Počátkem roku 2012 jsme s tátou poprvé objevili informace o značce s poetickým názvem Taska. V jednom anglicky psaném rybářském časopise byl rozhovor s majitelem firmy Stephenem Taskerem a jeho otcem Kenem. Jejich jména nám nic neříkala. Teprve z tohoto článku jsme pochopili, jak známí a respektovaní jsou to lidé. Skutečnost, že Steve byl letitým ředitelem firmy Fox a Ken zase pomáhal vznikat firmě Ace, nás nenechala dlouho v klidu. Ihned jsme začali pátrat na internetu po více informacích, ale kromě facebookové stránky, kde bylo jen pár fotek s připravovanými produkty, jsme neobjevili nic. To nás ale neodradilo, a tak jsme se rozhodli kontaktovat přímo oba Taskery, abychom zjistili daleko více o této nově vznikající firmě.
Od té doby utekl rok a Taska během této krátké doby prakticky z nuly vyrostla v jednoho z nejsilnějších hráčů na britském trhu. Z několika produktů je v současnosti několik stovek a každý měsíc přibývají další, jen do konce letošního roku by mělo být zhruba 300 novinek. Odráží se to i na zájmu rybářů. Zatímco na počátku měla facebooková stránka www.facebook.com/taskacarp desítky fanoušků, v současnosti je jich přes 15 000.
V červnu tohoto roku se konečně naskytla příležitost k návštěvě firmy Taska. Táta si udělal dva dny volna, Steve s termínem neměl problém a pro mě to bylo nejjednodušší, neboť se akorát chýlil ke konci můj pětiměsíční pracovní pobyt v Anglii. Po tátově příjezdu jsme vyrazili do městečka Chelmsford v hrabství Essex, kde na nás už čekal Steve. Na první pohled příjemný a bezprostřední chlapík s prošedivělými vlasy, upřímným úsměvem, klasickými britskými rysy a typicky českým pivním pupkem. Potřásli jsme si rukama, přičemž ho trochu udivilo, že jsme se oba představili jako „Majkl“. Nastoupili jsme do jeho auta a jak už to tak bývá, konverzace se nejdříve stočila na počasí. Britové milují konverzace o počasí!
Po čtvrt hodině jsme sjeli z hlavní cesty a my následně nestačili vycházet z úžasu. Zhruba kilometr už jsme jeli jen po prašné cestě a kolem nás byly jen louky plné krav. „Jak tady proboha může být sídlo velké rybářské firmy?!“, pomysleli jsme si. Po dalším kilometru stále stejné úzké cesty se před námi vynořilo malebné venkovské stavení se stájemi a obrovskými pozemky kolem. „Tak tohle je náš domov“, oznámil hrdě Steve a uvedl nás dovnitř. Jak jsme se dozvěděli, v tomto sídle bydlí pouze on a jeho žena Annie. Zde má klid na to, aby se mohl soustředit na vývoj novinek a jejich inovace, vylepšování, nebo jak on rád říká: „redefinace“. Sklady a distribuční centrum se odtud nachází asi 2 hodiny jízdy autem.
Po seznámení s Annie nás Steve zavedl do pracovny, kde se nacházely stoly plné nových a připravovaných produktů. Nejprve jsme se vrhli na olova. Ta byla dosud vyráběna v gramážích do 99g, ale zde už byly k vidění zátěže 113 až 227g. O to více nás potěšilo, když nám Steve sdělil, že za tři týdny už je můžeme mít v Čechách – což se následně potvrdilo. Dále nás zaujaly nádherně zpracované zavrtávací vidličky ve třech různých provedeních, od leteckého hliníku přes nerez až po titan. Táta Stevovi říkal, že používá hliníkové od jeho bývalé značky, ale že už jich několik zničil. Steve nám hned vysvětlil, v čem je problém většiny zavrtávacích vidliček a jak to má vyřešené, aby se to u jeho produktů nestávalo. Bylo vidět, že má v těchto věcech obrovské zkušenosti a technologické znalosti. Poté nám ukazoval první vzorky háčků Taska. Vysvětloval nám, proč nebudou z teflonu, který podle něj na háčky vzhledem k malé pevnosti a rychlému tupení není dobrý, ale z materiálů, které se neohýbají a vydrží co nejdéle ostré. Na konci této obhlídky jsme jako jedni z prvních mohli zhlédnout nákresy Taska hlásičů, které by měly na trh přijít v roce 2014.
Poté jsme vyrazili na carp show, jenž byla pořádána u klasického malého a zarostlého rybníčku, kterých je Velká Británie plná. Vystavovatelé měli kolem dokola stánky s produkty a jejich testeři přitom chytali ryby. Nejednalo se o žádné tržiště, u rybníka měla své produkty jen zvučná jména – Nash, Korda, Fox a Taska. Prohlédli jsme si i produkty ostatních firem, ale nejvíce nás samozřejmě zajímala expozice našeho hostitele. Zde jsme měli možnost zhlédnout několik dalších novinek, např. šest druhů nerezových rod podů (Eiger, Etna, Elbrus a mipod I, II a III), od středně velkých až po největší pro čtyři pruty. Stabilita, zpracování, různé vychytávky i samotné balení byly naprosto úžasné, takovým sortimentem stojanů se nyní určitě nemůže pochlubit žádná jiná firma. Velmi mile nás překvapily také stojany z lehkých slitin Konkur a Nanga s bohatou výbavou (v ceně stojanu jsou 4 hrazdy, tři řetízkové Rrizalite, tři rohatinky a samozřejmě nádherné pouzdro). Dál jsme si prohlédli a osahali kolekci rybářských tašek – tedy tašky od Tasky – která by měla být v prodeji už na podzim. Z bižuterie nás zaujali backleady na provázku, hotové montáže nebo závěsky se zabudovanými obratlíky.
Cestou ze show nám Steve prozradil, že pochází z Liverpoolu a je velkým fanouškem místních Reds. Neodpustil jsem si poznámku, že mým oblíbeným klubem je londýnský Arsenal s Tomášem Rosickým. Na to mi Steve řekl, že se zná s Davidem Seamanem, bývalým brankářem Gunners a až příště bude hrát Liverpool v Londýně, sežene nám od něj lístky. My jsme ho na oplátku pozvali na některý z rybářských veletrhů, což jej velmi potěšilo a slíbil, že určitě dorazí. Poté už jsme se rozloučili.
Byla to příjemně strávená sobota. Nakoukli jsme pod pokličku firmy Taska, kde se vaří mnoho a mnoho dobrého. Vyměnili jsme si několik poznatků a informací z prodeje a vývoje nových produktů. Steve nám navrhl, abychom založili novou facebookovou stránku Taska pro české a slovenské příznivce, která už je v současnosti zprovozněna a nejdete ji na adrese www.facebook.com/TaskaCZSK.
Co říci závěrem? Taska se během krátké doby působení v Británii stala fenoménem. V Čechách a na Slovensku se pomalu rozkoukává, ale jsme přesvědčeni, že její perfektně propracované produkty, neustálý příval novinek a cenová dostupnost nenechá ani rybáře u nás v klidu.
Michal Kučera junior