Úvod Články Magický měsíc – tajemství těch nejlepších ryb

Magický měsíc – tajemství těch nejlepších ryb

5 138
0

Skutečně má měsíc klíčový vliv na podstatné úlovky kaprů? Je souvislost mezi měsícem a ulovením velké ryby mýtem nebo realitou? Přečtěte si článek Johna Bartleye, který tuto problematiku vidí z pohledu deseti let, během nichž se zaměřoval na velké ryby a při tom sledoval měsíční fáze. Díky tomu nyní můžete změnit svůj náhled na celou věc.

20

Jestliže se pokoušíte ulovit velkého kapra podle aktuálního stavu měsíce, je to ten ze všeho nejdůležitější faktor. Lidé to ale stále neberou v potaz. Sledoval jsem fáze měsíce po deset let a především potom jejich dopad na úlovky kaprů. Nepochybuji o tom, že pochopení dopadu měsíce na kapry, které se pokoušíte lovit, je tou nejzásadnější věcí.

Úplněk 16.3.2014
Úplněk 16.3.2014

Většina lidí píše, že fáze měsíce a jeho vztah na kapří záběry je spíše věcí náhody. Tento názor zastávají i velmi dobří rybáři. Já v náhodu nevěřím. Je to ale tak, že tito lidé vůbec nic nepochopili. Já se zaměřuji na individuální velké ryby a během studia měsíčních fází jsem se dozvěděl, že jsou ohromné výchylky v mých příležitostech k tomu, aby se kapr nechal ulovit.

8

Kalendář úlovků

Honba za velkými rybami mě donutila zajímat se i o důležitost měsíce a zároveň tuto důležitost přijmout. Dlouho předtím, než byly mobily a aplikace pro měsíční fáze, jsem začal zaznamenávat do kalendáře, kdykoli jsem ulovil velkou rybu. Velmi rychle se začaly projevovat dvě skupinky, a to každý měsíc.

9Zaznamenal jsem spoustu úlovků ve dnech na každé straně měsíčního cyklu – při novoluní a při úplňku. Rychle se tedy projevila dvě čtyřdenní okna. To byl pro mě startovní bod a impuls, abych pátral dále. Od té doby jsem se rozhodl zaměřit se na jednotlivé ryby, zkontroloval jsem fáze měsíce v relativně nedávné minulosti a 99 procent času zapadalo do tohoto vzorce.

Pokud chci, mohu chytat hodně, ale mojí zásadou je maximalizovat moje šance, a to lovem v klíčových fázích měsíce, což je obvykle čtyři dny dvakrát měsíčně.

10Chytám tedy 8 dnů – je to ekvivalent lovu každý víkend, ovšem rozdíl spočívá v tom, že můj lov probíhá v době, kdy jsou moje šance na kapra nejlepší. To je můj hlavní rozdíl, o kterém píšu. Ovšem mnoho se o něm nediskutuje, protože ti rybáři, kteří se zaměřují na velké ryby, nemají zájem na tom, aby ostatní odhalili jednu z jejich největších výhod.

Je-li právě ta správná fáze měsíce, je možné úspěšně lovit a nezáleží na tom, jaké jsou aktuální podmínky.

Základní otázka spočívá v tom, zda to funguje, či nikoli. Nebo je to pouze teorie? Z mých výsledků a podle některých mých přátel vyplývá poměrně silný důkaz, že fáze měsíce je hlavní částí lovu, který se zaměřuje na kapitální ryby. Dokonce i společný výlet se plánuje podle klíčových měsíčních period. Před několika lety jsme vyrazili na jezero Pads Lake v Yateley (Velká Británie) a všichni jsme ulovili velkou rybu, přestože teploty byly pod nulou. Je-li právě ta správná fáze měsíce, je možné dobře lovit a nezáleží na tom, jaké jsou aktuální podmínky. Dovolte mi předložit několik příkladů, nad kterými se zamyslíte…

12

Šupináč z Burghfieldu

Kdo se někdy neobdivoval ohromné rybě Scotta Lloyda, která vážila úctyhodných 62 liber a 8 uncí (28,3 kg)? Ulovil ji 12. dubna, den po úplňku. Hodně se hovoří o úplňcích a o šupináčích, ačkoli já si myslím, že je to tak trochu mýtus, protože já jsem při úplňku stejně tak ulovil i mnoho lysců. O šupináči z Burghfieldu by toho mohlo zaznít hodně, je to úlovek ze dne v plné fázi měsíce. Podívejte se na úlovek Nigele Sharpa z roku 2006 – 13. května v 11:55, byl právě úplněk, a když si to budete zjišťovat podrobněji, byla právě přechodová fáze slunce.

Šupináč z Burghfieldu
Šupináč z Burghfieldu

Jestliže před mnoha lety Scott ulovil šupináče 12. dubna jednu noc po úplňku, podívejme se opět na sluneční přechod. Vypadá to, že to, že se ryba nechala ulovit v době slunečního přestupného období, nebylo úplnou náhodou. Byl jsem dost šťastný, že jsem byl součástí tohoto úlovku. Samozřejmě, že jsem tam byl, protože jsem vždycky tam, když vím, že přichází nejlepší šance, když se zaměřujete na velkou rybu.  Na soukromém jezeře Kevina Nashe jménem Church Lake se den předtím ulovil další velký šupináč. A došlo k tomu přesně o úplňku. Ryba nazvaná Spenny byla šupináč s vahou přes 50 liber (22,7 kg). Tato ryba se vyhýbala ulovení přes 2 roky.

Šupináč z Burghfieldu
Šupináč z Burghfieldu

Baby Black

Ryba vážící přes 40 liber (18,1 kg) ze štěrkovny Berkshire byla ulovena v loňském roce na jaře v 25 minutách toho hlavního času. Rok předtím byl severní vítr, a to byla ulovena na protějším břehu štěrkovny, ale tentokrát v 16 minutách hlavního času. Náhoda?

Baby Black
Baby Black

V dubnu 2016 byl úplněk 22. a v poměrně málo zarybněné štěrkovně, kde žije ryba jménem Baby Black, bylo v 5 dnech okolo úplňku dosaženo 17 záběrů. V celé lokalitě je přitom 35 – 40 kaprů.

Baby Black pouštění
Baby Black pouštění

V červnu roku 2015 byla ulovena ve vedlejší pískovně za silnicí také při úplňku a navíc bylo ve 24 hodinách uloveno 11 ryb. Ta samá ryba byla ulovena tři dny před úplňkem v září 2015. Já sám jsem ji ulovil v roce 2016 přímo o půlnoci.

Brute
Brute

Kapr jménem Brute je ten nejzářivější příklad, který jsem za posledních několik let zažil, a zaručuji se vám, že fáze měsíce s tím mají souvislost. Je to i vaše šance, jděte a chopte se jí. Tři z mých přátel i já jsme udělali přesně to samé. Za měsíc byly patrné výsledky.

Brute
Brute

Long Common

Úlovek Oliho Daviese Teillattského šupináče vážil přes 80 liber (36,3 kg). Byl uloven v roce 2014 také přímo za vrcholícího úplňku.

Long Common
Long Common

Kapr Big Plated

Jeden z nejvyhledávanějších řádkáčů, kapr zvaný Big Plated, byl uloven 27. února 2017, jeden den před úplňkem.

Big Plated
Big Plated

Split Pec Stockie

Třetího června, málo zarybněné jezero, uloven den před úplňkem v 6:20 ráno během malé krmné kampaně – 34 liber (15,4 kg)

Big Stockie
Big Stockie

Běžnou námitkou je, že kapři se chytají ve všech různých časech, a proto není možné předpovědět, co se stane, když se začnou využívat měsíční fáze. Vždycky budou úlovky i mimo tyto vrcholové časy, ale jsou pro to důvody. Například na dobře zarybněných vodách bude chování kaprů mnohem méně přirozené než na velkých, málo osazených lokalitách, na něž se já zaměřuji. A také dobrý rybář na správném místě může dosáhnout záběru.

Naučil jsem se, že jsou různé šance k ulovení velké ryby, a někdy přijde čas, kdy se ryby dají nachytat naprosto kdykoli – a právě v tuto chvíli chci být u vody, to je ten můj základní přístup. Díky mobilům, internetu a on-line fórům můžete mít často skvělý přehled o cílené rybě skoro minutu po minutě. A nyní, kdy jsou nejlepší šance na úlovek. Vždycky to také není o čase.

17

Co je to kouzlo měsíce?

Proč jsou dopady těchto klíčových period měsíčních cyklů na braní kaprů tolik zásadní, to je velmi složitá otázka, na niž není zcela jednoduché odpovědět. Neznám důvod, proč tomu tak je, ale vím, že tento fenomén existuje. A souvisí to se vším. Měsíc ovlivňuje gravitaci a tíhu. Má vliv a přitahuje příliv oceánů. A to docela dost potvrzuje, že je to ohromná přírodní síla, pravděpodobně ta největší ze všech.

Neexistuje tolik faktů, ale docela dost náhodných a neoficiálních svědectví, kdy se setkávají měsíc a chování. Můžete číst titulky o tom, že při úplňku vzrůstá kriminální aktivita nebo alespoň zlobivost dětí. Můj kamarád pracuje na psychiatrickém oddělení a řekne vám, že zde je okolo úplňku velká změna. Slovo „lunatic“ – blázen, šílenec – je odvozeno od slova „lunar“ – měsíční. Pytláci jsou zvyklí ožívat za měsíce. Úplněk byl vždy popisován jako bláznivý nebo jako bojovný měsíc. Dokonce i ženské menstruační cykly jsou úzce s měsícem spjaty – všechny tyto popisované věci nejsou náhodné.

18

Úplněk nebo novoluní?

Téměř vždy naleznu skupinku úlovků velkých ryb okolo novoluní nebo úplňku. Sám věřím hlavně úplňku, ale nachytal jsem hodně ryb i o novoluní. Většina z těch největších úlovků se točí okolo měsíce a jeho postavení k zemi v daný čas. Periody, kdy se ryby méně krmí, jsou typičtější pro období přechodu slunce než měsíce.

Pak je tu první a poslední čtvrtina, která může být rovněž hodně produktivní – ryby v Christchurch v Linch Hill se poslední čtvrtině měsíce vyhýbají. Takové rozdíly jsou podezřelé a mohou mít co do činění s rozdíly v přístupnosti přirozené potravy, a jak se v závislosti na měsíčních fázích mění potravní příležitosti.

Mohlo by to dávat smysl – například ústřice a škeble jsou loveny při úplňku, takže jestliže měsíc může napomáhat v lovu korýšů, nemůže mít ze stejného důvodu podobný účinek na některou přirozenou kapří potravu a její chování?

11Skutečnost, která je značně opomíjena, je vztah mezi měsícem a trendy v počasí. Úplněk často přináší nízký tlak a silné větry od jihu nebo západu. Zeptejte se jakéhokoli outdoorového fotografa, v jaké části měsíce nejraději fotí modré nebe a ustálený slunečný den (hlavně vysoký tlak), a odkáže vás na dny okolo úplňku.

V zimě se soustředím na lov s dobře osazenými vodami, ale stále mám na zřeteli měsíční fáze, abych měl co největší šance na úlovek. Sledujte pozorně modely počasí a vždycky najdete systém vysokého tlaku vzduchu spadající do období okolo úplňku. V zimě se mi podařilo ulovit několik krásných 40-ti librových ryb (18 kg), a to při použití mé teorie o měsíčních fázích, do nichž jsem zapojil úvahy o krmných periodách.

Zimní novoluní - 20,4 kg
Zimní novoluní – 20,4 kg

Zajímavá aplikace

Zanášení výsledků do kalendáře trvá dlouhou dobu. Jestliže jsem upoutal vaši pozornost, co se týká měsíce a toho, jak vám může pomoci zvýšit vaše šance na velkou rybu, otevřete si Play Store a stáhněte si americkou aplikaci Best Fishing. Každý den se objeví nejlepší a nejhorší časová perioda krmení založená na vztahu mezi sluncem a měsícem v daném čase. Navíc máte možnost jít do historie a vidět vrcholové časy, které souvisejí s úlovky, které se vám povedly v minulosti.

John Bartley

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: