Úvod Články Mini versus Maxi boiles

Mini versus Maxi boiles

1 734
0

Na pořádného kapra se musí dát pořádná koule nebo snad ne?

6

Poslední roky se mi spíše osvědčuje dávat menší průměry koulí, jednak má člověk více záběrů a navíc zcela určitě není pravda, že na malou kuličku nepřijde velká ryba, spíše naopak. Jednak je to podle mě pro rybu přirozenější a také to hlavně nejspíš působí i pro rybu důvěryhodněji. Stačí se podívat na nějaké video, kde jsou podvodní záběry a teprve člověk vidí, kolik ryb to stačí vzít do pusy, a jak to neustále ocucávají, než se většinou chytne kapr. Logicky dojde k úbytku boilies a kolikrát až když je z řekněme 20mm boilies třeba 12mm, pak právě přichází záběr.

Malé velké nebezpečí
Malé velké nebezpečí

Dost často se s tím setkávám na řece, kde vyloženě jsou období, kdy ryby chtějí pouze malé průměry boilies. Možná to je dané i řekněme zkušenostmi větších ryb, které se už několikrát chytly a tradiční 20mm boilies pro ně není tak důvěryhodné a čekají, až se více rozmočí či ho ostatní druhy ryb a menší kapři trochu opotřebují, než se stane pro ně důvěryhodné.

Magická hranice
Magická hranice

Vzpomeňte si, kolikrát vám zafungovalo hodit stejnou kuličku boilies, na kterou jste před tím ulovili kapra nazpět rychle do vody. Nevím, jestli to bylo opotřebením nebo ostatní kapři jen cítili, že už to měl jiný kapr v hubě, a tak to bylo pro něj důvěryhodné. Vlastně o tom dost uvažuji až poslední roky a to díky mé přítelkyni Martině. Aktivně chytá kapry třetím rokem a tudíž přišla k rybařině absolutně nepolíbená fenoménem boilies.

PVA
PVA

Prostě kombinovala a hrála si jak s velikostí návnady, tak i s kombinací příchutí. Například dala třeba 20mm potápivé boilies a k tomu dvě 10mm pop-up nebo klasického sněhuláka z dvou potápivých boilies a jedné pop-up atd. Ze začátku jsem si říkal, co to tam zase dala, ale když se jí na to začaly dostavovat výsledky a nejen to – kolikrát tento netradiční způsob nastražení boilies bylo to jediné, co fungovalo – začal jsem i já více o tom přemýšlet.

Martiny osobák
Martiny osobák

Když jsem si to položil na kraj do vody a koumal, jak se to vlastně chová, byl jsem kolikrát překvapen. Někdy to byl takový, řekněme „připitomělý panáček“ a jindy se zase nepatrně vznášel nad dnem. Dalo by se říci, že si nevědomky dělala balanc montáže.

Naboosterovat
Naboosterovat

Další věc, která silně ovlivňuje chování návnady je i dipování, boosterování či obalovaní.

Dále to je i materiál návazce, z kterého je vyroben. Já poslední roky chytám hlavně na fluorocarbon a k tomu háčky typu C-Shank od Delphin, zatímco Martina má radši pletenou šňůrku s háčky, co mají širší oblouček.

30 minut po osobáku Martiny
30 minut po osobáku Martiny

Letošní jaro bylo pro mě bezkonkurenčně nejlepší za 25 let, co se věnuji lovu kaprů. Podařilo se mně nachytat spousty kaprů a několik pro mě opravdu výjimečných svazových krasavců. Celé to mělo hlavně na svědomí naše feeder boilies v boosteru Mrtvý korýš. Toto 14mm boilies společně s pop-up Mořská panna bylo doslova magnet na kapry a darovalo mně spousty dnů plných adrenalinu a radosti z lovu.

Chystaná novinka
Chystaná novinka

Používal jsem zmiňovanou montáž z fluorocarbonu a ještě to obalil v obalovací pastě Mrtvý korýš a to celé házel s PVA punčochou. Ta byla naplněná buď pstružími peletami nebo peletami Mrtvý korýš či jejich kombinací a vše jsem ještě zalil boosterem Mrtvý korýš. Ze začátku se panáček jen povaloval na dně, ale jak mizela obalovací pasta, postupně se zvedal a já docílil řekněme balanc montáže, která byla pro kapry důvěryhodná a fungovala neskutečným způsobem.

10

Takto jsem chytal až do půlky léta a v mé výbavě už nesmí nikdy chybět ani krabičky s těmito malými zázraky. Na druhou stranu jsou zase období, kdy naopak přitvrzuji a dávám na prut velké návnady. Velmi jsem si oblíbil montáž na sněhuláka, která není tak moc rybáři používaná a dle mě kapři v ní nevidí takové nebezpečí. Stačí se podívat, jak se zase ve vodě chová. Je to zase taková balanc montáž a panáček se jen houpe místo toho, aby pevně stál nade dnem.

PVA na vyvážku na sněhuláka
PVA na vyvážku na sněhuláka

V současné době pracujeme na konceptu, který využívá tyto poznatky a brzo se objeví v našem sortimentu novinka, kterou spousta z vás přivítá. Vím, že mnoho kluků z teamu chytá naopak jen na velké boilies jako například Milan Trešl, který chytá hodně na montáž 3x25mm na dno, jak tomu sám říká – autobus.

11

A i já občas rád šáhnu po větších koulích. Zvláště když chci chytat jen s PVA pytlíkem. Ten naplním menšími peletami do čtvrtky, vložím montáž se dvěma 25mm boilies, dosypu do plna a zaliji boosterem. Pak nasliním, zamotám a zavážu PVA páskou a propíchám jehlou, aby tam nebyl vzduch a hned se to potopilo. Zase to je trochu jiný způsob prezentace návnady. Na větší hromádce malých voňavých pelet se válí dvě samotné koule, takže do toho může jít i bílá ryba nebo menší kapr, ale velké koule se v tom válí a nepůsobí tak nebezpečně pro většího kapra, který se už několikrát chytil, protože ostatní ryby před ním to už ochutnaly.

Přesně takto jsem to udělal na nedávné výpravě, kdy šlo vodou neskutečné množství travin, které vítr přifoukal k našemu břehu. Montáž jsem hodil pouze kousek od břehu k největšímu koberci naplavené trávy. Bylo chvíli po 22. hodině, když se prut rozjel. Následoval parádní souboj a na jeho konci jsem podebral kapra atakujícího magickou hranici. Zabral i přesto, že se dny před tím skoro nic nedělo a klasické montáže jen mlčely. Prostě se je pořád co učit, ale proto nás to baví.

Kaprům zdarec

Jan Slanina

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: