Úvod Články Na lodi mezi blesky

Na lodi mezi blesky

2 717
2

Každou zimu si vždy dělám plány na celý rok, kam a kdy podniknu výpravu za kapry. Snažím se pokaždé si vše připravit a zjistit dopředu tak, abych svůj volný čas, který mám k rybaření, využil co možná nejvíce. Protože se ale aktivně podílím stále na výrobě svých produktů, dostanu se na nějaké delší výpravy až na podzim. Po většinu roku, ale hlavně na jaře, pro mě přichází v úvahu kratší výjezdy na české vody. V podstatě vždy volím mezi tím se někam schovat na špatně přístupná místa, kde bude klid, a nebo chytám přímo z lodě.

1

Chytání z lodě má svá specifika a musíte si s lidmi, se kterými na ni jezdíte, dobře rozumět, protože s nimi strávíte několik dní na prostoru 5 x 2 m, což je více než málo… Loď má ale jednu obrovskou výhodu. Dostanete se blíže k rybám, a tak zvýšíte šanci na úlovek. Další výhodou, alespoň pro mě, je, že můžu chytat na nához, pokud zachovám klid na lodi. Kapři se často ukazují jen několik metrů od ní.

2

Při výpravách na velká jezera při rybaření ze břehu musím většinou zavážet, protože kapři se na velkých plochách zdržují dále od břehu. Snad s výjimkou na jaře, kdy připlouvají ke břehu.

Letošní sezona je tedy pro mě zatím ve znamení pouze rybaření z lodě. První výpravu jsme naplánovali na květen. Bylo celkem ideální počasí, foukal vítr, a tak jsem věřil, že o záběry nebude nouze. Vítr je na velkých jezerech velmi důležitý, pokud chytnete vedra a bezvětří, většinou kapři téměř nežerou. Při změně počasí se ale vše otočí a často přichází jeden záběr za druhým.

3

Po zakotvení lodě přichází klasická rutina, kterou všichni znáte. Vyhledání míst, prokrmení atd. Již při hledání samotných míst jsem viděl ukazovat se několik kaprů, což mě povzbudilo. Jednu montáž jsem umístil k velkému potopenému stromu a druhou na zlom dlouhé mělčiny do hloubky. Záběry přišly po několika hodinách, ale většinou se jednalo o menší kapry pod 10 kg. Bylo vidět, že v oblasti, kde rybaříme, je kaprů opravdu mnoho, a proto jsem se spíše zaměřil na to, pokusit se vyselektovat nějakého většího. Nastražil jsem panáčka boilie ze směsi Chilli fish + pop up bílý pepř a nástrahu umístil dále od háčku. To zabralo. Ulovil jsem nějaké ryby 13 – 14 kg. Samozřejmě jsme neunikli pozornosti kaprařů, kteří chytali ze břehu a byli bez záběru. Každou chvíli se na nás přijeli podívat, na co chytáme. Z toho jsem moc velkou radost neměl, protože jsem sám na vodu nejezdil, abych kapry nevyplašil…

4

Chytání šlo velmi dobře, až moc a za tři dny jsme zdolali zhruba šedesát kaprů. Pak ale přišlo bezvětří a tropická vedra a byl konec. Vždy se dostavily dva až tři záběry ráno, a pak už jsme jen mohli pozorovat hejna cejnů, jak jezdí po hladině okolo lodi. Když přijdou taková vedra a vy jste na lodi, nemáte se, na rozdíl od těch na břehu, kam schovat do stínu. Navíc pod plachtou, která zakrývá loď a vlastně nahrazuje bivak, je vedro jako ve skleníku.

5

Po dvou, velmi horkých a nepříliš úspěšných dnech, nám svitla naděje. Večer, když se začalo stmívat, se blížila bouřka. Doufal jsem, že nám přinese změnu počasí a záběr od nějaké té „Godzily“, a že den před odjezdem bude tou pověstnou třešničkou na dortu. Jak se blížila bouřka, začaly naše pruty hučet, jako když stojíte pod dráty vysokého napětí. A když se prut přiblížil ke kovové konstrukci na lodi, přeskakovaly jiskry. Měli jsme z toho legraci, tedy prozatím…

6

7

Po několika minutách, když už bouřka začala opravdu, přišel záběr a kluci zdolali ze zaplachtěné lodi kapra. Pak ale přišla bouřka z kategorie těch velkých. Blesk stíhal blesk a my seděli na lodi a čekali, jak to dopadne. Na odjezd už bylo pozdě. Obrovské vlny a vítr nás posouvaly po jezeře, i s těmi velkými kotvami. Tím pádem se smotaly všechny pruty. Přivázali jsme je natvrdo ke stojanu, protože jinak by vypadly. Po každém blesku se chvěla celá podlaha u lodi jako jeden velký reproduktor, jak nám vibrovala pod nohama. Byla to určitě nejhorší bouřka, jakou jsem na lodi zažil a věřte, další už zažít nechci…

8

9

Druhý den jsme odjížděli, a tak jsme ráno došponovali kotvy a chytili ještě několik ryb. Celkem jsme vytáhli nějakých osmdesát kaprů do 14 kg. Upřímně mě překvapilo, kolik kaprů se zde nachází. Nečekal jsem takové množství… Je pravda, že se jednalo většinou o kapry od 8 kg do 12 kg, ale je to dobrý příslib do budoucna. Na druhou stranu i docela dost ryb mělo poškozené ploutve od rybářů, takže je vidět, že se zde zřejmě chytají poměrně často. A my na příště musíme připravit lepší ukotvení lodě tak, abychom v případě bouřky byli schopni okamžitě odkotvit a odjet do bezpečí.

Jaroslav Těšínský

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Rád byc věděl jak máte velkou lod akdoji dělam jestli je z plehu nebo laminátu a jak se kotvíte .Vypadá to že ta lod nebude malá.

    Děkuji

Chcete-li, můžete přidat komentář: