markem byla naše oblíbené místa obsazena. Zvolili jsme tedy jedno, kde jsme ještě nikdy před tím nechytali. Důkladně jsem si ho prosondoval, abych věděl, co se přede mnou nachází. Bójku jsem si umístil na hranu, kde padalo dno z 2 m na 3,5 m. Tvořil se tam jakýsi žlab, kde nedaleko dno vystoupilo opět na 2 m. První jsme si nachystali udice a vyvezli montáže. Na jeden prut jsem zvolil opět jednu z novinek, boilie Legend Range s příchutí Seafood + švestka/česnek a na druhý pak boilie Supra fish s esenciálním olejem česnek. Abych byl přesný, boilie obsahuje ještě několik dalších komponentů a recept jsem získal od kamaráda Radlíka. První montáž jsem umístil těsně pod hranu a druhou přímo na hranu. Po položení montáží jsem přikrmil asi půl kilem boilie smíchaného s halibut peletami. Když jsem se vrátil na břeh, věnoval se rozkládání tábora. Odpoledne se k nám přidal i Radlík a Ľudo.

8

Do půlnoci se nic nedělo. Všichni jsme byli bez záběru. Ráno po vyvezení prutů odstartoval sérii záběrů Radlík a Ľudo. Na kontě měli dva pěkné 15 kg lysce a několik násaďaků. I Markovi se podařilo zdolat několik menších kaprů a jednoho 13,5 kg lysce. Já byl stále bez záběru. Ve 12:30 se mi ozval pravý hlásič. Prut zůstal ve stojanu přihnutý a pomalu se rozjížděla cívka navijáku do jízdy. V tom jsem uchopil prut a přizvedl jej. Kapr si to mastil na pravou stranu, přesně po škeblové hraně. Počkal jsem, až se uklidní a tah ustane. Pak jsem ho pomalu začal zdolávat přes hranu směrem ke břehu. Podařilo se! Nepřeřízl mi to! Věděl jsem, že se jedná o pěknou rybu. Váhu, kterou jsem přitahoval, bylo hned cítit. Nastalo asi 25 minutové zdolávání. Nespěchal jsem. Pomalu jsem dostával kapra ke mně. Pod břehem byla dost hluboká voda a nám se ukázal šupináč v celé své kráse. Marek už byl nachystaný s podběrákem. Vtom vykřikl: „Hugo, máš Huga! Máš dvacku!“

 2014 - Hugo s váhou 22,90 kg
2014 – Hugo s váhou 22,90 kg

Všichni jsme věděli, o koho se jedná. Je to zatím největší kapr této vody, který byl zdokumentován. Marek ho poznal podle rozdvojené ocasní ploutve. Teď už zbývalo jen ho dostat v pořádku do podběráku a kapr bude můj! Trvalo to asi ještě dalších deset minut, které jsem prožíval dost intenzivně. Kapr si dělal, i díky své hmotnosti, co chtěl. Nakonec ho Marek hned napoprvé podebral. Huga jsme přemístili na podložku, kde jsem ho odháčkoval. Nastalo vážení, focení a natáčení. Hugovi jsme navážili čistou váhu 22,90 kg. Doposud ho nikdo tak velkého nechytil. Hugo se nechal zlákat na doma vyrobené boilie ze směsi Supra fish s esenciálním olejem česnek. Moje radost byla neskutečná. Zároveň se stal i mým novým osobákem. Chytit tak pěknou a velkou rybu na svazové vodě, byl můj velký sen. Po puštění Huga na svobodu, kam patří, nastaly gratulace a oslava. Rybaření jsem si dál doslova užíval.

2011 - Marek a Hugo - 17,20 kg
2011 – Marek a Hugo – 17,20 kg
2010 - Marek a Hugo - 15,70 kg
2010 – Marek a Hugo – 15,70 kg

Další dny se mi podařilo ulovit hodně násadových kapříků, ale i několik pěkných ryb nad 10 kg. Moc se mi líbilo, jak fungovala novinka Seafood v kombinaci švestka/česnek. Chytil jsem na ní několik ryb přes 10 kg a krásně stavěného vysokého šupináče o hmotnosti 13,30 kg.

13,30 kg
13,30 kg

Sedm dní uběhlo jako voda a já jsem se musel přemístit do reality, kde mě znovu čekala práce a ostatní povinnosti. Chtěl bych se ještě vrátit ke kaprovi, kterého jsem měl to štěstí ulovit. V roce 2009 se v místní organizaci odsouhlasila horní míra kapra 70 cm (K-70). V roce 2010 organizace koupila násadu větších ryb pohybujících se ve váhovém rozmezí 6 kg – 10 kg. Mezi nimi se našlo i několik větších jedinců. Jeden dokonce vážil přes 15 kg. Na počátku roku organizace uspořádala závod, kde se poprvé objevil na břehu 15 kg šupináč. Místní rybář s ním vyhrál závod a při pouštění kapra zpět do vody řekl: „Budeš se jmenovat Hugo.“

A ještě jednou Hugo...
A ještě jednou Hugo…

V témže roce se podařilo Huga ulovit i parťákovi Markovi, který mu navážil 15,70 kg. O rok později se mu podařilo dostat ho na břeh znovu, tentokrát s větší váhou – 17,20 kg. Kapr měl na sobě rány a rozdvojený ocas. Nevíme od čeho, ale vše měl pěkně zahojené a byl v dobré kondici. Věděli jsme, se zde že rybám daří a voda je úživná. Následující roky se nám ho nepodařilo ulovit, ale slyšeli jsme o velkém šupináči, který měl přes 20 kg. V roce 2014 se podařilo ulovit Huga mně, dosud s největší zaznamenanou váhou 22,90 kg, což jsem nesmírně rád. Ryba je zdravá a ve velmi dobré formě. Uvidíme, jak se Hugovi bude dařit dál a s jakou váhou nás příště překvapí…

15 kg
15 kg

Ve vodě se nachází ještě několik jedinců s atakující váhou 20 kg. K-70 zde splnila svůj účel. Nadšenci moderní kaprařiny si zde přijdou na své a zrovna tak i běžní rybáři, kteří si chtějí zachytat násadové kapry kolem 3 kg pro běžnou konzumaci. Myslím, že toto je výzva i pro ostatní organizace a hlavně celosvazové vody, řeky a přehrady. Zachraňme alespoň to, co tu máme! Dnes již není trendem odnést trofejní úlovek, zabít ho a vypreparovat si hlavu. Dnes už je trend prodat velkou rybu za několik eur do soukromých revírů, aby zde rostly jako houby po dešti. Vím o pár případech, které přesně takto dopadly. Dokonce vznikají party rybářů, které se tímto prodejem živí. Zamyslete se prosím nad tím! Děkuji.

19,90 kg
19,90 kg

A vrátím se zpět na lokalitu zmíněnou na začátku. Po delší odmlce, navzdory pracovním povinnostem, jsem se opět vrátil na pět dní na oblíbené štěrkoviště. Ryby nebyly nějak při chuti. Přesto se mi podařilo ulovit několik pěkných kaprů. Na boilie ze směsi Mystic + A.C. mystic, zalité liquid boosterem stejné příchutě, jsem zdolal dva pěkné lysce 15 kg a 19,90 kg.

Během výpravy jsem zdolal i několik kaprů do 10 kg. Také mi fungovalo boilie ze směsi Supra fish s A.C. patentka. Doufám, že to není můj poslední letošní úspěch a na nějakou výpravu se ještě dostanu. To samé přeji i vám!

Ĺudovít Janči

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. článek pěkný 🙂

    ale bez sonarů a zavážení by jste chytli pouze kapry max 80cm :))

Chcete-li, můžete přidat komentář: