Úvod Články Můj pohled na lov s PVA sáčky

Můj pohled na lov s PVA sáčky

4 741
0

Je opravdu těžké najít lepší prezentaci nástrahy než v PVA sáčku. A to díky faktu, že olovo i s návazcem jsou ukryté uvnitř sáčku a je tak naprosto eliminováno riziko zamotání. Což samo o sobě je velkou výhodou.

Z rozhovorů s Robem Hughesem (intenzivně se věnuje potápění během rybaření, pozn. redakce) jsem věděl, že hodně rybářů, kteří používají klasickou sestavu s olovem a měkkou šňůrkou, mají svou montáž často zamotanou, když dopadne na dno. Když ji ale smotávají zpět na břeh, rozmotá se a oni tak nic netuší.

Když ale umístíte montáž do sáčku, k zamotání prostě nemůže dojít, což mi dává důvěru, že pokaždé, když tuhle sestavu pošlu do vody, můj návazec není zamotaný a já mám mnohem větší šanci na úspěch. Kromě toho skutečnost, že nástraha je v sáčku obklopena hromádkou návnady, mi dává možnost chytat i na místech, kde by klasická montáž úspěšná nebyla.

PVA sáček je opravdu těžké porazit!
PVA sáček je opravdu těžké porazit!

Například dno pokryté jemnou trávou. Ale díky tomu, že v sáčku je všechno pohromadě, nástraha zůstane ležet nad trávou a to je obrovská výhoda. Volná návnada kolem navíc zvyšuje atraktivitu a dává kaprovi signál k tomu, aby si přišel něčeho zobnout. Mají tam toho akorát dost na jedno pořádné sousto. A jelikož je návazec ukrytý přímo v návnadě, jde do tlamky spolu s ní a následně se tam může efektivně zachytit!

Další výhodou PVA sáčku je jeho přirozená aerodynamika. Když ho zhotovíte tak, jak má být, bude velmi pevný a kompaktní, díky čemuž dokážete nahazovat na opravdu velké vzdálenosti. Já se při mém lovu dokáži dostat s PVA sáčkem až za hranici 150 metrů. To je skutečnou výhodou, protože ostatní rybáři jen těžko dokáží dostat vysoce atraktivní návnadu tak blízko nástraze bez použití lodičky.

Sestava pro montáž s odpadávajícím olovem dělá lov s PVA sáčkem mnohem jednodušší než kdykoli předtím
Sestava pro montáž s odpadávajícím olovem dělá lov s PVA sáčkem mnohem jednodušší než kdykoli předtím

Zhotovení montáže

Typ olůvka, které používám, se asi nikdy nezmění a vždy se bude jednat o inline verzi, jelikož jeho prezentace v PVA sáčku je nejideálnější. Velikost olůvka záleží na vzdálenosti, na kterou chytám a také na velikosti konkrétního sáčku, ale 85 g je asi zlatá střední cesta, se kterou si vystačím při většině mého chytání.

Většinou jej používám se systémem na odpadávání, jelikož lovím často na hodně zarostlých vodách, a když olovo odpadne, zvyšuji tím šance na úspěšné podebrání ryby. Prostě nechci, aby se mi někde zamotala do trávy nebo do vázek. Když je ale lokalita bez trav a vázek, použiju klasickou sestavu, protože je úplně zbytečné olova ztrácet jen tak bezdůvodně.

Návazec

Vždy používám velmi jednoduchý a funkční návazec, kterému věřím mnohem víc než složitým kombinacím, které způsobují akorát zmatek. Návazec je dlouhý asi 5-8 cm uvázaný ze šňůrky Reflex Dark Camo a super ostrého háčku, který mám uvázaný systémem blow back pomocí malinkého kroužku na ramínku. Návazec je tak krátký úmyslně. Sedne tak lépe do těsného sáčku, ve kterém nechceme mít zbytečné smyčky ze šňůrky.

Nástraha

Když vybírám nástrahu, vždy volím opět spíše ty malé, které lépe sednou do sáčku. Preferuji nástrahy světlých barev, které tak lépe kontrastují s pozadím vytvořeným z tmavých peletek uvnitř sáčku. Nástraha musí být kriticky vyvážená, aby jen tak „vyhopsla“ nad hromádku pelet.

Přesně jako třešnička na dortu! To dělá obsah sáčku pro projíždějícího kapra vizuálně zajímavějším a navíc, když to bude chtít nasát, nástraha půjde do tlamky spolu se vším kolem.

Návnada v sáčku

Uvnitř sáčku preferuji vždy směs mikro a mini peletek. Čím menší jsou, tím lépe, jelikož se pak dá sáček perfektně stáhnout. Většinou používám malé a střední sáčky, takže nikdy nespotřebuji velké množství pelet. Jak už jsem se zmínil výše, potřebuji jen tolik, aby je kapr mohl nasát na jeden krát.

Důkaz toho, že tahle taktika opravdu funguje!
Důkaz toho, že tahle taktika opravdu funguje!

Příprava PVA sáčku

Po dlouhá léta byla příprava PVA sáčku zdlouhavým a otravným procesem. Díky tomu mnoho rybářů tento způsob zavrhovalo, protože to bralo spoustu času a úsilí. A nebylo nic horšího než pak špatně nahodit a muset opakovat celý proces znovu a znovu.

S ohledem na tyto problémy jsem se pustil do práce s designováním systému, který by pomohl tyto nešvary eliminovat. A tak pár let zpět uzřel světlo světa systém Rapide PVA Bag System. Systém obsahuje malou pomůcku, která vám znatelně usnadňuje plnění.

Také udržuje sáček napnutý, takže ho snadno zakroutíte a pak ho jen navlhčíte slinami a stáhnete směrem dolů.

Doslova přes noc tento produkt tehdy změnil úhel pohledu rybářů po celém světě na lov s PVA sáčky a už od mých prvních prototypů jsem se nikdy neohlédl zpět!

Autor: Scott Day

Přeložil: Martin Mrázek

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Odešlete prosím svůj komentář!
Zadejte prosím své jméno