Úvod Články Lužnice 2013

Lužnice 2013

1 322
1

Jaká bude Lužnice po letošních povodních před prázdninami? Jak se změnila příroda a co rybí osádka v dané části toku? To byla otázka před naší rodinnou výpravou do Jižních Čech. Dovolenou jsme plánovali již v květnu, a tak jsme byli trochu zaskočeni následnými povodněmi. Jelikož do této lokality jezdím již od mladých let, tak jsem hned jak voda opadla, volal kamarádům, co a jak a dozvěděl jsem se, že voda byla jen o 20cm níže než v roce 2002. Vím, že příroda si sama dost poradí, a tak jsem věřil, že i okolí bude v srpnu již v pohodě a byl jsem zvědav, co nám velká voda do části toku Lužnice přinesla.

1

Byla tu polovina srpna a naše dovolená právě startovala. Vše do auta, samozřejmě vlek byl z půlky plný věcmi na ryby a naším pohodlím. Co se týkalo návnad, rozhodl jsem se na výpravu uvařit partiklovou směs složenou z kukuřice, bobu, pšenice, řepky. Nástrahy byly jasné – červy, rousnice, boilie, a jemné nástrahy od firmy KAPRPRO.cz. Tak vše bylo naloženo, naložit rodinku a hurá na cestu, kde jsme již po cca třech hodinkách byli na místě.

První dojem, žádná změna, příroda krásná jako vždy, Lužnice v klidném postoji, po bahně a velké vodě ani památky. Tak rychlý pokec se známými, vybalit věci do chatky, pro mne postavit bivak a ať již proutky mohou být ve vodě. Vzal jsem si loď a zakrmil partiklovou směsí a trochou boilie zhruba v půlce toku. Není tu potřeba nic vymýšlet, protože celá řeka se dá v klidu přejít a je tu hloubka cca do 1,5m.

5

Rozhodl jsem se, že zakrmovat budu v dalších dnech zhruba pár metrů od protějšího břehu, a to každý den pouze jednou v dopoledních hodinách. Jako nástrahy na denní lov jsem zvolil vyvážené boilie a kukuřici spolu s extrudami. Při lovu na plavanou jsem použil oblíbené masné červy a těmi jsem si prokrmoval cca 5 metrů od břehu smíchané spolu s krmítkovou směsí KAPRPRO.cz Večer byl jasný lov na rousnice a na druhém prutu Pop Up boilie fluo.

Byl jsem pln očekávání, co se v rybí osádce změnilo, rok předtím to tu byla opravdu bída, a tak jsem se modlil, že to bude lepší. První dojmy tomu i nasvědčovaly, že tu ryb bude více než v minulém a předešlých letech. Zkušenosti po povodni 2002 byly také velice zajímavé. Důležité bylo se zaměřit na takové lovné techniky, abychom co nejvíce zjistili, jaká osádka ryb tu je. Na to jsem měl na pomoc své dva kamarády, další měl dorazit během výpravy a svou starší dceru, ta mladší se teprve rozkoukává.

Hned první večer začínáme lovit na rousnice na položenou a trhavé záběry ukazují, že se tu nic nezměnilo. Po setmění je první ryba na rousnici venku a je to samozřejmě malý sumec, takže to tu bylo i minulý rok… Ve stejném duchu probíhá celý týdenní noční lov na rousnice, kde se nám nepodařilo mimo kapříka zlákat jediného úhoře, ale za to nespočet malých sumců. Ha, jsem zvědav, jak to tu bude vypadat, až vyrostou, asi by se nad tím už tady měl někdo zamyslet. Zklamáním bylo to, že minulý rok jsme tu na žížaly během dne lovili okouny, ale ti letos nějak opravdu zmizeli. „Ani jednoho“.

6

Druhý den byl úplně úžasný, kdy mne ráno vzbudil kolegy kvílející hlásič, ale kolega nikde, a tak boj byl na mne. Zásek a ryba uhání po proudu, snažím se jí zastavit, ale po chvilce zůstávám ve vázce. Popošel jsem tedy níže a rybu si mi povedlo z vázky dostat. Po krátkém boji je ryba u břehu a je to opravdu krásný kapr šupi, ale ouvej, nemám u sebe podběrák a nikdo nikde. Pokládám prut na břeh, povoluji brzdu a běžím pro podběrák, abych rybu zdolal na břeh. Při podebírání přichází krásná rána a kolegy starý teleskop rybu nevydržel, co naplat, pruty z Bulharska už měly své za sebou a ten jejich malý podběrák taky. Rychle jsem kapra nacpaného v malém podběráku donesl na podušku, polil vodou a šel pro ospalého kolegu. Ten nevěřil vlastním očím, zlomený prut, velký kapr nacpaný v malém podběráku a jen říká: „Jak jsi toto dokázal, musím opravdu vyměnit vybavení, cha cha“. Kapra jsme změřili, krásných 78 cm a o váze 12,4 kg. Zabral na Pop Up bílé fluo barvy OCEAN FRESH. Kapra jsme opatrně pustili a pokračovali v lovu. Říkám si krásný začátek, co bude dál…

Další dny se věnujeme stejné taktice zakrmování a dosahujeme úspěchů v podobě menších kapříků lovených na položenou s nástrahou kukuřice na vlas a Oily Crab Halibut Hooker Pellets vylepšený o mini Pop Up bílé barvy.

7

Přijela nám další posila, a tím tedy můžeme vyzkoušet více nástrah. Dalším naším úkolem této veselé výpravy je zjistit, jestli se tu konečně objevila zpět bílá ryba. Minulý rok to byla hrozná tragédie ulovit tu nějakého cejna, plotici, podoustev. Kolega Tomáš s taťkou se rozhodli chytat na feeader a jeden použil za nástrahu červy a taťka měkčené extrudy. Cíl lovu je jasný, po třech dnech krmení cca 5 metrů od břehu, jdeme zjistit, jestli záběry zesílily a budou-li úspěchy větší. Já volím lov na plavanou s nástrahou červů. Kolega Pavel znovu zakrmuje partiklovou směsí a jde také lovit na plavanou.

Začínají nám opravdu závody, já nechávám postupně svou montáž splavávat cca 5cm nad dnem a dostávám se k okamžitým záběrům v podobě úlovků cejnů a sem tam menšího kapra. Kolegové, co loví na položenou, mají také záběry, ale mnoho jich nepromění. Pavel má záběry sem tam, a proto mu radím, ať přesně dovyváží splávek a loví pár centimetrů nad dnem. Dáváme závody a po hodině je jasné, že úspěch je na mé straně a kamarád Fanda mi dělá vrchního pomocníka při odepínání ryb. Výsledek je perfektní a rybačka úžasná, i dcerka se připojuje do lovu a já jsem spokojen, že tu je zpět bílá ryba a konečně pěkná rybačka. Toto je zásluha velké vody, že je opět řeka zarybněna, ale otázka je, na jak dlouho.

4

Dny ubíhají jako voda a my zjišťujeme, že mnou zvolená taktika zakrmování a volení nástrah je úspěšná. Večerní lov probíhá hlavně se zaměřením na úhoře, „bohužel sumci“, přes den se věnujeme lovu kaprů a bavíme se bílou rybou, která se tady u nás opravdu usadila. Jakmile zakrmíme před našimi pruty, během třiceti minut jsou záběry. Zjišťujeme také, že v lovném úseku jsou na dně kameny a máme během výpravy neustálé potahy na plovoucí fluo Pop Up OCEAN FRESH. Bohužel tyto záběry jsou nesekatelné.

Nápad, který přinesl obrovský úspěch

Je tu předposlední den výpravy a s kolegou Pavlem se pokoušíme přijít na to, jak zjistit, jestli tu je kaprů opravdu dost a jakých rozměrů. Úspěchy v podobě kapřích mazlíků sice máme, ale je to cca 5 ks za den. Napadlo nás tedy tím, že máme dost zajímavých záběrů na bílé Popky, a tak spojíme nástrahu kukuřice spolu s mini Pop Up bílé barvy 10mm. První náhozy začínám já do lovného místa na druhé straně řeky. Úspěch je tu cca po 15 minutách, jízda jako hrom, hlásič kvílí, po chvíli je venku kapr cca 60cm. Že by náhoda? Znovu jdu připravit montáž, ale bohužel nestíhám ji navázat, druhý prut je také v pohybu a výsledkem je lysec cca 55cm. Tak toto náhoda asi není. Pavel volí také stejnou nástrahu a odhazuje ji do lovného místa, kde se bavíme lovem bílé ryby. Po chvíli vidím, jak Pavel drží prut za konec rukojeti a říká: „Ty bláho, já jsem si nepovolil brzdu a málem tam ten prut byl“, je to jasné – zase kapr.

3

Je tu večer, přesněji poslední noc naší výpravy, dorazili známí a plán už byl jasný. Já jsem své pruty z vody vytáhl a byl jsem převelen k posezení u ohně a soudečku piva. Jak to dopadlo, si asi umíte představit. Budím se ráno po šesté, hlava jak škopek a před bivakem už lovící Pavel. „Pojď chytat?“ Odpovídám, jsem mrtvej a dopoledne musím balit a domů, tak se musím dát dohromady. Každou chvíli mne budí nadšení Pavla, jak loví. Je prostě unesen.

Já se dostávám z bivaku okolo desáté a Pavel mne informuje, že loví na ten systém kukuřice a Popky a má již venku cca 10ks kapra. Říkám si, že bych to šel také zkusit, ale bohužel už není čas. Je potřeba vše zabalit, uklidit, naložit rodinu, a tak dále, však to znáte. Mám vše připraveno okolo dvanácté hodiny, po čele mi teče studený pot. „Ach to pivko“ a Pavel také končí s výsledkem 16ks kapříků, kde toho nejhezčího 65cm má připraveného na focení. Fotečka proběhla a zpět do vody.

8

Tak si říkám, toto náhoda už asi opravdu nebyla, za dva dny jsme na tuto kombinovanou nástrahu ulovili více kaprů než za celý předešlý průběh výpravy. Pavel se na této vodě ještě zdrží, a tak mu nechávám nějaké Pop Up Ocean Fresh a aby to zkoušel i dál, jestli to bude mít úspěch i na jiném lovném místě.

Bohužel je konec, loučíme se a nasedáme s rodinou na cestu domů. Co na konec? Perfektní pocity, že v Lužnici je znovu různorodá škála ryb, že taktika lovu se povedla a že třeba příště ulovíme větší rybu, než byl ten pan Kapr o délce necelých 80cm. Naší vylepšenou nástrahu použiji letos ještě na jiné vodě a jsem zvědav, jakých se dostane úspěchů. Věřím, že i nové zarybnění Lužnice z velké vody vydrží, vše opravdu záleží jen na rozumu rybářů a taktice jejich lovu. Já osobně si chodím na ryby odpočinout, když se podaří, tak i s rodinou a jsem vždy pln očekávání, jestli na výpravě zase nebude nějaký nový osobáček. Tak řeko, děkujeme a zase příští rok!

2

Po týdnu je tu telefonát od kolegy Pavla s tím, že na Lužnici byl ještě týden a na naší kombinaci nástrahy kukuřice a fluo Pop Up ulovil další kapry, kde největší měl 79cm, ale nevážil a o dva velké kapry přišel uříznutím montáže o kameny. Tak jsem tedy opravdu zvědav, jestli metoda bude fungovat i příští rok, už se na to těším.

Děkujeme za parádní týden přírodě, vodě, rybám, klidu, kamarádům a za přispění firmě KAPRPRO.cz.

Jaroslav Rabiňák s rodinou a přáteli

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Dobrý den,jestli to je ten Soběslav,tak jsme tam byli o prázdninách a hned první záběr byl úhoř 45 a druhý den sem bráchovi nechal si seknout jednoho sumíka a zrovna úhoř 65..:) Ale zato ani 1 kapříka ani cejna jsme nechytli za 2 dny..

Chcete-li, můžete přidat komentář: