Úvod Montáže Maskovat nebo zvýraznit?

Maskovat nebo zvýraznit?

4 410
0

Možná si vzpomínáte, že jsem do časopisu psal svůj článek o používání jasně zbarvených olov. Vše vlastně začalo tím, že vyšly nějaké články a DVD, na kterých různí autoři představovali jako nutnost pro úspěšné rybaření používání různých maskovacích zátěží, a to z kamenů, skla atd. Další variantou bylo, maskovat olovo do škeblí nebo trávy. Vždy jsem tvrdil, že běžná olova bez maskování nevadí, chtěl jsem to ale napřed potvrdit mým testováním. Je to vlastně logické. Když kaprům nevadí jasně zbarvené boilie nebo velmi populární fluoro pop up. A nesmíme také zapomenout na kukuřici, která na dně vytváří žlutý koberec, na kterém se kapři spokojeně krmí. Původně jsem chtěl dokázat, že jasně zbarvená olova kaprům vůbec nevadí. Našlo se ale hodně lidí, kteří chtěli, po mém prvním článku, si takto obarvená olova u mě koupit. Někteří to považovali za obchodní trik a domnívali se, že zaplavím trh barevnými olovy. Nic z toho se ale nekonalo. Každý, kdo chce používat barevná olova, stačí si je nastříkat barvou ve spreji…

1

2

Jak jsem již uvedl, zpočátku jsem chtěl dokázat, že jasně zbarvená olova kaprům nevadí, ale během jednoho roku, kdy jsem je používal na různých vodách nejen v Evropě, si začínám myslet, že kapry dokonce k nástraze lákají. Na každé výpravě jsem měl nejvíce záběrů právě na barevná olova. Nyní se vám ve zkratce pokusím přiblížit několik výprav, kde jsem používal barevná olova.

Maroko – březen 2008

Maroko byla moje první loňská výprava, kde jsem tato olova používal. Po nepříliš pěkné výpravě v lednu, kdy jsem zůstal bez úlovku, jsem se na marocké jezero Bin el Ouidane vrátil zpět v březnu a věřil, že tentokrát to bude určitě lepší.

Jak nástrahu a krmení jsem používal kukuřici a boilie ze směsi Robin red s amino complexem brusinka. Na pruty, kde jsem chytal na kukuřici, jsem dal žlutá olova. Tam, kde jsem krmil červeně zbarveným boiliem robin red, jsem dal červená olova. Lovil jsem v hloubkách 2 – 6 m a do 3 m jsem viděl velmi dobře svoje olova, jak leží na dně. Většina záběrů mi přišla přes den z hloubky 2 – 3 m, takže kapři museli barevné olovo dobře vidět, když jsem je viděl já z lodi.

25,10 kg
25,10 kg

Na této výpravě jsem ulovil za jeden týden celkem šestnáct kaprů, z nichž největší vážil 25,10 kg. Tento úspěch mi jen potvrdil moji domněnku a já se těšil na další výpravu na jezero, kde je opět čistá voda, takže jsem byl velmi zvědavý na reakci zdejších kaprů.

Itálie – duben 2008

4

Do Itálie jsem vyrazil zhruba tři týdny po návratu z Maroka. Toto jezero jsem znal velmi dobře a záměrně jsem si ho vybral pro svůj experiment, protože jsem věděl, že tu kapři berou z jara přes den, a to hlavně na mělčinách, často i v 1 m hloubce, což bylo pro můj pokus ideální.

21,5 kg
21,5 kg
20,60 kg
20,60 kg

Po příjezdu k jezeru jsem ale zjistil, že tentokrát se tam zima drží poměrně dlouho a místo obvyklých 20 °C v tomto období má voda pouze 11 °C. Vytrvale studené počasí se ještě během několika dní ochladilo na 9 °C. Situace nebyla dobrá a kapři téměř nebrali. Chytal jsem v hloubce 1 – 4 m, opět v křišťálově čisté vodě, takže jsem své montáže dobře viděl. Za týden jsem zdolal zhruba deset kaprů, včetně dvou 21,5 kg a 20,60 kg. Tyto kapry jsem ulovil opět přes den. To byla druhá výprava a druhý úspěch s barevnými olovy. Napadlo mě, že je musím vyzkoušet na další vodě, kterou také dobře znám, a kde jsou kapři hodně chytaní a znají všechny možné fígle. Moje volba padla, jak již jistě tušíte, na francouzský Cassien.

Cassien – červenec 2008

Věděl jsem, že na Cassienu se opravdu ukáže, jak to s těmi barevnými olovy je. Předešlé úspěchy mi ale dodaly hodně důvěry, protože jsem si byl jistý, že to není náhoda.

22,40 kg

Kdo Cassien zná, dá mi jistě za pravdu, že je tu čistá voda a běžně se viditelnost pohybuje okolo 4 m. Je pravda, že jsem zrovna netrefil dobré období a podle rozhovorů s ostatními rybáři, kapři nebyli zrovna moc při chuti. Což se nám také později potvrdilo a můj kolega za celou dobu výpravy neulovil jediného kapra a mně se podařilo dostat na břeh pouze několik ryb. Jeden kapr ale stál zato. Na montáž s červeným olovem jsem jedno odpoledne ulovil šupináče o váze 22,40 kg. Byl to vůbec můj největší šupináč z Cassienu a právě na barevnou montáž. Tak co myslíte? Je to náhoda, nebo ne? K tomu jsem ulovil ještě několik kaprů, ale za šera, takže montáž pravděpodobně již nebyla vidět.

Svazová voda ČR – podzim 2008

Po několika letech jsem se rozhodl rybařit i na českých vodách. Pro podzimní výpravu jsem si vybral jednu řeku, která zatím není příliš navštěvovaná kapraři a přál jsem si ulovit nějakého kapra přes 15 kg. Samozřejmě jsem znovu používal svá barevná olova. Nedokážu posoudit, kolik toho kapr vidí na řece třeba ve 4 m hloubce a zda má vůbec čas prohlížet naše montáže…

8

9

Celou akci jsem naplánoval tak, že jsem si byl předem několikrát nakrmit, a pak jel rybařit na pět dní. Předkrmování se ukázalo jako velmi účinné, protože záběry začaly hned od prvního dne. Celkem jsem ulovil rovných dvacet kaprů a největší vážil 20,5 kg, v což jsem ani nedoufal.

20,5 kg
20,5 kg

11

Co říci závěrem? Jsem si naprosto jistý, že kaprům tato barevná olova nevadí. Samozřejmě více toho budu vědět, pokud se mi podaří instalovat podvodní kamery a vše natočit.

Jaroslav Těšínský

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: