Úvod Montáže Na kapry s hotovými návazci od CARP LINQ

Na kapry s hotovými návazci od CARP LINQ

5 728
0

Rozhodně nelze říct, že má každý kaprař dokonale zvládnutou techniku vázání koncových návazců. Potom se mnohdy u vody stává, že díky chybně vytvořeným návazcům a jejich špatné funkci, má rybář méně záběrů, případně ryby ztrácí v průběhu jejich zdolávání. To jistě nikoho nepotěší a na duši nezahřeje. Zkušení kapraři velmi dobře vědí, že správně zhotovený návazec hraje zásadní roli v tom, zda nakonec kapra úspěšně navedeme do podběráku či ne.

Hotové návazce od firmy CARP LINQ
Hotové návazce od firmy CARP LINQ

CARP LINQ patří k těm firmám, které nabízí opravdu velké množství nejrůznější bižuterie pro kapraře. To ocení především vazači vlastních, často opravdu i velmi propracovaných návazců, kteří si potrpí na dokonalou prezentaci nástrahy. Ne každý rybář je však natolik zkušený, že se hned pustí do vázání mnohdy celkem dosti sofistikovaných návazců. Vše totiž vyžaduje určitý trénink a následné zkoušení v praxi. Pak je tu také skupina kaprařů, kteří mají velmi málo času na to, aby si své návazce připravovali do zásoby, případně mají např. problémy se zrakem či vázání není zrovna jejich oblíbená činnost. A právě na tyto skupiny rybářů myslí firma CARP LINQ také, a proto v úzké spolupráci s velice zkušenými evropskými kapraři, připravila do prodeje hotové kaprové návazce, které jsou po vybalení k okamžitému použití. Stačí je pouze rozbalit, navléct přes očko na obratlík a je hotovo. Veškeré použité komponenty jsou v maximální kvalitě a všechny návazce jsou ručně vázány a následně i individuálně kontrolovány kvůli případným nedostatkům. Rybář má tedy určitou záruku, že používá prověřený a fungující návazec. Do naší redakce nám dorazily některé z těchto návazců, proto jsme se je rozhodli důkladně otestovat a představit vám některé možnosti jejich použití. V našem případě jsme vybrali zejména ty návazce, které se hodí pro lov s plovoucími a neutrálně vyváženými nástrahami. Veškeré námi testované návazce (a samozřejmě i ty netestované, kterých je ještě mnoho) se prodávají v balení po 2 kusech a v různých variantách provedení.

POP-UP BOILIE RIG

Jedná se o hotový návazec (patří do Gold series), který je přizpůsobený pro lov s plovoucími nástrahami. Vyrábí se v délce 16 cm s měkkou a poddajnou šňůrkou o nosnosti 20 a 30 lb, háčky jsou ve velikostech 4, 6 a 8. Můžete si všimnout, že byl zvolen populární a osvědčený háček typu Longshank, který je osazen gumovým stoperem, za kterým se na ramínku háčku nachází pohybující se kroužek. Na tento kroužek se potom připevňuje samotný vlasový přívěs, který si rybář vytvoří buď z tenkého vlasce, nebo jemné pletené šňůrky. Délka vlasového přívěsu záleží na volbě každého rybáře (v závislosti na použité nástraze). Jedinou věcí, kterou si tedy musíte zhotovit sami, je onen vlasový přívěs, který přivážete ke kroužku a můžete vesele chytat.

POP-UP BOILIE RIG
POP-UP BOILIE RIG

Na obrázku vidíte již připravený návazec k lovu. Použili jsme vlasový přívěs z jemné šňůrky a na něm se nachází červené fluo pop-up boilie jahodové příchutě. Pokud by někdo chtěl nástrahu vyvážit třeba jenom několik centimetrů nad dno, stačí jednoduše použít olověných bročků nebo plastického olova a návazec si přizpůsobit aktuálním potřebám. V okamžiku tak získáte velmi účinný návazec pro lov s pop-up boilies.

POP-UP BOILIE RIG
POP-UP BOILIE RIG - sestavení "na panáčka"

Na druhém obrázku vidíte opět pop-up boilie rig stejných parametrů jako ten předchozí. Jediným rozdílem je použití jinak barevné pletené šňůrky, ze které je tento návazec zhotoven a prodáván. Pro příklad použití jsme na něj navázali tzv. „panáčka“ (potápivé + plovoucí boilie) a vlasový přívěs jsme „ozdobili“ plastickým olovem. Tím jsme docílili toho, že je nástraha ve vodě neutrálně vyvážená a samotný háček leží nepozorovaně na dně.

STANDARD POP-UP RIG

Tento návazec je velmi krátký, má pouze 11,5 cm. Dodává se s háčkem typu D-rig (háček s dlouhým ramínkem), a to ve velikostech 1, 2, 4, 6 a 8. Návazec je opět z měkké šňůrky a místo vlasového přívěsu se nachází gumička, do které je možné umístit plovoucí boilie či jakoukoliv jinou plovoucí nástrahu. Toto nastražení je velmi vhodné např. pro plovoucí pelety, které nemusíte navrtávat ani provlékat vlasovým přívěsem, ale jednoduše je velmi rychle umístíte do gumičky. Výhodou je, že pokud peleta není navrtaná, výrazně pomaleji se rozpouští ve vodě a vydrží tak déle nastražená. Chce to ale určitou šikovnost, abyste vůbec peletu do kroužku nastražili (nejde to zrovna lehce). Druhou variantou nastražení je, že použijete klasickou peletu s dírou, nastražíte běžným způsobem (stejně jako na klasický vlasový přívěs) a do gumičky potom umístíte zarážku.

STANDARD POP-UP RIG
STANDARD POP-UP RIG

REVERSED COMBI RIG

Reversed comi rig patří opět do Gold series návazců od CARP LINQ. Jedná se o kombinovaný návazec, který se skládá z velmi tenké měkké šňůrky a neviditelného fluorocarbonu. Spojení obou materiálů se mezi zkušenými kapraři provádí pomocí tzv. kravského uzlu. Tady vás ale jeho vázání opravdu nemusí trápit, protože už máte vše hotové a připravené k lovu přímo od výrobce. Délka tohoto návazce je 18 cm (pevnost 20 a 30 lb, háčky vel. 1, 2, 4, 6 a 8).

REVERSED COMBI RIG
REVERSED COMBI RIG

Kapraři obvykle používají prvně fluorocarbon a háček se navazuje na měkkou šňůrku. Tady je to však přesně obráceně! Ptáte se proč? Smysl je v tom, že se kaprovi bude nástraha po nasátí mnohem hůře „vyplivovat“, a to díky tuhosti fluorocarobnu, který zde plní zároveň i funkci vlasového rovnátka. Díky tomu, že je zbylá délka návazce z měkké šňůrky, má plovoucí nástraha na návazci dobrou volnost. Samozřejmě vám ale nic nebrání ani v tom, abyste na tento návazec nastražili klasickou potápivou nástrahu. To je věc vaší volby.

Tip: Na uzlík, kde je spojen fluorocarbon s pletenkou, je dobré umístit olověný broček nebo plastické olovo. Použijete-li plovoucí boilie jako my, bývá tento návazec velmi účinný i na velmi opatrné kapry, kteří berou jen zlehka a nedůvěřivě.

3600 RIG SINK CORE

Na závěr jsme vyzkoušeli tento typ velice moderního návazce, který je zhotoven z tuhého potápivého materiálu (v podstatě olověná šňůrka). K dostání je v délce 16 cm, uvázaný na 30 lb materiálu s háčkem o velikosti č. 4. Návazec je zakončen kroužkem, do kterého je přes malý pevnostní obratlík vsazen háček typu Longshank. Takto zhotovený návazec je perfektní pro složité vody, kde jsou kapři neustále pod velkým tlakem rybářů. Tuhá šňůrka dokonale kopíruje dno a díky kroužku má háček trochu odlišné pohybové vlastnosti (může se otáčet), které zvyšují zapíchnutí do kapří tlamky.

360 RIG SINK CORE
360 RIG SINK CORE

Pro příklad jsme na vlasový přívěs navlékli dvě menší pop-up boilie. Před kroužek jsme ještě na šňůrku umístili plastické olovo, aby se zvedala jen požadovaná část (háček a nástraha). To by mohlo fungovat i na velmi pochytávaných vodách, kde už kapři viděli leccos. Co říkáte?

Závěr

Tak to vidíte, člověk nemusí vůbec umět vázat a přitom může chytat na velmi „vychytané“ návazce, které by vám u vody mohli závidět i ostřílení kapraři. V tomto článku jsme si do detailu rozebrali některé námi vybrané návazce a ukázali si jejich praktické použití. Protože ale přece nejsme žádní amatéři a chceme se jistě všichni v oblasti kaprařiny vzdělávat :-), tak si příště zkusíme něco navázat úplně sami a budeme postupovat krok za krokem. CARP LINQ toho nabízí opravdu hodně i pro milovníky vázání a vlastních sofistikovaných montáží, kterým se meze nekladou. Ale to zase příště!

Filip Číhal

Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: