Úvod Montáže Montáž Springy Rig

Montáž Springy Rig

12 437
0

Při svém stylu rybolovu a zejména využívání montáží jsem dospěl do stádia, kdy musím mít 100% jistotu v tom, co dělám a jak se mám rybolovu věnovat. Mechanika montáží musí být spolehlivá a musí fungovat tak, jak bylo při jejich konstrukci zamýšleno. Při návštěvách různých revírů vídám spoustu nejrůznějších montáží, mnohé jsou hojně propagovány v komerční rybářské inzerci a i když se na ně dá ryba chytit, je zřejmé, že jim tu a tam neuškodí vyladit tak, aby montáž byla mnohem účinnější.

SR-INTRO

K zlepšení úspěšnosti se stačí podívat na to, nač chytám a přemýšlet o tom, čeho se snažím dosáhnout. Například i háčky volím vždy podle toho, jaké jsou nejlepší pro danou práci. Je třeba zvážit i to, jestli je háčkový návazec příliš těžký nebo jestli není dostatečně tuhý pro to, aby mechanika montáže správně fungovala. Je velmi snadné spadnout do pasti rutiny používání určité montáže nebo návnady jen proto, že jsem na to dříve něco chytil a dál už se nezamýšlet nad účinností pro danou situaci. Mohu však zaručit, že čas promyslet si situaci při chytání nebo vnadění se bohatě vyplatí v urychlení a podpoře dosažených výsledků.

Montáž, kterou jsem asi rok s úspěchem používal, jsem jednou ukázal svému dobrému kamarádovi. Ten se vyjádřil v tom smyslu, že si myslí, že bychom mohli udělat ještě lepší montáž s přidáním tuhosti. Poté, co jsme si pohrávali s různými materiály, jsme narazili na tuhý 50-ti librový návazec používaný hojně v mořském rybolovu. Měli jsme ho svázaný s použitím různých uzlů, ale to prostě nevypadalo dost bezpečné ani dostatečně silné na to, abychom si troufli to použít.

longshankmugga

A potom jsme dostali geniální nápad. Prostřednictvím jedné z našich krabic s náčiním jsme narazili na sadu návazců na dravce. Podívali jsme se na sebe a prostě jsme věděli, že tohle je přesně to, co jsme hledali. Po vyzkoušení několika způsobů vázání montáže byl hotový výrobek, který se choval přesně tak, jak jsme chtěli, aby se choval…

Zrodila se „pružná montáž“… Jednou z jejích obrovských výhod je bezpečnost. Koneckonců není dobré používat jakkoliv dobrou montáž, pokud není bezpečně vyjmutelná z kapří tlamky, či dokonce hrozí nebezpečí, že pružná část montáže zůstane kaprovi v tlamce, pokud o rybu přijdeme. V následující části se pokusím vysvětlit, proč věřím, že to funguje tak dobře, a prozradím ty nejlepší návnady pro použití v různých situacích v kombinaci s touto montáží.

Montáž Springy Rig

Důvod, proč souprava funguje tak dobře, je podle mého mínění za prvé v tom, že při použití dvojháčku je pro kapra těžké se ho zbavit, za druhé v tom, že velikost háčku „Mugga“ Gardner Longshank zvětšuje toto „sousto“. V kombinaci s tuhostí trámcové části to umožňuje jemnější části volně se pohybovat uvnitř dutiny ústní a i když při této velikosti háčku a dvojité návnadě je montáž těžší, musíme vzít v úvahu, že pokud ryba stoupá, vzdaluje se nebo jen potřese hlavou, jakmile si uvědomí, že nastal nějaký problém, pružnost montáže ji bude tahat zpátky ke dnu a směrem do rybí tlamky, takže bude pracovat proti tomu, co se ryba snaží dělat. Mechanika montáže tedy pracuje pro nás spíše než pro rybu bez ohledu na to, co dělá ryba.

SR22

Montáž má také výhodu při zdolávání větší ryby, která se snaží dostat pryč od problému. Pokud dojde k zaseknutí háčku do horního pysku s touto montáží, návnada a háček se ocitnou tak hluboko v kapří tlamce, že je téměř nemožné, aby se vysunuly z důvodu funkce mechaniky. Dlouhý dřík háčku pevně drží a to je to, co chceme. Bez ohledu na to, co se děje tam dole, bez ohledu na to, jak se kapr snaží se s tím vyrovnat. Tato montáž prostě bude fungovat a uplatní se ve všech situacích.

Příprava montáže

Pevná část: Za prvé budete muset snížit délku tuhé části. Volba materiálu je dle vašeho výběru. Já používám asi 12 centimetrů šokového návazce o 50librovém vypínacím napětí.

V náročnějších revírech s rizikem vázek platí tendence volit kratší pevnou část. Dříve jsem používal délku 6 palců, ale optimální délka, jak jsem zjistil, je kolem 9 palců. Při ní se daří spolehlivě vytvářet malou smyčku po délce smršťovací trubičky. Smyčku na konci bude chránit uzel. Bude to hladká a jednoduchá montáž a především bude bezpečná pro rybu, pokud dojde k tomu, že se dlouhý návazec bude třít podél boků ryby během boje nebo v podběráku, kde může hrubý návazec napáchat mnoho škod. A nyní se pojďme podívat na část s háčkem.

SR21

Část s háčkem: Je nejlepší použít pružnou splétanou šňůru. Nejvhodnější je potápivá. Já jsem spokojen s použitím Gardner Trickster (25 liber) v barvě maskovací zelené, protože vodní rostliny jsou všudypřítomné i v této pozdní fázi roku. Protože chci kombinovat všechno do té míry, jak je to možné, manipuluji s jednotlivými komponenty.

Uvážu malou smyčku na kusu splétané šňůry, obvykle uříznu asi 6 palců a s tímto kusem pracuji. Pak umístím háčkovou nástrahu, ať už se jedná o jediné boilies nebo, jak je podle mě nejlepší u této montáže, dvě kuličky boilies. Při popisovaném chytání jsem zvolil prezentaci pomocí „sněhuláka“. Volil jsem standardní produkt 15 mm „4Season“ a pro potápivou návnadu jsem vybral přímo ze sáčku pop-up s fluorescenční růžovou barvou, protože už vím, že ryby tady si potrpí právě na tuto barvu. K zavnadění jsem použil hromadu kukuřice, která se mi v minulosti dobře osvědčila.

sureshock_xm pro

Na co musíte pamatovat je, že mechanika musí pracovat co nejefektivněji s dvojitými návnadami nebo se sadou menších návnad. Jak je uvedeno výše, je to těžší pro vyplivnutí z tlamky. Dále je důležité (a to ostatní rybáři zpravidla moc nevyužívají), aby vzdálenost mezi háčkem a návnadou vždycky umožňovala umístit závěsný kroužek přesně tam, kde chcete, aby byl na dříku háčku. Poloha kroužku se reguluje pohybem kroužku se šňůrou k danému bodu na háčku. Délka vlasce kolem palce až palce a půl je optimální pro otáčivost háčku.

Rozhodující je hmotnost a velikost dvojité návnady v případě, že se ryba rozhodne „vyhodit“ nástrahu ven. Uvažte jednoduchý hladký uzel a nasuňte malý kousek silikonu nebo smršťovací bužírky na oko na háčku. Je to velmi důležité, protože to chrání očko až do vylovení ryby v podběráku. Běžný je problém s poškozením tlamky u typu háčků s dlouhým dříkem, ale to se dá snadno vyřešit tím, že se přidá na hmotnosti nástrahy na háčku.

Nyní je třeba velmi pevně svázat uzel kolem palce na splétaném návazci s háčkem. To na první pohled bude velmi obtížné a složité, zejména pokud máte prsty jako klobásy, jako mám já, ale s trochou cviku to můžete zvládnout. Tím je pružná montáž kompletní. Nezapomeňte však zahrnout aspekt bezpečnosti a péče o ryby, a proto nasuňte kus silikonu přes oko háčku a smršťovací trubičku na montáž. To je NUTNÉ!

PIC1

Strategie vnadění

Věřím, že nástraha na háčku a návnada a s nimi související strategie jsou stejně důležité, ne-li důležitější. V případě, že ryba nebude reagovat na vaši nástrahu nebo krmení, pak můžete mít nejlepší montáž na světě, ale je vám k ničemu, pokud kapr nebude ochoten brát. Naše šance můžeme výrazně zlepšit s použitím různých taktik.

Mně se nejlépe osvědčila kombinace s „pružnou montáží“. Důležité je nedat rybám šanci zvyknout si na určitou rutinu chytání. Tím chci říci, že určitě nechcete vnadit stejným způsobem jako ostatní. Není špatné být jiný a nedělat, co dělají všichni ostatní. Pokud bude většina rybářů trčet na místě s 15mm boilies a já si chci lovné místo také provnadit, určitě nepoužiji stejnou velikost 15mm.

Dobré – a vlastně zcela samozřejmé – je používat různé velikosti nástrahy i volné návnady. Přidejte 15, 10 a 20 mm do mixu a budete překvapeni, jak takový malý trik může vyprovokovat více akce. Druhé malé překvapení pro pana kapra je vzít přibližně půl kila boilies, které používáte jako nástrahu na háček, rozdělit ho na 4 stejné části a mikrovlnnou troubou každou dávku individuálně upravit po 15, 30, 45 a 60 sekundách. Také se mi osvědčuje dát jim mírnou glazuru. Používám „4Season“ od Mistral, což je 100% potravinářský konopný olej s přidanými éterickými oleji, které tvoří atraktor. Když jsou nástrahy ještě teplé z mikrovlnné trouby, budou pěkně sát olej, což jim přidá na přitažlivosti.

PIC2

Závěr

Tolik tedy „pružná“ montáž založená na staré originální montáži, která byla použita v „Tim Paisley“ před mnoha lety. To vše jsem jen vylepšil prostřednictvím nových produktů a technologií, které jsou k dispozici. Upgradoval jsem zkrátka lepšími materiály a aplikoval jsem některé další myšlenky do zmanipulování mechaniky, abych jí dal šanci dělat to, co umí nejlépe. Můžete si být jisti, že kombinace, které ryby překvapí, protože se s nimi ještě nikdy nesetkaly, jsou vždy dobré. Je zkrátka vhodné udělat něco jiného, ​​než co dělají všichni ostatní. I úlovky budou jiné.

Přesný postup vázání montáže Springy Rig krok za krokem

SR1 SR2 SR3 SR4 SR5 SR6 SR7 SR8 SR9 SR10SR11 SR12 SR13 SR14 SR15 SR16 SR17 SR18 SR19 SR20

Leon Bartropp

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: