Úvod Montáže Montáže pro lov kaprů (5/5)

Montáže pro lov kaprů (5/5)

22 806
0

Bylo by velkou chybou zapomenout na splávkové montáže, které upotřebíme převážně při lovu v příbřežních partiích. Vyskytují-li se kapři v těsné blízkosti od nás, není nic jednoduššího a účinnějšího, než jim krmení a nástrahu předložit doslova před „nos“. V tomto případě se nemusíme obávat toho, že se při náhozu nestrefíme do požadovaného krmného sektoru, neboť nejčastěji lovíme při břehu a celou montáž tak můžeme umístit přesně tam, kam potřebujeme.

MONTÁŽE SE SPLÁVKEM

Naučíme se navázat dvě velice jednoduché montáže se splávkem, které jsou pro lov kaprů velice účinné. Jedná se vlastně spíše o lov na polotěžko, protože nástraha leží úplně na dně.

a) Sestava na polotěžko (vhodná na mělčí vody)

Jedná se o klasickou metodu, která se hodí pro lov v mělčích stojatých vodách. Chytáme-li na řece, můžeme tuto montáž použít pro lov v tůních nebo obecně ve všech místech, kde nám sestavu nebude odnášet proud. Tato montáž se nehodí pro lov na větší vzdálenosti od břehu. Jedná se tedy o sestavu určenou pro lov v příbřežních partiích. Největší uplatnění má při lovu maximálně do 10 metrů od břehu.

Nákres

Princip této montáže tkví v tom, že zátěž i s návazcem leží na dně, přičemž splávek zátěž nadnáší do takové míry, že se její vahou zanoří velkou částí pod hladinu a drží se v mírně šikmém postavení, což je vlastně důkaz toho, že se zátěž nachází na dně.

Montáž sestavíme tak, že na kmenový vlasec nejprve nasadíme splávek. Dále máme dvě možnosti, buď už jenom navázat háček (pokud lovíme na vlasec o tenkém průměru), nebo za pomocí obratlíku přivázat návazec z pletené šňůrky, popřípadě vlasce tenčího průměru. Velkou výhodou při použití návazce je, že můžeme bez problémů chytat na vlasec o průměru klidně 0,30 mm, protože ryba bude v kontaktu pouze s koncovým návazcem, ať už v podobě tenčího monofilu či pletené šňůrky. Délka návazce by se měla pohybovat v rozmezí 20-30 cm. Potom už nám zbývá pouze připevnit zátěž v podobě olověného broku, který by měl být pouze jeden, a to dostatečně vážící (větší velikosti), aby vyvážil (z části ponořil) splávek. Olověný brok umístíme zhruba 30 cm nad háček. Pokud použijeme návazec, připevníme brok až nad obratlík.

b) Sestava na polotěžko (vhodná na hlubší vody)

Tato montáž je vhodná pro lov na hlubší stojaté vodě do vzdálenosti přibližně 10 m. Pro tuto metodu lovu je potřeba průběžný splávek, který poznáme podle toho, že má na svém konci očko, kterým se provléká vlasec. Hloubka se nastavuje posunutím bavlněné zarážky, která je umístěna nad splávkem. Hloubku (vzdálenost od háčku k zarážce nad splávkem) je třeba nastavit tak, aby byla vždy o něco větší, než je skutečná hloubka vody. Jako zátěž může posloužit menší průběžné olůvko zajištěné klasicky ventilkovou gumičkou, nebo třeba jenom 2 větší broky. Hmotnost zátěže by měla být minimálně 2 gramy. Je lepší použít raději těžší zátěž, hlavně tehdy, chytáme-li v hloubkách přes 5 m. Po náhozu, když zátěž dopadne na dno, potopí se splávek až po anténku, která zůstane nad hladinou. Záběry se často projeví prudkým potopením splávku, nebo také jemným nadzdvihnutím splávku (splávek se vodorovně položí na hladinu).

Nákres
zarážka

způsob připevnění bavlněné zarážky na kmenový vlasec
Montáž sestrojíme tak, že na kmenovém vlasci nejprve vytvoříme zarážku z bavlny (viz. obrázek). Dále navlečeme malý skleněný korálek a vlasec protáhneme očkem průběžného splávku. Korálek ale nesmí v žádném případě projít očkem splávku a zároveň nesmí sklouznout nad bavlnku. Pod splávkem se provleče olůvko a pod něj 3x dokola obtočená ventilková gumička jako zarážka. Nemáme-li k dispozici ventilkovou gumičku, můžeme místo ní použít třeba menší brok, který také dobře poslouží jako zarážka. Potom už jen navážeme háček, který by měl být vzdálen od zátěže asi 20 cm. Případně můžeme opět použít 20-30 cm dlouhý návazec z pletené šňůrky nebo z tenčího vlasce, který přivážeme přes obratlík.

TAKTIKA LOVU SE SPLÁVKEM

Někteří rybáři se domnívají, že čím budou nahazovat na větší vzdálenost od břehu, tím více toho uloví. V některých případech je to možná pravda, ale zcela určitě lze na většině vod úspěšně chytat kapry i v příbřežních oblastech. Zvláště v letním období, kdy je voda teplá, kapři se často a rádi krmí kousek od břehu. V blízkosti příbřežní vegetace se totiž nachází velká spousta přírodní potravy, kterou kapři aktivně vyhledávají, jelikož je to pro ně snadno dostupné krmivo (šneci, perloočky, buchanky, patentky, bentos dna atd.). Toho lze velice účinně využít a lovit právě v těchto místech. Navíc nebudeme potřebovat ani mnoho krmení. Touto metodou totiž můžeme lovit přímo tam, kde se právě kapři nacházejí a dávají o sobě vědět. Jak je všeobecně známo, kapři rádi migrují, a to nejen na řekách, ale i na stojatých vodách. Nabízí se tedy otázka, proč kapry lákat na naše krmné místo? Můžeme přece kapry pronásledovat a nástrahu jim jenom lehce předložit! Nebude-li žádný náznak záběru například do 30 min., stačí se přestěhovat o kousek dál na jiné místo. Alespoň já v tomhle spatřuji hlavní výhody lovu na splávek.

splávek

čekání na záběr bývá napínavé
Druhým a velice účinným způsobem lovu je prokrmit si předem více míst menšími dávkami krmení a potom se průběžně přemisťovat od jednoho krmného místa k druhému. Takto si můžeme „nachystat“ třeba i 5 míst, kde předpokládáme výskyt kaprů. Při této taktice lovu se málokdy stane, že se nedostaví úspěch v podobě úlovků.

MOJE ZKUŠENOSTI

Mojí nejoblíbenější návnadou i nástrahou při lovu na splávek je kukuřice. Chytám nejraději jenom na obyčejnou sterilovanou z plechovky. Je totiž velice měkká, příjemně voní a kromě toho obsahuje spoustu pro kapry přitažlivé šťávy, kterou po vhození do vody uvolňuje. Měkkou kukuřici nastražuji normálně do obloučku háčku, a to klidně i 3-5 zrnek. Vždy ale nechám volnou špičku háčku, která podpoří proniknutí háčku do kapří tlamky. Pokud chytám na tvrdší kukuřici (vařenou nebo zakoupenou), nastražuji vždy vlasovou metodou ve spojení s menším, ale kvalitním ostrým háčkem. Na vlas nastražuji obvykle 2 nebo 3 zrnka. Jinak lze použít pro lov kaprů v podstatě jakoukoli nástrahu včetně boilies a pelet.

krmení

krmná směs

koule z krmení

koule z krmné směsi
Co se týká krmných směsí, používám jak ty kupované, tak mnou namíchané. Moje směs ve většině případů kromě šrotu a kukuřice obsahuje ještě ovesné vločky a spařenou řepku. Ještě než řepku přimíchám do krmné směsi, nejprve jí nasypu zvlášť do vedlejšího kbelíku. Potom zaliji vařící vodou tak, aby se všechna semínka potopila a nechám několik minut odstát. Semínka se totiž nabobtnají vodou a začnou uvolňovat velice výraznou vůni, která je pro kapry neodolatelná. Takto upravenou řepku potom vmíchám do krmné směsi společně s vodou, která obsahuje vyluhovaný sliz ze semínek a také atraktivně voní po řepce. Někdy použiji i nějakou esenci (práškovou nebo tekutou), ale často to nedělám, protože samotná řepka a kukuřice voní dostatečně. Z takto namíchané směsi potom vytvářím koule zhruba o velikosti pomeranče, kterými během lovu krmím.

ZÁVĚR

Při lovu tímto způsobem a za použití těchto splávkových montáží zřejmě nebudete lovit kapry těch největších velikostí (i když výjimky se jistě najdou), zato však při správné technice většinou není o úlovky 3-5 kg kusů nouze. Jedná se o aktivní lov kaprů vhodný pro krátkodobý lov. Nezbývá mi nic jiného, než ho všem doporučit.

úlovek

já s úlovkem
Tímto dílem se s Vámi čtenáři v tomto seriálu loučím a doufám, že si každý alespoň něco málo informací a poznatků odnesl a nebyly tak moje strávené chvíle za klávesnicí nazmar. Tak tedy přeji hodně velkých úlovků, které Vám jistě zajistí pečlivě zvolená montáž.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: