Úvod Články Maximalizovať svoje šance

Maximalizovať svoje šance

2 939
0

Určite každý z nás pozná situácie, kedy by najradšej sedel niekde pri vode, ale žiaľ povinnosti alebo iné okolnosti tomu bránia. Pravdepodobne ani nikdy nenastane to, že si budeme môcť povedať, že sme na rybách strávili toľko času koľko sme len chceli. Voľného času je málo a absolvovať týždňové alebo dlhšie výjazdy sa podarí len výnimočne. Našťastie sú tu stále jeden, dvojdňové resp. víkendové možnosti.

Mať všetko pripravené

Krátke rybačky, kedy hovoríme o čase nepresahujúcom 48 hodín, si z našej strany vyžadujú zaujať zodpovedný prístup a nenechať nič na náhodu. Príprava sa má začať už vopred. V mojom prípade venujem pozornosť najmä kŕmeniu, príprave nástrah (zalievanie dipom, aby sa nástrahy poriadne nasiakli a neboli po vhodení do vody okamžite zmyté), kontrola nadväzcov, predpríprava montáží, atď. Snažím sa dosiahnuť stav, že čokoľvek počas krátkej rybačky zo svojich tašiek vytiahnem je v 100% stave. Nič sa neoplatí podceniť a zároveň sa netreba zbytočne dostávať pod tlak, ak na rýchlo viažeme montáže po príchode k jazeru.

Na krátko znamená atraktívne

Ak mám pred sebou napr. 24 hodín chytania, je mojím cieľom spôsob kŕmenia a nástrahu prispôsobiť snahe o rýchly záber. Osobitne je tento prístup dôležitejší v čase, ak 24 hodín lovu je rozdelených nočným zákazom. V takýchto situáciách rád používam method mix, nadipované nástrahy a PVA „pančuchy“. Nasledujúci postup je práve o tom, akým spôsobom pripravujem zmes do PVA.

1) Všetko potrebné k príprave atraktívnej zmesi do PVA.

1

2) Jednou zo zložiek sú mini peletky.

2

3) Mix pripravujem už vo fáze, ak sa mi skôr pripravený mix už chystá minúť. Nie je dobré na to pozabudnúť a opäť na rýchlo niečo pripravovať. Aj príprava takejto zmesi si vyžaduje svoj čas.

3

4) Ďalšou zložkou sú boilies, na ktoré chytávam. Osobne počas roka nepoužívam množstvo rôznych druhov boilies. Pripravenú zmes do PVA tak viem použiť pri viacerých po sebe nasledujúcich rybačkách, nakoľko boilies ktorý do zmesi použijem, budem s veľkou pravdepodobnosťou aj používať k lovu.

4

5) Boilies pomocou Krushy rozdrvím. Čím viac otočení Krushou urobíte, tým sa Vám boilies rozdrví na menšie časti.

5

6) Osobne preferujem boilies rozdrvené na čo najdrobnejšie kúsky.

6

7) Mini peletky a nadrvené boilies. To samotné by už na výrobu PVA punčoch postačovalo. Stačilo by to len poriadne premiešať a plniť do PVA s menšími okami.

7

8) Zmes však môžeme ešte viac vylepšiť a dodať jej ďalšiu zložku na zvýšenie atraktívnosti a lákavosti. Pridám kŕmitkovú zmes, method mix (volím rovnakú alebo podobnú príchuť ako sú boilies).

8

9) Všetky suché zložky poriadne premiešam a na vzájomné spojenie použijem booster. Využiť môžeme aj tekuté potravy, avšak vždy takú tekutú zložku, ktorá PVA nerozpúšťa.

9

10) Booster prilievam postupne, pričom sa výsledná konzistencia má blížiť napohľad suchej zmesi, ktorá však po stlačení drží pokope. Stav, kedy by sa zo zmesi vytvorila hutná a tuhá hmota je neželaný. Pridané rôzne časti zmesi majú docieliť potravný signál, kde časť zostáva pri háčiku a iné zložky sa uvoľňujú do stĺpca a okolia.

10

11) Pripravenú zmes je vhodné nechať odstáť, a to aspoň jeden deň. Aj z tohto dôvodu sa potvrdzujú úvodné slová, že príprava zmesi si vyžaduje istý čas. Každá z použitých zložiek totiž potrebuje čas, aby sa boostrom napila a aby sa zmes ako celok správne prevlhčila. Samozrejme ak nám zmes booster vpije, môžeme ho stále trochu doliať a zmes doladiť. Pripravenú zmes naplním do PVA, pričom výsledné pančuchy sú max 5 – 6 cm dlhé. Väčšie nepoužívam z dôvodu, že mojím cieľom je kapra prilákať k nástrahe a nie prilákať na samotný obsah PVA. Kapor má prijať a nasať moju nástrahu, ktorá je položené v akomsi obláčiku niečoho voňavého a atraktívneho.

11

Úlovok chytený počas 24 hodinovej rybačky. Nadipovaná nástraha zatraktívnená PVA pančuchou, ktoré som mal vopred pripravené
Úlovok chytený počas 24 hodinovej rybačky. Nadipovaná nástraha zatraktívnená PVA pančuchou, ktoré som mal vopred pripravené

Aj krátke vychádzky nám môžu pripraviť pekné úlovky a neopakovateľné zážitky. Musíme ale pamätať, že každá takáto krátka vychádza začína už doma, a to zodpovednou prípravou. Iba takýmto prístupom môžeme maximalizovať svoje šance a nespoliehať sa na náhodu.

Miroslav Fečko
LKbaits Slovensko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: