Úvod Články Mrazivá výprava na konci října

Mrazivá výprava na konci října

2 105
3

Vzhledem k tomu, že chodím letos už do posledního maturitního ročníku gymnázia, je pro mě velmi obtížné, najít si během školního roku čas na vícedenní výpravy. Původně jsem očekával, že na podzim budeme s taťkou chodit jen na krátké, maximálně jednodenní výjezdy za kapry. Avšak díky tomu, že nám ve škole prodloužil ředitel podzimní prázdniny na konci října na celý týden, mohli jsme ihned začít plánovat, kam a na jak dlouho vyrazíme za našimi „kamarády“.

Zavezeno, ale záběr nepřichází...
Zavezeno, ale záběr nepřichází…

Po dlouhém uvažování jsme se rozhodli, že se vydáme na pětidenní výpravu na cca 7ha rybník v jižních Čechách. O revíru jsme neměli příliš mnoho informací, a tak jsme doufali, že zde bude plavat alespoň několik trofejních kaprů. Přípravy na odjezd byly zdlouhavé jako vždy, nicméně po několika hodinách jsme měli vše hotovo. Stanovili jsme si cíl, chytit každý kapra nad 10 kg. Jak se později ukázalo, tak to byla velmi zajímavá výzva.

Po příjezdu jsme byli mile překvapeni, protože rybník je položen v hezké kopcovité krajině a kromě dvou odjíždějících rybářů zde nikdo jiný nebyl. Pro lov jsme zvolili místo přibližně v polovině mezi mělčinou a hrází, abychom mohli zavážet na místa, kde se kapři zrovna vyskytují.

První kapr výpravy - 72 cm a 7,8 kg
První kapr výpravy – 72 cm a 7,8 kg

Jakmile jsme postavili „tábor“, tak jsme vyrazili prozkoumat echolotem hloubku a strukturu dna. S výsledkem jsme byli zklamaní, protože dno bylo klasickou bahnitou „vanou“, kde nešlo nic moc vymyslet. Jediným zajímavým místem byl úsek asi 5m, kde byl mírný zlom s prohlubní. Rozhodli jsme se pruty vyvážet na všechna možná místa – mělčiny, k hrázi do hloubky a do zmíněné prohlubně. Také jsme si vytvořili krmné místo, kde jsme každý den plošně vnadili 35l řepky a 10l vařené kukuřice.

První dva dny bylo počasí vůči nám přívětivé, protože přes den svítilo slunce a teplota se v poledne vyšplhala až na 16°C. Chvílemi foukal jihozápadní vítr. Bylo téměř jasné, že pokud zde jsou větší kapři, tak v takovém ideálním počasí musí přijít alespoň jeden záběr. Předpoklad se splnil a já jsem ráno po pěkném souboji vytáhl kapra 72cm a 7,8kg. Kapr zabral 3 hodiny po zavezení z místa vzdáleného 10m od krmné oblasti s řepkou a kukuřicí. Další záběr přišel až večer po setmění, opět na můj prut, tentokrát z největší hloubky od hráze. Během zdolávání jsem rybu odhadoval tak na maximálně 6kg. Velkým překvapením pro nás bylo, že kapr měl nakonec 81cm a 10,2kg. Oba kapři byli chyceni na boilies Monster Crab od Progressive Baiting, naloženém v lososovém oleji.

Zmrzlý podběrák a podložka po mrazivé noci (-3°C)
Zmrzlý podběrák a podložka po mrazivé noci (-3°C)

Bohužel třetí den přišla velká změna počasí. Nebe bylo sice bez mráčku, nicméně vítr s sebou přinesl mráz. Voda se postupně ochladila z 13°C na 11°C, což je během krátké doby velký skok. Poprvé se nám stalo to, že naše nástrahy, které jsme „vytunili“ jak jen to šlo, neatakovala ani bílá ryba a my je po 24 hodinách vytahovali úplně netknuté. I přes nepřízeň přírodních živlů, jsme však zkoušeli, experimentovali a měnili vše, co se dalo. Zkoušeli jsme měnit velikosti a příchutě nástrah, strategii krmení, délku návazců, typ zátěží (kámen, olovo) atd. Žádná změna však nedokázala ryby probudit z jejich letargie a přimět je k záběru.

Cíl splněn! Kapr 81cm a 10,2kg
Cíl splněn! Kapr 81 cm a 10,2 kg

Změna počasí zřejmě nakonec zapříčinila, že po dobrém začátku jsme už neměli jediný kontakt s rybou. Já jsem se s tím vyrovnal celkem v pohodě, protože už jsem měl chycené dva kapry a jednoho přes 10 kg. Taťka na tom byl však o poznání hůř. Nejenom, že přecenil svoji odolnost a po mrazivém dni si nechtěně prožil celkem slušnou zimnici, ale za celou pětidenní výpravu byl bez jediného pípnutí signalizátoru a nezdolal tak jedinou rybu. I když má dle mého mínění v pozitivním přístupu k této situaci ještě co zlepšovat, bojoval až do konce výpravy, za což si pochvalu určitě zaslouží. Ale právě i o tom kaprařina někdy je…

Radim Houška
Carp Team 2010
http://carpteam2010.webnode.cz/

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. vis ze ti docela zavidim?letos jsem nemel ani povolenku z nedostatku casu pac…duvodem bylo stehovani do cech a zmena zamestnani…ale v pristim roce se jim zacnu venovat na plno…prestehoval jsem se k rece luznici a slysel jsem take o par kapitalnich kousku je to spise sumcova voda ale snad mi to tolik nebudou bastit…nejradeji lovim na monster krab butyric a nebo monster krab butiric vrs.cesnek….a je to docela mazec….stim cesnekem… take mam uspechy na brusinku velikost 16 mm to v zimnich obdobich….ale co hlavne ze se dari ne?…:) kdyz tak mrkni na muj fejs take tam mam par fotek nebo muzu zaslat kdyz jsme z manzelkou byly pod snehem…:)muj fejs…https://www.facebook.com/jurasek.fialinka tak petruv zdar

  2. R. Wator: Děkuji Vám za pochvalu a podporu.
    J. Fiala: Tak to Vám na příští rok přeji hodně úspěchů. Na facebook se určitě kouknu.

Chcete-li, můžete přidat komentář: