Úvod Články Method feeder a plovoucí nástrahy

Method feeder a plovoucí nástrahy

12 821
2

Method feeder je velké části rybářů dobře známá věc a je celkem zbytečné tento způsob chytání nějak dopodrobna popisovat. V tomto článku bych chtěl čtenáře seznámit s trochu odlišnou technikou – s použitím plovoucích nástrah. Method feederem s plovoucí nástrahou se dá úspěšně chytat celoročně, je účinný na vodách se silným rybářským tlakem (všude tam, kde jsou ryby opatrné) a také je výborný v takovém tom „hluchém“ období, kdy se rybám moc nechce brát. Velkou výhodou je i průměrná velikost ulovených ryb, která je větší než při klasickém feederu. Nejvíc záběrů určitě budeme mít od kaprů, ulovit ale můžeme také lína, amura nebo velkého cejna.

5

Vhodné nástrahy

Vhodná nástraha musí mít dobré plovoucí vlastnosti, měla by být malého průměru a ryby zaujmout jasně viditelnou barvou. Výborná je gumová napodobenina kukuřice (plovoucí verze) a také plovoucí boilies velikosti 10 mm. Oba druhy nástrah dnes dělá mnoho výrobců v různých příchutích a barevném provedení.

Ideální velikost plovoucího boilies je 10 mm
Ideální velikost plovoucího boilies je 10 mm
7
Plovoucí boilie bude lákat kapry 7 cm nad krmítkem
7
Malý broček na návazci zajistí, že nástraha bude těsně nad rozpadajícím se method mixem
Hotovo, připraveno k nahození!
Hotovo, připraveno k nahození!

Jak na to

Vše je velice jednoduché, celá sestava i montáž není složitá ani časově náročná na zhotovení. Nejčastěji používám method krmítko 35 g, velmi krátký (7cm) návazec o síle 0,20 – 0,23 mm, kvalitní ostrý háček klasického tvaru s očkem zahnutým dovnitř č. 12 – 10 a kmenový vlasec 0,23 – 0,25 mm (o trošku silnější než návazec). Nástrahu se snažím na krátkém vlasu umístit co nejtěsněji k háčku. V ideálním případě je nástraha k háčku doslova „přilepená“. Mám oblíbené dva různé typy prezentace nástrahy. V prvním případě se nástraha volně vznáší na celou délku návazce asi 7 cm nad krmítkem. V druhém případě dám na návazec (přibližně 3 cm od háčku) menší broček. Díky němu zůstane nástraha jen těsně nad rozpadajícím se method mixem.

clanek

Šikovná pomůcka pro chytání do strany

Často mám v oblibě chytat method feederem bokem do strany od svého stanoviště. Při tomto způsobu chytání používám užitečnou pomůcku G-Force Head od Gardner, která je původně určena ke stejnému účelu v kaprařině a využívá se také při cíleném lovu parem na řekách. Tato hákově zavřená rohatinka nedovolí prutu vysmeknout se z vidličky ani při silném a rychlém záběru. Jde jednoduše natočit na pravou i levou stranu, a tím se snadno přizpůsobíme dané situaci u vody. Můžeme např. chytat oběma pruty vpravo nebo jedním prutem vpravo a druhým vlevo.

G-Force Head - vychytávka pro chytání do strany
G-Force Head – vychytávka pro chytání do strany
8
Při správném nastavení G-Force Head nám ryba nemůže vzít prut z vidličky ani při razantním záběru
6
V zahraničí se tato pomůcka používá také k cílenému lovu parem
4
Díky možnosti natočení na obě strany se snadno přizpůsobíme jakékoliv situaci na břehu
Pokud mi to podmínky u vody dovolí, rád pruty nahazuji do strany
Pokud mi to podmínky u vody dovolí, rád pruty nahazuji do strany

Chytání do strany praktikuji pouze tehdy, pokud mi to dovolí podmínky u vody. Na břehu musí být absolutní klid a nesmí okolo mě sedět jiní rybáři.

Method mix Bait-tech Karma je jemné, rychle se rozpadající krmení s neostrou příchutí rybiny a masa. Je ideální do studené vody!
Method mix Bait-tech Karma je jemné, rychle se rozpadající krmení s neostrou příchutí rybiny a masa. Je ideální do studené vody!

ff

DSCN0332

Vladislav Korbelář

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

Chcete-li, můžete přidat komentář: