Úvod Montáže Moderní součásti kaprových montáží

Moderní součásti kaprových montáží

14 571
0

Snad žádné jiné odvětví kaprařiny neprodělalo v posledních letech tak velký vývoj jako koncové udice nebo chcete-li montáže. Množství pomůcek určených na kaprové montáže roste přímo raketovým tempem. Některé se netěší u rybářů příliš velké oblibě, jiné se naopak staly velkým hitem. Osobně jsem zastáncem řady těchto vychytávek a rád je používám. Spousta rybářů příliš nestíhá tyto záležitosti sledovat, a tak si pojďme rozebrat moderní trendy, které se v montážích v posledních letech objevují.

Kapr šupináč

Vlasové rovnátko

Jedno z nejskloňova­nějších slov v kaprařských diskuzích. Jaký význam v podstatě má vlasové rovnátko? Slouží ke správnému „vyúhlování“ háčku a zlepšuje tak jeho schopnost zachytit se v kapří tlamce v tom správném místě – spodním pysku, kde háček drží nejlépe. Ne každý háček nezbytně potřebuje vlasové rovnátko, některé tvary háčků se perfektně stáčí i bez této pomůcky, zejména typy s dlouhým raménkem a očkem zahnutým dovnitř. U určitých tvarů můžeme dokonce rovnátkem více pokazit, než zlepšit – jde o háčky „zavřeného“ tvaru, které sami o sobě mají dobré „rovnací“ schopnosti a přidáním rovnátka bychom háček ještě více zavřeli a správnému zachycení v kapří tlamce bychom příliš nepomohli. Naopak jsou háčky, které po použití vlasového rovnátka přímo volají. Jsou to zejména háčky s rovným raménkem.

Háček s krátkým raménkem
U háčků s krátkým raménkem dávejme pozor, abychom rovnátkem háček příliš nezavřeli

Jaké druhy vlasových rovnátek jsou k dispozici? Prvním a základním typem je smršťovací hadička, kterou navlékneme na háček a pomocí páry či horké vody smrštíme do námi požadovaného tvaru. K dostání je v několika průměrech, který volíme dle velikosti háčku. Výhodou je univerzálnost a možnost jakéhokoliv přizpůsobení tvaru háčku, nevýhodou vyšší pracnost a nutnost mít u vody vařič. V žádném případě nesmršťujte hadičku nad plamenem zapalovače, téměř jistě si přepálíte návazec…

Smršťovací hadička
Smršťovací hadička má výhodu ve variabilitě jejího natvarování dle typu háčku

Dalším druhem jsou hotová vlasová rovnátka, která pouze navléknete na háček a máte hotovo. Nemusíte nic smršťovat, zapalovat… Vyrábí se v několika velikostech, opět dle velikosti háčku a dle délky raménka. Při nákupu takových rovnátek vybírejte podle materiálu, který by měl být dostatečně pevný, aby rovnátko na háčku drželo tvar. Na trhu jsou totiž i levnější „napodobeniny“, které jsou však z tak měkkého materiálu, že jejich úhlovací schopnosti jsou minimální. Materiál, ze kterého jsou tato rovnátka vyrobena, je většinou plovoucí, takže rovnátko háček nikterak nezatěžuje, ba naopak. Některé typy dokonce přijímají pachy a tak nám zvyšují efektivitu dipování. Nevýhodou těchto výrobků je cena, která je v porovnání se smršťovačkou o mnoho vyšší. Výhodou pak téměř žádná pracnost a možnost opakovaného použití.

Kombinace vlasového rovnátka a pojízdného kroužku
Kombinace vlasového rovnátka a pojízdného kroužku, smrtící zbraň na opatrné ryby

Musím zmínit ještě jeden druh rovnátek, který se v současné době ale už téměř nepoužívá. Je jím klasická silikonová hadička, kterou navlečete na háček a šňůrku pomocí boilis jehly vyvedete z přední části hadičky. Tato metoda je ale pracná, zastaralá a nepříliš účinná.

Vlasová rovnátka jde zčásti i nahradit, například použitím většího olověného bročku několik cm před háček nebo návazcem z tuhého materiálu, který rovnátko jakoby sám vytvoří díky své tuhosti. Žádné řešení není všelék a všechny možnosti se někdy mohou hodit.

Fluorocarbon

Další z věcí, která se v posledních letech stala velice používanou, je fluorocarbon. Na první pohled se na něm nic neliší od klasického monofilního vlasce. Fluorocarbon má ale výhodu ve větší hustotě materiálu a tím vyšší hmotnosti při stejném průměru. To nám zajišťuje lepší kopírování dna. Další z výhod je jistě index lomu světla, který má fluorocarbon totožný jako voda, čili je pod vodou v podstatě neviditelný. Tato vlastnost může být na některých vodách jako jsou křišťálově čisté pískovny a lomy, opravdovými body k dobru. Použití fluorocarbonu bylo zpočátku jednostranné a rybáři ho používali pouze jako materiál k výrobě návazců. Dnes se však používá i jako šokový nástavec v délce několika metrů před montáží, kde využíváme právě jeho vyšší hmotnost.

Dnes je již na trhu široká škála fluorocarbonů
Dnes je již na trhu široká škála fluorocarbonů s různými nosnostmi a v rozdílných tuhostech

Velice populární se staly i kombinované návazce, kdy pomocí uzlu spojíme cca 10–30cm tuhého fluorocarbonu s několika centimetry měkké návazcové šňůrky a vytvoříme tak návazec, který se díky tuhosti fluorocarbonu nemotá při náhozu, obtížně se rybě tohoto návazce zbavuje a přitom je koncová část dostatečně jemná, aby háček dobře pracoval a ryba měla k nástraze důvěru. Problémem, který by některé rybáře od použití fluorocarbonu mohl odrazovat, je jeho tvarová paměť. Po odmotání z cívky bývá často hodně zkroucený. Kvalitní fluorocarbon ale stačí chvilku třít mezi prsty nebo nahřát srovnaný nad parou a bez problému se narovná. Mezi nevýhody fluorocarbonu patří i jeho vyšší cena. Proto ho můžeme nahrazovat v situacích, kdy nechytáme na křišťálově čistých vodách, vhodným monofilním vlascem o vyšším průměru.

Kravský uzel
Kravský uzel, který je skvělý pro spojení fluorocarbonu a měkké šňůrky a vytvoření kombinovaného návazce

Tungstenové výrobky

Naprostou novinkou na trhu je řada výrobků z materiálu zvaného tungsten. Jedná se o velice těžký materiál (wolfram), ze kterého se pro potřeby kaprařů vyrábí závažíčka, která navlékneme na návazec a zajišťují nám tak dokonalé kopírování dna a brání vzplývání lehkých návazcových šňůrek. Nahrazují tak svou funkcí olověné bročky, které často při zdolávání ryb z návazce spadnou. Novinkou jsou i vlasová rovnátka, hadičky proti zamotání a jiné výrobky z tohoto materiálu. Podle mého názoru se jedná o šikovné pomůcky zejména při lovu na prochytávaných lokalitách, kde jsou kapři při kontaktu s udicí velice opatrní a plašší. Tyto produkty minimalizují možnost, že kapr naši montáž odhalí.

Tungstenová těžítka k zatížení návazce
Tungstenová těžítka k zatížení návazce

Pojízdné kroužky

Další z komponentů používaných v moderních kaprařských udicích jsou pojízdné kroužky na raménko háčku. Kroužek fixuje vlas v dolní části raménka a snižuje tak těžiště háčku, což napomáhá lepšímu vyúhlování a zachycení v kapří tlamce. Zejména na háčcích typu longshank se jedná o velice efektivní záležitost, ale využití najde i na háčcích jiného tvaru.

Háčky s dlouhým raménkem přímo volají po použití pojízdného kroužku
Háčky s dlouhým raménkem přímo volají po použití pojízdného kroužku
Háček Kurv shank
Háček Kurv shank, vlasové rovnátko a kroužek, to je můj tip!

Osobně ho velice často používám v kombinaci s vlasovým rovnátkem na háčku Kurv shank, kdy vytvoříme opravdovou zasekávací mašinu. Někteří rybáři nahrazují kroužky silikonovou hadičkou, která rovněž fixuje vlas na raménku. I to je možnost, ale podle mě ne tak dobrá jako kroužek. Hadička nemá na háčku takovou životnost a často ji po rybě musíme měnit, neboť ji šňůrka rozřízne.

Velký kapr lysec
Pro ulovení takto starého kapra musíme udělat maximum. Naše montáž musí být nenápadná a maximálně funkční!

Pro tentokrát vše, hodně štěstí při toulkách za kapry!

Za Mikbaits tým
Ondra Macků

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: