Úvod Články Môj “osobák” z najobľúbenejšej vody

Môj “osobák” z najobľúbenejšej vody

1 947
0

Tento článok síce nebude o kaproch cez 20 až 30 kg, keďže je to zväzová voda o veľkosti cca 15 ha a je na Slovensku. Nechcem tým dementovať, že na takýchto vodách sa u nás nemôžu alebo nenachdzajú kapre cez 20 kg a viac!

Nebolo tomu tak od začiatku

Ako som už v nadpise spomenul, že je to moja najobľúbenejšia voda, nebolo tomu tak stále. Rybárom som od svojich desiatich rokov a v tej dobe som také typy jazier vôbec nepreferoval, nakoľko táto voda je tzv. jedna vaňa. Žiadny ostrov, či rákosie alebo potopené stromy.

udice

Lenže od tej doby nejaký ten čas prešiel, ja som vyrástol a tým sa aj povolilo vyvážanie na člnoch. Od tej doby sa stala táto voda mojím najobľúbenejším jazerom.

Začiatky boli ťažké

Začiatky neboli vôbec také jednoduché ako som si to predstavoval, že to vyveziem čo najďalej a ja si chytím svojho „osobáka“. Je pravda, že som v tej dobe ešte nechytal na boilies. Preferoval som podviazanú kukuricu 2-3 zrná a tým som aj kŕmil. Výsledky sa dostavili, žiaľ to neboli tie kapre, o ktorých som sníval. Nachytal som ich nespočetné množstvo, väčšinou v priemere okolo 3,5kg. Môj najväčší kapor bol o váhe 8,5 kg, ale aj ten mi spravil nesmiernu radosť. Ale stále neprichádzal ten vysnívaný! Vedel som, že sú tam kapre cez 15 kg, keďže sa tam už pár takých kaprov nachytalo. Keďže výsledok sa po dlhšej dobe nedostavil, bol to impulz vymyslieť niečo iné. Tak sa aj stalo, bola to zmena nástrahy z kukurice na boilies, ktorá je v dnešnej dobe veľmi známa na chytanie trofejných kaprov!

kapor

Od kukurice k boilies

Od kukurice som prešiel tým pádom na boilies. Bol som si vedomý, že na boilies sa mi nedostaví toľko záberov ako na kukuricu. Lenže mi nešlo o množstvo záberov, ale som čakal na ten pravý záber, po ktorom sa objaví ten môj vysnívaný a spravím si konečne fotku do svojho albumu. Začiatky neboli také jednoduché ako sa píšu v časopisoch, že prídete k vode, nakŕmite boilies a už ťaháte kapra za kaprom od 10 kg a viac. Možno tak na súkromných revíroch! Ale ako dobre vieme, naše zväzové revíry sú oveľa menej zarybňované ako tie súkromné jazerá. Odstupom času som vyskúšal veľké množstvo boilies od rôznych výrobcov a príchutí, na ktoré sa mi konečne podarilo nachytať kapre cez 10 kg. Samozrejme, že to neboli len kapre cez 10 kg, ale už mi častejšie prichádzali zábery od kaprov okolo 6 kg a viac. Medzi moje osvedčené boilies sa stala značka od firmy Starbaits! Mal som zábery na boilies aj od iných značiek, ale táto mi na tejto vode „šlapala“ najlepšie.

Omega Starbaits

Môj „osobák“ bol na brehu

Moja snaha sa nakoniec vyplatila. Chodil som takmer každý víkend na ryby od piatka do nedele, skúšal som rôzne montáže, či príchute boilies. Zakaždým som chodil k vode s tým, že raz to proste musí prísť a ja si poťažkám svojho dlho očakávaného kapríka. Až nakoniec jedného pekného slnečného dňa to naozaj prišlo! Sedím si v kresle pod stromami v chládku s pivkom v ruke a sledujem vodu či sa neukazujú kapre a pritom nezabúdam jedným okom skontrolovať moje swingre. Po chvíli započujem jedno pípnutie zo svojho signalizátora a hneď nato ako tomu ja hovorím „brutálna“ jazda. Pribieham k udici, pociťujem silný ťah a z cievky sa mi rýchlo odvíja silón. Hovorím si sám sebe, toto asi nebude nejaký dorastenec, ale väčší kapor. Nakoľko je jazero aj dosť zarastené, neváham a nasadám do člna a smerujem za kaprom do stredu jazera. Po tvrdom súboji po cca 15 minútach sa konečne objavuje kapor pod mojím člnom a v tej chvíli som sa takmer začal triasť. Voda je na tomto jazere krásne čistá a ja konečne vidím, že to je kapor, na ktorého som tak dlho čakal. Pod hladinou sa blysne krásny veľký žltý lysec a po nejakej chvíli konči v podberáku. Na člne s veľkou radosťou tohto kapra rozdýchavam a kričím, že ÁNOOOOO! Na brehu ma už čakajú nedočkaví rybári, že čo to mám za rybu. Po zmeraní a vážení má kapor krásnych 92 cm a 17,20 kg!

92 cm a 17,20 kg
92 cm a 17,20 kg

Som šťastný a spokojný, že som dokázal chytiť kapra, ktorý ma odvďačil za moju vytrvalosť a snahu.

Čo dodať na záver

Samozrejme, že rybačka nie je len o naháňaní sa za veľkými kaprami. Treba si vážiť každý záber, či je to od menšieho alebo väčšieho kapra. Alebo o chytaní len na boilies, dobre vieme, že veľké kapre sa dajú pochytať aj na iné nástrahy, len mne sa boilies najviac osvedčilo na väčšie ryby. Vyznie to ako klišé, ale rybačka by mala byť o oddychu v prírode, vypnúť od dennodenného stresu a samozrejme nejaký ten kaprík ako bonus na upokojenie našej rybárskej duše. Tí, čo sú na tom podobne ako som bol ja, nezúfajte, ten váš vysnívaný kapor si vás nájde!

PS: Nech to jazdí!

Mgr. Mário Petrinec

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: