Method feeder je velké části rybářů dobře známá věc a je celkem zbytečné tento způsob chytání nějak dopodrobna popisovat. V tomto článku bych chtěl čtenáře seznámit s trochu odlišnou technikou – s použitím plovoucích nástrah. Method feederem s plovoucí nástrahou se dá úspěšně chytat celoročně, je účinný na vodách se silným rybářským tlakem (všude tam, kde jsou ryby opatrné) a také je výborný v takovém tom „hluchém“ období, kdy se rybám moc nechce brát. Velkou výhodou je i průměrná velikost ulovených ryb, která je větší než při klasickém feederu. Nejvíc záběrů určitě budeme mít od kaprů, ulovit ale můžeme také lína, amura nebo velkého cejna.
Vhodné nástrahy
Vhodná nástraha musí mít dobré plovoucí vlastnosti, měla by být malého průměru a ryby zaujmout jasně viditelnou barvou. Výborná je gumová napodobenina kukuřice (plovoucí verze) a také plovoucí boilies velikosti 10 mm. Oba druhy nástrah dnes dělá mnoho výrobců v různých příchutích a barevném provedení.
Jak na to
Vše je velice jednoduché, celá sestava i montáž není složitá ani časově náročná na zhotovení. Nejčastěji používám method krmítko 35 g, velmi krátký (7cm) návazec o síle 0,20 – 0,23 mm, kvalitní ostrý háček klasického tvaru s očkem zahnutým dovnitř č. 12 – 10 a kmenový vlasec 0,23 – 0,25 mm (o trošku silnější než návazec). Nástrahu se snažím na krátkém vlasu umístit co nejtěsněji k háčku. V ideálním případě je nástraha k háčku doslova „přilepená“. Mám oblíbené dva různé typy prezentace nástrahy. V prvním případě se nástraha volně vznáší na celou délku návazce asi 7 cm nad krmítkem. V druhém případě dám na návazec (přibližně 3 cm od háčku) menší broček. Díky němu zůstane nástraha jen těsně nad rozpadajícím se method mixem.
Šikovná pomůcka pro chytání do strany
Často mám v oblibě chytat method feederem bokem do strany od svého stanoviště. Při tomto způsobu chytání používám užitečnou pomůcku G-Force Head od Gardner, která je původně určena ke stejnému účelu v kaprařině a využívá se také při cíleném lovu parem na řekách. Tato hákově zavřená rohatinka nedovolí prutu vysmeknout se z vidličky ani při silném a rychlém záběru. Jde jednoduše natočit na pravou i levou stranu, a tím se snadno přizpůsobíme dané situaci u vody. Můžeme např. chytat oběma pruty vpravo nebo jedním prutem vpravo a druhým vlevo.
Chytání do strany praktikuji pouze tehdy, pokud mi to dovolí podmínky u vody. Na břehu musí být absolutní klid a nesmí okolo mě sedět jiní rybáři.
Vladislav Korbelář
Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
dobrá práce škoda že to nikl neprovozuje (tohle krmítko)
Jaké boilies jste používali?