Úvod Články Mišel Zadravec: Světový rekord v ohrožení?

Mišel Zadravec: Světový rekord v ohrožení?

3 222
0

Kaprařině se věnuji už více než 20 let. Nikdy jsem netoužil po slávě a rekordech. Koncem roku 2011 jsem se dozvěděl o zajímavém rekordu, ten se týkal legendy v kaprařině. Předpokládám, že jméno Steve Briggs není v ČR neznámým pojmem, vždyť jde o fanatického kapraře, světoznámou anglickou legendu. Steve Briggs je mimo jiných úspěchů aktuálním rekordmanem v počtu ulovených kaprů nad 50 liber (22,70 kg), které se mu podařilo úspěšně zdolat a důvěryhodně zadokumentovat v 6 různých zemích světa.

Tento světový rekord je ale momentálně ohrožen!

Kaprařině se věnuji dlouhá léta. Během těchto let se mi podařilo zdolat a zadokumentovat více než 100 kaprů nad 22,70 kg. O všech mých úlovcích si vedu přesnou evidenci, dělám to tak už od začátku. Poznámky jsou součástí mého života.

Během dvou desítek let jsem navštívil různé země právě kvůli nejlepšímu testování nástrah, stejně jako mé zručnosti. Kapry nad 50 liber se mi podařilo ulovit v 5 zemích. Minulý rok ve Francii mě dělilo od vytoužené hranice jen 1,20 kg! Škoda. Mohl jsem si zapsat úspěch už v šesté zemi.

Mišel Zadravec s kaprem

Začátkem 90. let jsem se stal testerem více různých světoznámých značek boilies. Byla to jiná doba, zdolat kapitálního kapra bylo těžší, o moc těžší. Už v té době se mi podařilo překonat magickou „padesátku“ v Rumunsku, Slovinsku i Maďarsku. V té době bylo běžné, že jste udělali nový rekord jezera a váha kapra ani zdaleka nedosahovala uvedenou hranici. Na úlovky z tohoto období jsem jednoznačně nejpyšnější. Jako tester jsem se časem rozhodl, že moje zkušenosti a nabyté vědomosti zkusím zužitkovat při výrobě vlastních nástrah. Začátky spuštění výroby byly velmi náročné. Povinnosti související s reprezentací Slovinska na světových pohárech v lovu kaprů a později pozice hlavního trenéra reprezentace mi zabraly všechen můj volný čas. Začátkem milénia se to všechno začalo měnit a změny se týkaly i zvyklostí v kaprařině. Změny nastaly a směrovaly k lepšímu! Začátek nového tisíciletí nám přinesl nový a předtím málo používaný a praktikovaný pojem – CATCH and RELEASE (Chyť a pusť). Tento moment považuji za převratný! Vášnivý kapraři začali pouštět ryby zpět do vody. Rok co rok jich bylo víc. Rok co rok se více kaprů dostalo zpět do vody a tím dostali druhou šanci růst a dosáhnout přírůstku na váze. Změny nastaly i v mých poznámkách a postupně přibývalo kaprů nad 50 liber. Věřím tomu, že k tomu dopomohly 2 důvody: jedním je C&R, druhým možnost krmení vysoké nutriční hodnoty, které moderní rybáři každodenně sypali do vody.

1. kapr nad 50 liber – MAĎARSKO

Prvního kapra nad 22,70 kg jsem zdolal v Maďarsku. V té době jsem často chytal právě v maďarských vodách, zákony byly benevolentnější a povolili chytání non-stop. Vodní plochy tam byly a jsou dobře zarybněné. Tehdy bylo boilies ještě neznámou nástrahou a lov kaprů právě na tyto nástrahy zkoušelo jen pár fanatiků. My jsme byli mezi prvními, kteří zkoušeli a učili se, jak na to chytat. Na březích se na nás dívali jako na „mimozemšťany“, když jsme nástrahu dávali mimo háček a ne přímo na něj. Kapitální kapry nad 22,70 kg jsem zdolal na známých revírech a to na Gyékényes, Bajánsenye, Zalaszentmihály, Merenye, Balaton, Escéd, Havan, Palotás aj. Když si prohlížím tento seznam, vynoří se mi ty krásné vzpomínky.

Mišel Zadravec

Na kterého jsem nejpyšnější? Jednoznačně na kapra 24,60 kg z Balatonu! Po všech změnách, které za poslední roky nastaly, to považuji za VELMI cennou rybu. Největšího „Maďara“ mám z Havanu – 25,10 kg.

2. kapr nad 50 liber – SLOVINSKO

Dalšího kapra nad 22,70 kg jsem chytil u nás doma ve Slovinsku. Ve Slovinsku jsme neměli v té době moc známých kaprových vod. Lovit v noci bylo zakázané. Zákon je zákon a museli jsme to respektovat. Ulovit kapitální rybu bylo více než těžké. Každý kapitální kus byl pro kapraře cenným úlovkem. Za posledních deset let nastaly změny i u nás. Zdolat 50 pounds je stále náročné, ale v porovnání s mými začátky je to určitě lehčí. Ve všech našich známých vodách mám úlovek nad 22,70 kg – Martinsko, Bledi… Na jezeře Bledi se dodnes nesmí v noci chytat ani bivakovat!

Mišel Zadravec - Slovinsko

3. kapr nad 50 liber – RUMUNSKO

Třetí zemí se stalo Rumunsko, světoznámá přehrada Raduta byla, je a bude snem většiny fanatických kaprařů. Na této vodě mám 4 kapry nad 22,70 kg a ten největší měl 24,50 kg.

4. kapr nad 50 liber – CHORVATSKO

Čtvrtou zemí se stalo Chorvatsko. Na místním 30 ha štěrkovišti jsem si zapsal do poznámek dalšího kapra nad 50 liber. V tomto období ani v Chorvatsku nepoznali a nepraktikovali C&R. Od té doby se ale v této krajině hodně změnilo. Doporučuji i českým kaprařům, navštívit tuto neznámou krajinu. V důsledku přísných zákonů chránění kapitálních ryb se stává kaprařina zážitkem i v Chorvatsku.

Mišel Zadravec - Chorvatsko

5. kapr nad 50 liber – RAKOUSKO

Pátá země „20+“, váš jižní soused Rakousko. Krásný rakouský rybník obklopený nádhernými kopcemi mi daroval nezapomenutelné vzpomínky a ještě krásné kapry. Do Rakouska jsem absolvoval více výprav, většinou byly úspěšné a opakovaně jsem si zapsal do poznámek „more than 50 liber“. Můj osobní rekord v Rakousku – překrásný šupináč 28,15 kg.

Mišel Zadravec - Rakousko

V roce 2013 si věřím. Zkušenosti a kvalita boilies by mi měly zabezpečit úspěšné zdolání dalších kaprů nad 50 pounds i v některé z těchto zemí – Srbsko, Česká republika, Španělsko nebo Francie. Uvidíme, která země se stane v pořadí tou 6. zemí a kdy se mi podaří překonat rekord Steva Briggse.

Určitě Vás budu informovat…

Přeji všem kaprařům krásný a na úlovky úspěšný rok 2013!

Petrův zdar!

Mišel Zadravec
www.misel-zadravec-carp.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: