Úvod Montáže Montáž ‘D’ Rig

Montáž ‘D’ Rig

18 335
0

Ve svém posledním článku o montážích jsem vám představil velice jednoduchou fluorokarbonovou montáž s měkkou splétanou šňůrkou, která je ideální pro chytání u dna i ve vodním sloupci. Pokud chci nástrahu předložit systémem pop-up, je jednou z možností využití variace na tuto montáž známé jako montáž ‘D’ Rig, se kterou vás podrobně seznámím v tomto článku.

Nejjednodušším způsobem adaptace mé fluorokarbonové montáže k předložení nástrahy systémem pop-up je prostě přiskřípnout půlený brok na vlasec za háčkem, aby se potopila vzplývavá nástraha systému pop-up. Abych zabránil jakémukoliv poškození nebo oslabení háčkového návazce, nejprve na něj navléknu krátký kousek silikonové hadičky a na tu pak přiskřípnu půlený brok. To rovněž usnadňuje případnou potřebu posouvání půleného broku, aniž by byl vlasec jakkoliv ohrožen. Krátkou silikonovou hadičku nasouvám i na háček, abych udržel šňůrku ve správné pozici tak, aby vlas vystupoval z dříku háčku naproti hrotu, což považuji za nejvhodnější pro předkládání nástrahy systémem pop-up. Pro tento způsob rybolovu je to velmi účinná montáž.

Přizpůsobení jednoduché fluorokarbonové montáže k předkládání nástrahy systémem pop-up:
Připravte smyčku z měkké pletenky, která bude fungovat jako vlas, a připojte nástrahu (pop-up). Nasuňte krátkou silikonovou hadičku o průměru 0,5 mm. Hrot háčku provlékněte hadičkou a protáhněte ji po ohybu háčku tak, aby byla umístěna proti hrotu. Pak šňůrku přivažte k háčku uzlem Palomar. Nasuňte krátkou silikonovou hadičku o průměru 0,5 mm a uvažte na očko háčku. Půlený brok přiskřípněte na hadičku, aby se nástraha (pop-up) potopila, a zkontrolujte na pobřežní mělčině, jak to funguje.

425

2
Půlený brok přiskřípnu na silikonovou hadičku, abych zabránil poškození návazcového materiálu
1
Jednoduchá fluorokarbonová montáž s vlasovým přívěsem ze splétané šňůrky

Alternativou je vázat montáž ‘D’ rig, která své jméno získala od očka ve tvaru písmene D v zadní části háčku, jak je vidět na obrázku. Je to mimořádně účinný způsob předkládání nástrahy, který byl původně používán právě pro systém pop-up. Osobně ho často využívám při chytání s fluorokarbonovým háčkovým návazcem a zjistil jsem, že je stejně účinný při používání vybalancovaných nástrah u dna, jako při používání systému pop-up.

Nástraha na háčku je obvykle připojena ke smyčce ve tvaru D drobnou montáží, buďto pomocí měkké šňůrky nebo pomocí elastické pásky. V situaci, kdy využívám nástrahu k vnadění, aby ryby začaly brát, raději ji předkládám co nejblíže u dna, aby splynula s běžnou tam se vyskytující potravní nabídkou. V takovém případě preferuji dlouhý vlas, který umožňuje přirozenější chování nástrahy. Zajišťuje zároveň dostatečné oddělení nástrahy a háčku, takže když kapr vsaje nástrahu, háček se může účinně otočit a dostatečně spolehlivě se zaseknout. Pokud předkládám jednu samostatnou nástrahu bez okolních návnad nebo je nástraha dále ode dna a sázím na to, že ryba nástrahu vezme spíše ze zvědavosti než z hladu, dávám přednost kratšímu vlasu tak, aby se háček zasekl hned, jak kapr nástrahu vezme.

Vázání montáže ‘D’ rig:

Odstřihněte potřebnou délku fluorokarbonu
Odstřihněte potřebnou délku fluorokarbonu
6
Konec provlékněte očkem háčku a ponechte dostatečnou délku na smyčku
7
Nyní uvažte „hladký“ uzel. Začněte na opačné straně háčku, než kde je očko uzavřeno, a otáčejte kolem dříku háčku, kde zachytíte konec vlasce. Počet otáček závisí na různých faktorech a na velikosti háčku, za dobrý průměr považuji 8-10 otáček. Uzel zakončete provléknutím vlasce zpátky očkem ze zadní strany dříku směrem ke straně, kde je hrot. Teď je hladký uzel hotov a vy můžete začít tvořit smyčku.
8
Nyní navlékněte kovový kroužek viz. obrázek
11
Na zadní straně háčku smyčka vytvoří podobu písmene D. Tedy ‘D’ Rig
9
Zkraťte konec a ponechte přibližně 5 mm
10
Opatrně zatavte konec, aby se vytvořila bublina, která zabrání provléknutí fluorokarbonu zpátky očkem háčku
12
Své montáže vždycky důkladně zkouším, abych prověřil pevnost uzlů a srovnal háčkový návazec. Končím tím, že přitlačím fluorokarbon do vnitřku očka háčku, abych měl jistotu, že nástraha (pop-up) bude předložena správným způsobem

S oblibou chytám na řekách, zejména na velkých řekách ve Francii a Itálii, a právě pro rybolov na těchto vodách je tento způsob předkládání nástrahy můj oblíbený. Jsou to mohutné řeky se silným proudem a pořádnými rybami. Je tam rovněž spousta vázek a kamenů obrostlých škeblemi, které vám vlasec přeříznou jako nůž kostku másla, pokud nemáte odpovídající náčiní. Pro tyto situace používám silný fluorokarbonový háčkový návazec, obvykle 0.43 (25lb) nebo 0.47 (35lb), a pevný háček jako například Specimen nebo River velikosti 2. Jako nástrahu obvykle používám velké boilie, prezentaci ‘snow-man’ se dvěma velkými nástrahami nebo některou z našich variant (Hybrids). Montáž ‘D’ rig je perfektní právě k předkládání těchto velkých nástrah. Pokud chytám na stojaté vodě nebo pokud chci jemnější prezentaci nástrahy, použiji přesně tutéž montáž, ale zmenším průměr háčkového návazce i velikost háčku.

3
Tento krasavec zabral na jednu pop-up kuličku na montáži ‘D’ Rig

Tak a teď víte všechno. Znáte velice účinnou montáž, kterou je mimořádně snadné uvázat. Další její výhodou je poměrně značná tuhost fluorokarbonu, díky níž se málokdy zamotá.

Petrův zdar!
John

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: