Úvod Montáže Maggot Rig – ideální návazec do chladné vody

Maggot Rig – ideální návazec do chladné vody

11 612
2

Je tu opět chladné období roku, které my kapraři nemáme zrovna v oblibě. Voda v našich podmínkách začíná být čím dál studenější a na kapry chodí už jen ti otrlejší z nás, kteří vydrží venku i ve studeném počasí.  V tomto období je navíc mnohem těžší přesvědčit kapry k záběru, jelikož už nevykazují takovou aktivitu jako v teplé vodě. Nabízí se tedy otázka, jakou koncovou sestavu zvolit a co nastražit, abychom slavili úspěch v podobě úlovku. A právě o tom pojednává tento krátký článek.

Do chladné vody potřebujeme hlavně atraktivní nástrahu, která kapra zaujme a donutí ho pozřít námi pečlivě nastražené sousto. Velice zajímavou volbou je tzv. Maggot Clip, který na našem trhu nabízí mimo jiné i firma CARP LINQ. Jedná se o speciální klip, který se váže na vlasový přívěs a je určen pro výrobu účinných „červových návazců“. Můžeme použít živé červy, umělé červy nebo jejich kombinaci. Maggot clip je vybaven ostrým hrotem pro snadné napíchnutí nástrahy a jednoduchým systémem zavírání. Máme spoustu možností nastražení a fantazii a kreativitě se meze nekladou. My si ukážeme dva různé typy nastražení, které se už osvědčily mnoha rybářům a tyto návazce mají na kontě spoustu pěkných úlovků.

Základní materiál k vázání
Základní materiál k vázání

Plovoucí boilie s Maggot Clipem

Není na tom nic složitého. Maggot Clip nemusíme používat pouze samostatně, ale můžeme ho i nějak obohatit. V tomto případě si pomůžeme jednou kuličkou plovoucího boilie, která bude ve vodě klip s červy nadnášet. Tím můžeme výrazně zvýšit atraktivitu celého nastražení a docílit rychlejšího záběru. Jelikož děláme návazec pro lov ve studené vodě, sáhli jsme po 15 lb pletené šňůrce se svlékací vrstvou. K tomuto účelu se výborně hodí například pletenka s názvem MUD BROWN REMOVABLE SKIN. Abychom zhotovili co nejjemnější sestavení, svlékli jsme posledních pár centimetrů šňůrky (směrem k plastickému olovu), protože s touto částí ryba přijde nejvíce do kontaktu a tato část bude také nadnášena ve vodě. Pro tento návazec jsme použili klasický a velmi ostrý háček č. 6 s označením CLASSIC BOILIE HOOK. Boilie jsme použili o průměru 12 mm. Dejte si však pozor, aby vaše kulička dokázala celý klip i s červy nadzvednout. To zjistíte nejlépe někde na mělčině u břehu, kde si můžete vše otestovat. Pokud vámi zvolené boilie klip s červy nenadzvedne, je potřeba vzít pop-up o větším průměru. V našem případě jsme použili obyčejné kostní červy bílé barvy. Možností je však mnoho a experimentovat se někdy vyplatí. To už záleží na každém z vás. Do vzdálenosti cca. 1-2 cm od háčku jsme umístili plastické olovo, kterým jsme určili vzdálenost nadzvednutí od dna. Opět zvolte správnou velikost plastického olova (nebo olověného broku), aby celá sestava fungovala tak, jak má.

boilie společně s červy na Maggot Clipu
12 mm plovoucí boilie společně s červy na Maggot Clipu

Kriticky (neutrálně) vyvážený Maggot Clip

Tady jsme použili téměř to samé jako v předchozím případě. Vyměnili jsme jen háček, kterému rybáři říkají tzv. „banánek“. CARP LINQ je dodává pod označením TURN DOWN HOOKS. My sáhli po velikosti č. 8, který jsme navázali standardně s použitím kovového kroužku. Pletenou šňůrku jsme tentokrát svlékli pouze v části vlasového přívěsu. Naším cílem bylo vytvořit tzv. kriticky vyvážený Maggot Clip. To znamená, že když nastražené červy na návazci vhodíme do vody, tak budou velmi pomalu klesat ke dnu. Ale pozor, vyvážení by mělo být tak dokonalé, že samotný háček bude ležet na dně a červi se budou mírně nadnášet včetně malého kousku plastického olova (nebo broku). K nadnesení je možné použít třeba plovoucí pěnu, kterou seženete v rybářských potřebách. Prodává se v různých barvách. Je potřeba ji oříznout na požadovanou velikost a pod kousek pěny umístit malé závaží, kterým zajistíme ono kritické vyvážení (nástraha ve vodě nezvedne háček, ale přesto se bude nadnášet).

Kriticky vyvážený Maggot Clip
Kriticky vyvážený Maggot Clip

Maggot Clip je určitě dobrá volba pro lov v chladném období roku. Obecně se nám osvědčilo používat co nejjemnější sestavení koncového návazce i celé montáže. Vhodným doplňkem je i použití PVA punčochy, do které se dá namíchat třeba mix drobných pelet a kostních červů. Případně se dá použít i průběžné krmítko s nějakou atraktivní krmítkovou směsí, kterou obohatíme živou nástrahou. Můžeme také použít dipy různých forem a druhů, zkoušet se dá skutečně ledacos. Je potřeba brát také na vědomí, že na červy můžeme mnohdy chytit i menší ryby a nejenom kapry. V chladném počasí a při krátkých vycházkách k vodě však často zahřeje i menší úlovek. A když k tomu použijete i odpovídající jemnější vybavení, můžete si užít spoustu zábavy. Každopádně vám za redakci přejeme hodně úspěchů, ať už vyzkoušíte cokoliv!

Pozdně podzimní úlovek
Pozdně podzimní úlovek

Filip Číhal

Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Nemáš při pužití tohoto návazce problém s ,,odrbáním” červů bílou rybou??

  2. Máča: Ahoj, ano, s tímhle určitě problém je. Je potřeba s tím počítat. Na revírech, kde je moc bílé ryby, bych ani tento způsob lovu nedoporučoval. Chce to vyzkoušet… Minimálně ale třeba teď zjara potěší i menší ryba na prutu ;).

Chcete-li, můžete přidat komentář: