Úvod Články Malé řeky s velkým srdcem

Malé řeky s velkým srdcem

8 618
3

Většina z nás má poblíž svého domova menší či větší řeku. Při pohledu na mapu naší republiky je vidět, jak je doslova protkaná desítkami modrých tepen. Naprostá většina rybářů tak má možnost vybrat si tu svou řeku – říčku, kterou si, jak pevně doufám, dřív nebo později zamiluje.

řeka

I mne jedna z těchto řek dostala. Je to opravdu srdcová záležitost, neboť už od dětství mi dávala první lekce a zkušenosti, ze kterých čerpám dodnes i na jiných revírech. V tomto článku bych se chtěl podělit o několik mých poznatků, které vás mohou nasměrovat na správnou strategii lovu kaprů na malých řekách.

Výběr lokality

Předpokládám, že už máte představu o řece, na které chcete lovit. V naprosté většině případů to bude nejspíš ta nejbližší k vašemu bydlišti, což má své nesporné výhody. Můžete tak být u vody častěji a více poznávat pravidla a zákonitosti, podle kterých se pod hladinou vše odehrává. Tím zvyšujete šanci na úlovek, aniž by náklady na cestování zatěžovaly vaší peněženku.

srnec ve vodě
Rybolov na řece vám může přinést i nečekaný úlovek. Mně chybělo jen pár centimetrů a mohl jsem si zdolat mého prvního srnce.

Výběr místa

Správný výběr místa je základ pro úspěšný lov. To platí úplně všude. Pokud tuto věc podceníte, budou vaše úlovky spíše nahodilé. Proto než začnete chytat, věnujte dostatek času pečlivému zmapování úseku řeky. Projeďte a prozkoumejte břehy na kole či pěšky. Je-li to možné, pak i koryto a profil dna z lodě. Pokud nevlastníte echolot, bohatě vám vystačí delší bidlo, se kterým spolehlivě zjistíte hloubku, strukturu dna, přítomnost potopených stromů, velkých kamenů a dalších podvodních překážek, u kterých se kapři zdržují.

Mé oblíbené místo.
Mé oblíbené místo.

Jednoduše řečeno, poznejte vaší řeku co nejvíce a udělejte si celkový obrázek o hloubkách, proudech. Mějte přehled o místech, kde loví ostatní rybáři. Čím více toho budete o vaší řece vědět, tím máte větší šanci být úspěšní. Podaří-li se vám najít dobré místo, kde se kapři krmí nebo se zdržují, máte našlápnuto k úspěchu. Na těchto místech uděláte záběr prakticky pokaždé, i když aktivita kaprů nebude nijak vysoká. Další výhodou je, že na těchto místech nemusíte tak moc vnadit. Kapři jsou zvyklí se zde krmit, a když se jim připlete do cesty něco jiného, než na co jsou zvyklí, nedělá jim žádné problémy to přijmout.

Osobně též preferuji místa, kam nechodí ostatní rybáři. Mám rád klid, stejně jako kapři.

pohled na vodu
Většinou druhý prut ani nerozbaluji. Když sedíte na dobrém místě, akorát by vám překážel.

Většinou střídám dvě místa. Volím jedno či druhé podle podmínek, jako je roční doba, počasí či stav vodní hladiny. První z nich je vhodnější z jara, kdy ostatní ryby, jako jsou tloušti, parmy a cejni, vytahují do tření a kapři je následují, aby se nakrmili jejich jikrami. Je převážně mělčí, hlouběji (2,5 až 3 metry) je jen u protějšího vysokého břehu. Tento protější břeh je jako zeď ve vodě prorostlá kořeny stromů. Je to ideální místo, kde se kapři cítí bezpečně a kudy rádi proplouvají. Strmý břeh s kořeny pak funguje jako kapří spižírna. Je jasné, kam umisťuji své montáže. Čím blíže nahodím k druhému břehu, tím je větší šance na záběr.

Tímhle kaprem všechno začalo
Tímhle kaprem všechno začalo. Shledání po více než sedmi letech.

Druhé místo je hlubší, průměrně okolo 5 metrů. Voda zde pozvolna protéká a břehy jsou zarostlé hustými vrbami. Jejich větve zasahují několik metrů do vody a zachycují velké množství přirozené potravy a živin. Proud sem tyto zásoby neustále doplňuje, a proto jsou tato skladiště potravy pravidelně kapry navštěvována. Toto místo je úspěšné především koncem léta a na podzim.

Taktika krmení

Pokud jste našli perfektní místa, nemusíte si příliš lámat hlavu, jak přemluvit kapra, aby sebral vaší nástrahu. Prostě nahoďte do těchto horkých míst, přihoďte poblíž montáže pár kusů volné návnady a máte hotovo. Přesto platí, že i na tomto typu vod je dobré si místo před samotným lovem předem prokrmit. Na horkých místech stačí pouhý jeden den před lovem. Pokud nejste přesvědčeni o atraktivitě místa, doporučuji jej předem prokrmit vícekrát. Zde platí pravidlo čím více, tím lépe.

method mix
Dobrým pomocníkem je method mix, který vaše místo udělá atraktivním.

S množstvím návnady to tak jednoznačné není. Chce to vyzkoušet, jak velká dávka krmení bude optimální. Je to závislé na velikosti rybí osádky, přesně řečeno té osádky, které bude chutnat vaše krmení. Doporučuji spíš začít s menšími dávkami a postupně je podle potřeby zvyšovat. Budete-li krmit boiliesem a naskytnou se problémy s bílou rybou, použijte vetší průměry, nebo ho vysušte na kámen, kombinace obojího je ideální. Mně se nejčastěji osvědčily malé dávky krmení, třeba jen 100 až 200 gramů boilies, které ještě někdy nakrájím na půlky. Tuto dávku rozhodím poblíž míst, kam nahazuju své montáže.

2
Naše stará známá. Už několikrát se nám ji podařilo ulovit. Pokaždé nám nedarovala nic zadarmo.
3
O rok později ji znovu ulovil Lukáš. Těsně před třením a o dvě kila těžší. Stará mamča je pořád ve formě.

Výbava

Určitě není třeba si pořizovat nějakou speciální výbavu, jen zmíním několik parametrů. Předpokládejme, že vaše řeka má zarostlé břehy a ve vodě je značné množství vázek a překážek, ve kterých můžete o kapra přijít. Tomu musíte přizpůsobit i vaše vybavení. Pruty raději kratší a silnější. Krom jiného bude záležet i na očekávané velikosti ryb. Pokud očekáváte ryby maximálně 3 – 5 kg, stačí jemnější cajk, ale tam, kde jsou ryby 6 – 10 kg nebo i větší, tak 3lb prut je podle mě minimum. Navijáky volím raději s baitrunnerem a silným převodem. Vlasec o průměru 0,35 mm umožní zdolat i opravdu velké kusy. Na vázkových místech je potřeba posledních pár metrů zakončit silným monofilem, a to 0,50 mm a více. Na pletenou šňůru v těchto podmínkách zapomeňte.

Odolný šokový vlasec
Odolný šokový vlasec je pro chytání v závadových vodách důležitou věcí. Na tento se můžu spolehnout.

Koncovou montáž nemusíte nijak komplikovat. Používám závěsku na olovo, ze které zátěž lehce spadne, pokud by kapr vjel do vázky nebo došlo k přetržení vlasce. Olovo volím podle síly proudu, ale snažím se, aby bylo co nejlehčí. Návazec jsem dlouhou dobu používal úplně jednoduchý, a to cca 25 cm z měkké šňůrky. Nic víc. Dlouho mi fungovalo vše jak má a já neměl důvod nic měnit. Potom, co se v řece rozmnožili tloušti, kteří čím dál víc atakovali moje boilies a návazec často zamotali, byl jsem donucen změnit typ návazce. Nyní používám kombinovaný návazec složený z tuhého fluocarbonu a kousku jemné šňůrky. Neříkám, že tímto byl problém úplně vyřešen, ale četnost zamotávání se snížila k mé spokojenosti. Funguje navíc výtečně.

8
Kvalitní, oděruvzdorný fluorocarbon a super pevné a ostré háčky Ashima Heavy carp, moji favorité pro lov na řekách.

Milanův oblíbený návazec krok za krokem

1
1) Ustřihněte potřebný kus fluocarbonu a na jeden z konců uvažte smyčku s kroužkem.
10
2) Pořádně utáhněte, ustřihněte přebývající konec fluocarbonu a navlíkněte přes uzel smršťovací trubičku.
11
3) Zvolte potřebnou délku fluocarbonu a stejným postupem uvažte na druhý konec obratlík.
12
4) Pomocí vodní páry stáhněte smršťovačky a srovnejte celý fluocarbon. Pracnější část máte za sebou. Tyto polotovary různých délek si můžete připravit do zásoby.
13
5) Ustřihněte kousek měkké šňůrky a uvažte na ní očko pro boilie. Na šňůrku natáhněte silikonovou hadičku. Navlékněte boilie a háček. V mém případě Super long shang vel. 6 od firmy Ashima, který mě málo kdy zklame. Nastavte délku vlasu. Nebojte se dát háček od boilie dostatečně daleko, pro správnou funkci musí mít háček prostor. Obvykle nevážu boilie od háčku méně než 2 cm. Potom ho uvažte bezuzlovým způsobem.
14
6) Spojte fluocarbon a šňůrku s háčkem dvojitým grinnerem. Tento uzel někteří rybáři zajišťují lepidlem. Já to nedělám, drží perfektně i bez lepidla. Navíc využívám toho, že jde celkem snadno rozmotat nehtem. Můžu tak měnit ztupené háčky za ostré, bez toho aniž bych plýtval návazcovým materiálem. Ale i tak kdybych měnil s každým háčkem kousek šňůrky, stále uspořím nejpracnější fluocarbonovou část návazce. Po několika chycených rybách se nevyhnete zkroucení flocarbonu. Ten lze částečně opět srovnat nad vodní párou. Na konec vmáčkněte do kroužku plastické olovo.
Návazec je hotový
7) Návazec je hotový. Vyzkoušejte ho a uvidíte, jak jednoduše účinnou zbraň jste vytvořili. Fantazii a různým kombinacím se meze nekladou.

Návnady a nástrahy

Nikdy a nikomu nebudu tvrdit, že pěkného kapra lze přelstít pouze boiliesem. K úspěchu vám dopomůže prakticky jakýkoliv partikl, ať už jako návnada, tak i jako nástraha. Jako nástrahy doporučuji z jara uvařený hrách. Zvýrazňuji uvařený, protože jsem se setkal u vody s rybáři, kteří do vody sypali kvanta nevařeného hrachu nebo kukuřice. To je pro ryby doslova nebezpečné. Další druhy partiklu není třeba vyjmenovávat. Jako návnada je naprostá jednička řepka. Někdo ji před použitím pouze namáčí, osobně jsem přesvědčen, že je lepší ji jednoduše spařit vroucí vodou. Přičichněte si k např. den namočené řepce a pak k přelité vroucí vodou. Jaká myslíte, že bude vonět víc. Návnadu v podobě partiklu můžete používat i v případě, že se rozhodnete chytat na boilies. Pokud nebylo na vaší lokalitě ještě na boilies chytáno, nebo si nejste jisti, doporučuji začít s menšími průměry a se sladkými a ovocnými příchutěmi, na které kapři reagují rychleji. Výborné jsou také kombinace sladké – smrad. Na různé pelety reagují ještě rychleji, ale zvýší se vám počet záběrů i od jiných ryb. Pokud vyrazíte k vodě na místo, které není předkrmené, dobrým pomocníkem pro zatraktivnění místa je method mix.

9
Říční mazáci, ti se někdy nedají jen tak lehce přelstít. Návazec musí fungovat na 100 %. Musí být tak chytlavý, aby se i při opatrném přijímání potravy háček zachytil v kapří tlamce.

Samotný lov

Při náhozu přidám několik kuliček na PVA šňůrku či do punčochy. Většinou hned nenahazuji druhý prut, tím bych si místo akorát zbytečně plašil. Záběr na předem připraveném místě může přijít během několika minut. Dokonce se mi několikrát stalo, že jsem nestihl ani připnout swinger. Teprve po nějakém čase, když ryby nejeví o mé nástrahy zájem, nahazuji i druhý prut, abych alespoň trochu zvýšil své šance na záběr.

V žádném případě však neházejte do vody velké dávky krmení. Hlukem způsobeným krmením dopadajícím na vodní hladinu byste mohli kapry vyplašit. Pokud se však záběr nedostaví ani po delší době, můžete lehce přikrmit. Pokud si myslíte, že máte dobré místo, dobré krmení, a přesto nemůžete udělat záběr, nezoufejte a vydržte. V rybařině není nic stoprocentního.

Každý jednou začal

Když jsme s bratrem začínali lovit s boiliesem, většina rybářů chytajících na naší řece nevěděla, co to vůbec je. Moc jsme toho v té době o boilies také nevěděli, proto jsme nové informace hledali, kde se dalo, a doslova je hltali. Nikdy nezapomenu na prvního kapra, kterého jsme na boilies ulovili. Po třítýdenní krmné kampani, kdy jsme každý den do vody hodili zhruba 100 kuliček vanilkového boilies, a po několika neúspěšných pokusech, přišel den, kdy se dostavil záběr. Byl to prcek, který navíc ještě před podběrákem spadl. O to ale vůbec nešlo, byli jsme šťastní, že se začalo něco dít. Emoce vyvrcholily s dalším záběrem, který přišel chvíli po tom prvním. To už bylo vše, jak má být, a my jsme se po chvíli fotili s prvním kaprem uloveným na boilies. Byl to lysec, krásná baculatá kulička, která měla dva odstíny barev těla. Tento kapr vše odstartoval a po zbytek sezóny jsme chytali jednoho kapra za druhým. Nestačili jsme se divit, kolik kaprů v řece žije, překvapila nás i jejich velikost. Nezapomenu na infarktové momenty, kdy se kapr po záběru rozjel tak brutální rychlostí, že jsme neměli šanci s ním cokoliv udělat. Končilo to většinou vlascem přebroušeným o kameny nebo větve.

Říční kapři rozhodně nemusí být pouze nízcí…
Říční kapři rozhodně nemusí být pouze nízcí…

Poslední, nezapomenutelný a asi největší zážitek, který i přispěl k napsání tohoto článku, bylo znovu ulovení našeho prvního kapra na boilies po více než sedmi letech. Tehdy to byla malá, sotva 4 kilová kulička. Nyní se mi přišel ukázat po druhé. Tentokrát měl necelých deset kilo a byl ve fantastické formě, bez sebemenšího poškození. Byl jsem šťastný, že se mu za tu dobu nic nestalo a neskončil někomu na talíři. Pocit, který prožíváte, když pouštíte kapra zpět do jeho prostředí, je krásný. Když po určité době znovu ulovíte stejného kapra, tento pocit je daleko větší, tedy aspoň pro mne. Všem přeji mnoho krásných chvil u vody.

Milan Výprachtický
Tento článek byl publikován také v časopisu KaproMánie
Kaprománie

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Bob: Tak je to poznat podle šupin, u toho jednoho kapra je to tam jasně vidět, že jde o stejný kus. Když se na to zaměříš, tak to taky uvidíš. A u toho prvního lysce, tak tam je to asi jasné na první pohled ;). Pokud tam často chytá, tak to není takový problém. Já loni na jaře taky chytil lysce, kterého na podzim chytit táta. Ale musí se to samozřejmě porovnat až podle fotek, jestli je to skutečně ta samá ryba.

Chcete-li, můžete přidat komentář: