Úvod Články Malá bomba, která udělá velký TŘESK!

Malá bomba, která udělá velký TŘESK!

8 428
6

PVA hraje v mém rybaření významnou roli a já tento materiál využívám ve všech jeho nejrůznějších formách od různých velikostí síťoviny až po sáčky, pásky a struny. Především malá PVA nalepovací „bomba“ navinutá kolem háčkového návazce je velice účinná metoda, jak podstatně zvýšit vaše šance na záběr, ať už máte nahozeno pod nohama, nebo na extrémní vzdálenost. Kromě zvýšené atraktivity menší exploze ingrediencí kolem vaší nástrahy na háčku, mají malé nalepovací PVA bomby řadu dalších mimořádných výhod. V tomto článku odhalím některé z triků, jichž využívám, abych tuto metodu maximálně využil.

Malé a účinné PVA "bomby"
Malé a účinné PVA “bomby”

Váha navíc malého přídavku PVA k háčku je vynikající způsob, jak zabránit zamotávání při nahození, což je mimořádně důležité, jestliže používáte malý splétaný koncový návazec, který může být k zaplétání náchylný. Splétaný koncový návazec často používám, pokud chytám nad nánosovým dnem nebo nad travinami.

2

Váleček PVA Stick používám pro zvýšenou přitažlivost, ale také z následujících důvodů:
– Pokud montáž dopadne do bahna, váleček zabrání proniknout nástraze na háčku příliš hluboko do nánosu, další výhodou je, že působí proti tomu, aby bahno maskovalo přitažlivost nástrahy.

– Pokud montáž skončí v řídkých travinách, váleček zabrání maskování nástrahy a háčku v porostu vodních rostlin. Můžete dokonce nahodit celou montáž rovnou do porostu vodních rostlin, pokud není příliš hustý. Tak můžete mít jistotu perfektního předložení mezi rostlinami, kde se kapři cítí v bezpečí a ochotně přijímají potravu. V tomto případě bych použil krátký návazec o délce zhruba 10 cm, který bych navázal na váleček přibližně stejné délky. Zablokujte hod těsně předtím, než montáž dopadne na vodu, a nechte montáž klesat na napjatém vlasci. Měla by pak klesnout skrz porost vodních rostlin ke dnu a zůstat ležet mezi kořeny. Váleček zajistí, že se háček nezachytí, zatímco montáž klesá vodními rostlinami. Dobrou volbou by byl v tomto případě i pevný PVA sáček, to už je ale námět na další článek.

– Malý váleček z PVA je rovněž dobrou volbou, když se ryby ukazují ve velkých vzdálenostech, zejména pokud máte na chytání málo času. Když máte na rybaření jen pár hodin, je mimořádně důležité vyvarovat se rušení, a pokud jim vnadíte nad hlavami, pravděpodobně je vyplašíte. Zrovna tak je nahození značkovacího plováku mezi ryby za účelem kontroly hloubky a typu dna jistou cestou, jak je zahnat. V této situaci je dobrou volbou jediná, vysoce atraktivní nástraha, a malý PVA váleček jen minimálně omezuje nahazovací vzdálenost, může však velmi významně zvýšit atraktivitu nástrahy. Kromě toho, že umocňuje atraktivitu, zajišťuje váleček PVA rovněž perfektní prezentaci bez ohledu na druh dna, na němž montáž skončí. Vždycky tak cítím montáž na napnutém vlasci, vnímám dopad olůvka na dno a mám jistotu, že se nic nezamotalo do hustého porostu vodních rostlin.

Rozhodující atraktory do PVA
Rozhodující atraktory do PVA

Odpočítáváním doby dopadu olůvka na dno lze rovněž vcelku hodnověrně prozkoumávat hloubku. Váleček PVA je vynikajícím prostředkem pro zajištění maximální přitažlivosti s minimem vnadění, což je dokonalé pro krátké pobyty u vody a rovněž je to velmi užitečné při chytání na studené vodě. Kapři přijímají potravu méně, když se jejich metabolismus začíná zpomalovat vlivem poklesu teploty vody na konci podzimu, a když je voda ještě studená na počátku jara. V chladnější vodě silné „potravní“ signály uvolňované z ingrediencí válečku mohou znamenat zásadní rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem, protože v té době kapři příliš neberou. V chladné vodě je jednou z velmi dobrých voleb některý Flash Boost s ostře barevnou háčkovou nástrahou Fluopop. Kombinace světlé barvy a výrazné chuťové přitažlivosti může prostě vytrhnout z letargie i tu rybu, která by za jiných okolností o předloženou potravu neprojevila zájem.

Další komponenty pro PVA směs
Další komponenty pro PVA směs

Seznam suchých ingrediencí, které můžete použít k přípravě válečku, závisí jen na vaší fantazii. Pokud chytám tam, kde se vnadí boiliem, pak rozdrolím několik boilies a přimíchám je do směsi, z níž váleček připravuji. Kromě toho zvlhčím směs s přidaným přípravkem Food Boost, takže atraktivní pachový a chuťový signál uvolňovaný válečkem ladí s „vůní“ boilies. Na vysoce atraktivní nástrahy používám svou vlastní směs Nitro Stick, která obsahuje mleté boilies a kombinaci nejrůznějších atraktantů včetně přípravků Krill a Robin Red.

5
Kombinace Flash Boost, Rasta oleje (směs konopného, ořechového a obilného oleje) a trochu vody

Podle mých zkušeností je malá PVA válečková „bomba“ mnohem účinnější než velká a jsem dokonce přesvědčen, že velký váleček může být ve skutečnosti spíše kontraproduktivní nežli přínosný. Jsem přesvědčen, že to má dva hlavní důvody – za prvé na revírech se silným rybářským tlakem, kde jsou kapři velice oparní, je velký váleček příliš nápadný a chuťově pachové signály jsou příliš výrazné. Funguje to na menší kapry, ale opravdu velké ryby se tomu vyhnou, protože v tom vycítí nebezpečí. A za druhé – velký váleček obvykle více přitahuje nežádoucí druhy, jako jsou cejni a plotice.

Vše, co potřebujete k výrobě perfektní PVA návnady
Vše, co potřebujete k výrobě perfektní PVA návnady

Nevelký 3 až 5 cm váleček je nenápadný, nezajímají se o něj tolik nežádoucí druhy, doletí dál a uvolní dostatek atraktantů k přilákání vysoce vnímavého velkého kapra. Rovněž představuje jen jedno sousto a kapr, který bude v pokoušení vcucnout malou, přitažlivou hromádku drobků na dně, ihned vcucne nástrahu na háčku – což jsou všechno samé pozitivní faktory.

Dipování PVA válečku
Dipování PVA válečku mi mnohdy přineslo úspěch

Je důležité používat najemno drcenou a umíchanou směs do té části válečku, kde bude skryt háček, aby se eliminovala případná rizika, že se hrot háčku zachytí ve větším kousku směsi nebo v kusu rozdrceného boilies. Pokud přidávám drcené boilies, vždy směs domíchám s použitím trochy suché, jemné směsi, nebo dokonce s nějakou suchou směsí na boilies, abych měl jistotu, že hrot háčku se nezaboří do kusu boilies a nebude skryt. Alternativou je ochrana hrotu háčku kouskem rozpustné pěny. Váleček lze též připojit prostým provléknutím háčku sítí.

PVA naplaněné Psycho Mix
PVA naplaněné Psycho Mix

Do svých směsí na válečky vždy používám olej a mými favority jsou lososový olej a preparát Rasta oil, které jsou zazimované a účinné právě tak ve studené jako v teplé vodě. Stejně jako atraktivními vlastnostmi se tyto oleje vyznačují tím, že zajišťují drobivou texturu směsi. Oleje a drobné partikly stoupají k hladině a vytvářejí atraktivní sloupec. Kapr pohybující se ve střední výšce vodního sloupce zjistí vůni a může být nalákán ke sledování pachové stopy až dolů, kde najde zdroj pachu – a vaši nástrahu na háčku!

Připraveno k nahození...
Připraveno k nahození…

K vytvoření naprosto fantastické směsi na váleček potřebujete pouze malé množství směsi a tekutin. Každý váleček je jen malý, připravuji proto mix vždy jen ve velmi malém množství. Na krátké večerní chytání bych například umíchal jen velký šálek směsi. Tímto způsobem mi kilový pytel směsi vydrží na hodně dlouho.

10

Platí jednoduché pravidlo – používám 1 díl tekutiny na 4 díly sypké směsi. Mám malou 60ml odměrku, která stačí asi na 15 malých válečků, což je na krátké sezení u vody až dost. Na tekutou část používám zhruba z poloviny vodu a druhá polovina je tvořena olejem a tekutými zchutňovadly. Pro další zvýšení atraktivity například ve studené vodě můžete použít pouze tekuté atraktanty bez vody. V takovém případě, protože není přidána žádná voda, vydrží připravená směs déle čerstvá, takže si můžete připravit o něco větší množství a to, co nespotřebujete, uchovat napříště. Následuje několik příkladů tekutých směsí, které používám:
Salmon Oil + Food Boost Fruit Bomb/Salmon
Salmon oil + Hydro Liver Palatant
Flash Boost + Rasta oil + BioMino

Směs si připravuji až na břehu, když už chytám, a hotová směs by měla být silně drolivá a jen velmi mírně vlhká. Je důležité, aby mix nebyl příliš mokrý. Neměl by při zmáčknutí držet pohromadě na rozdíl od účelových směsí, u nichž potřebujete, aby se pojily s krmítkem. Směs by měla být vlhká pouze natolik, aby vytvořila váleček při stlačení pístem v tvarovačce Bazooka Stick.

Jeden z úspěchů na PVA
Jeden z úspěchů na PVA

Pro finalizaci válečku po prolisování existují dva postupy: můžete síťovinu povytáhnout natolik, aby bylo možné uvázáním uzlíku váleček uzavřít. Je to dobrý postup, ale znamená to vytahovat delší kus síťoviny, který můžete vlhkýma rukama zbytečně zvlhčit. Já raději váleček uzavřu jen krátkým kouskem PVA šňůrky nebo pásky. Takto síťovina zůstává v tvarovačce Bazooka, nepoškozená a suchá.

Použití PVA se směsí je vynikající do chladné vody
Použití PVA se směsí je vynikající do chladné vody

Existují spousty variací na toto téma a spousty různých způsobů používání válečků PVA. Toto bylo prostě jen pár metod, které používám já, a které mi rozhodně pomohly chytit spoustu velkých ryb. Pokud jste PVA váleček doposud nevyzkoušeli, zkuste to a já doufám, že vám to pomůže dostat na břeh pár dalších pěkných ryb.

John Llewellyn

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

6 KOMENTÁŘŮ

  1. ivan: Autor článku je majitel Big Carp, je jasné, že budou v článku produkty této firmy. Ale to je dnes v podstatě ve všech článcích, těžko tomu nějak zabránit. Přesto si myslím, že některé myšlenky zrovna v tomto článku jsou určitě přínosné. Ne třeba pro každého, ale nějaké poznatky tam určitě jsou. Třeba zmínka o té volbě velikosti PVA přijde docela zajímavá i mně.

    tomáš: Co se týká překladu, tak teď jsem ještě v článku upravil jednu faktickou chybičku, která zřejmě vznikla při překladu. Já jsem článek nepřekládal, originál byl asi ve francouzštině a ono to není úplně sranda vše správně přeložit, pokud to dělá externí překladatel.

  2. nechápu kritiky na reklamu.Co by jste tam chtěli mít napsáno?
    …dal jsem tam nějaký mix a přelil něčím? Jak by to pak vypadalo v obchodě? Ahoj, vole,co nás chceš sedřít, nemáš takový nějaký olej a trochu asi šrotu? Hoši,,tak to kur… nečtěte když Vás to tak strašně otravuje,že si s tím dal někdo práci,nafotil,napsal ať si můžete něco koupit…

  3. Naprostý souhlas (wator) je to z části reklama a z druhé pár rad ohledně pva. Já musím jen dodat že Big Carp má super nástrahy. Navíc přístup všech zaměstnanců v UK je naprosto super.

  4. wator: ak ti nenapise presne co si mas kupit tak to nedaokazes vyskladat? osobne som si tam nasiel jedmi mile a velmi prinosnu myslienku, pouzitelnu na prekrmovanych vodach. k veci: prinosne by napr bolo, ak by povedal preco tam dava oleje, co obsahuju mixy. konkretne atraktanty, dovod ich pouzitia am echanizmus ucinku. vzhladom an dnesnu konzumnu dobu, ktora tvori ludi co si vedia akurat tak pytat v obchdoe produkt lebo ho videli v rekalme, je vcelku normalne ze sa pisu clanky, ake sa pisu.

    Inak clanok pekný, osobne PVA pancuchu neviazem, jemne naslinim pean/klieste a stocenu pancuchu na kusku stlacim. Nalepta ju to a dokonale spoji. SPoj potom prestrihen na polovicku. je to rychlejsie ako nejake viazanie samotnej pancuchy, alebo obmotavanie snurky/pasky a setri to material.

Chcete-li, můžete přidat komentář: