Úvod Články Nakladaný partikel

Nakladaný partikel

24 730
12

Partikel, mnohými nedocenený, podceňovaný, opovrhovaný a pre veľa rybárov nenahraditeľný. Tak by sa dalo charakterizovať tento artikel pre rybárov. Je väčšinou súčasťou mojej každej výpravy za kaprami. S obľubou ho používam na prilákanie kaprov všetkých veľkostných kategórií, nakoľko si vážim každej ulovenej ryby aj menších rozmerov. Nenaháňam sa bezhlavo iba za veľkými kaprami, i keď kapitálna ryba vždy poteší a je dá sa povedať pre mňa takým bonusom, zadosťučinením. Používam ho hlavne na kratšie rybačky a počiatočný zákrm pri dlhodobom love. Jeho výhodu vidím v tom, že rýchlo láka ryby do zakŕmeného miesta. Je výborný na rozbeh rýb na rybárskych pretekoch.

Chcel by som vám opísať môj obľúbený a úspešný spôsob prípravy partikla tak ako to robím ja a moji parťáci zo Siget teamu. Na prípravu môžeme použiť hocijaký partikel a ich kombináciu. Najčastejšie používam kukuricu, pšenicu, repku, konope a tigrí orech. No nepohrdnem ani hrachom, cizrnou, prosom, slnečnicou. Medze sa v tomto nekladú.

Tak poďme na to:

Budeme potrebovať aspoň 3 druhy partikla, vedrá, hrnce, varič, suchú zmes – môže byť krmítkova alebo vnadiaca zmes, sito a nádobu, kde budeme nakladať partikel.

1

Jednotlivý partikel si nasypeme do vedier zhruba v rovnakom množstve, dávam pod polovicu nádoby. Pri hrachu, tigrom orechu, cizrne dávam polovičnú dávku, nakoľko by sa malo s nimi kŕmiť striedmo. Nasypaný partikel zalejeme vodou v dostatočnom množstve, tak aby bol partikel po nasiaknutí stále namočený. Takto zaliaty partikel nechám aspoň jeden deň namočený.

2

Potom si ho prelejem do hrnca, a začnem variť aj z vodou v ktorej bol. Každý druh samostatne. Varím až keď mi nezačne praskať. Potom ho cez sito scedím, tak aby mi zostala aj voda v ktorej som ho varil. Po scedení nechám úplne vychladnúť a nasypem do nádoby. Takto uvarím všetky druhy. Vodu čo nám zostala vlejem do hrnca a dám opäť variť.

3
4

Keď máme uvarení a vychladnutý všetok partikel, môžeme začať nakladať. Uvediem vám príklad, keď mám tri druhy partikla, a to repku, kukuricu a hrach. Pripravíme si väčšiu nádobu, prípadne viac vedier a dno vysypeme asi dvojcentimetrovou vrstvou nachystanej suchej zmesi. Na to začneme vrstviť kukuricu asi tak 4cm vrstvu, potom hrach asi 2 cm, nato repku tiež okolo 4 cm. Na toto dáme zase vrstvu suchej zmesi a takto to vrstvíme s partiklom až skoro po vrch nádoby, alebo vedra, tak aby nám na vrchu ostal voľný priestor, nakoľko nám zmes ešte zväčší objem.

5
6

Po tomto navrstvení zoberieme zohriatu vodu v čom sme varili partikel a postupne nalievame do nádoby. Voda Vám bude postupne vsiakať a treba vždy doliať až kým nezostane partikel celý zaliaty aspoň 5 cm. Ak mám málo vody tak dolejem novou zohriatou. Po zaliatí a ustálení nádobu zatvoríme vekom, ale len na voľno, nakoľko v nádobe vznikne tlak z kvasenia.

7
8

Takto môžeme skladovať partikel hoc aj mesiac, ale pozor nevoňať, je to sila. Ale tri dni pred rybačkou dám do nádoby krajec chleba, trochu kvasníc a môžeme pridať aj med. Podporí to kvasenie ešte viac. Do nádoby v žiadnom prípade nedávajte ruky, môže vám to skysnúť a partikel sa znehodnotí.

9
10

Pri príchode k vode už len stačí zmes dobre premiešať a zakŕmiť lovné miesto. Ale pozor nevzďaľujte sa ďaleko od udíc.

Siget Kúty

Komerční sdělení

12 KOMENTÁŘŮ

  1. Při nakládání se mluví prosypávání suchou směsí. Co je tím přesně myšleno?

  2. Jirko normálne posipeš navrstvený partikel suchou zmesou v každej vrstve, napríklad šrotom, alebo krmítkovou zmesou. Je to preto aby ti nakladanýpartikel začal kvasiť, čiže to podporuje kvasenie.

  3. Je to velmi zajímavý návod, určitě to zkusím. Zajímalo by mě, jak dlouho takto upravený partikl vydrží v létě? Musí se to skladovat v chladu nebo za normální teploty?

  4. To splávek: Takto naložený partikel neskladujem nijako výnimočne. Minulý rok som honaložil cez leto do 150litrového sudu a štvrt sudu tam mám ešte. Iba čaká na použitie.

  5. A jak to pak vyndáváš ? Nějakou naběračkou, aby to nazačalo kysnout ? Chtěl bych si toho udělat větší množství na více výprav, ale nevím, aby se mi to po prvním odebrání nezkazilo…

  6. Milan vyberám to sítkom partikel vyberiem a vodu, no teda pomaly slyz 🙂 nechám stiecť naspäť do suda, tedy keď to rbím vo veľkom. Ak tzo mám v kýblikoch jednoducho zoberiem kýblik a jeto.

  7. ja to doma ešte všetko pohadžem do mlynčeka na mäso a všetko to pomelem samožrejme zlejem vodu s toho a potom to je pekna lepkava hmota ktora drži po kope takže v gulach sa da pohodičke krmiť … a ak by bolo nahodov moc riedke tak to stači zasipať mukou alebo kukuričnou mučkou a drži to rovnako dobre. (neskušal som to s hrachom ale s kukuricou na 100%)

  8. Rad by som sa opytal,ked zakrmite touto zmesou.Akym sposobom chytate a aku nastrahu davate na hak Dakujem.

  9. mozem nahradit suchu zmes sojovov muckov,alebo ako ju mozem zakombinovat s kukuricou a repkou

  10. uvareny partikel nechany vo vlastnej štave v kybliz vičkmmi vydrží aj rok je nakvasey citit alkoholom a vždy pekne zakrmi netreba sa bat

Chcete-li, můžete přidat komentář: