Úvod Články Naturálne a prirodzené

Naturálne a prirodzené

938
0

Je mnoho spôsobov ako pripravovať svoje návnady a nástrahy. Zaiste, žiaden nie je ten najlepší alebo zaručene vždy a za každých okolností úspešný. Sú však postupy, ktorých účinnosť sa mnohokrát osvedčila, a ktorých použitie resp. aplikovanie nebude na škodu. Jedným z takýchto prístupov je používanie naturálnych prirodzených produktov, ktoré nájdeme v bežných potravinách alebo v chovateľských potrebách. Rovnako aj rybárske firmy stále častejšie pripravujú atraktory, ktorých základ je prírodný, a ktoré majú u kaprov navodiť pocit identifikovania potravinového signálu.

1

Predpokladám, že väčšina z nás nakupuje veci potrebné k rybolovu v rybárskych obchodoch. To samozrejme dáva logiku. Niekedy je však zaujímavé pozrieť sa na to, čo ponúkajú aj rôzne chovateľské potreby, ktoré sa okrem iného špecializujú aj na akvaristiku. Široký výber sušených patentiek, gammarusov, kreviet alebo inej podobnej prirodzenej potravy je pre nás ideálnou voľbou.

2

Práve tieto produkty je možné dobre použiť napr. v kombinácii s PVA mixmi. PVA mix môže byť často zložený z rôznych druhov peliet menších rozmerov, ďalej z podrveného boiliesu a z nejakej tekutej zložky, akou je tekutá potrava alebo booster. Skúste ale do takéhoto mixu pridať sušenú patentku alebo sušený gammarus. Verím, že sa tým PVA mix stane o čosi atraktívnejší a prirodzene u kaprov signalizujúci potravu.

3

Sušený gammarus je síce plávajúci, ale to nemusí byť vôbec zlé. Môžeme ho použiť práve k tomu, aby sa jednotlivé gammarusy postupne z nášho kŕmenia prezentovaného na dne uvoľňovali, stúpali k hladine a upozornili tak na naše vnadenie aj ryby, ktoré iba preplávajú ponad naše miesto. Pokiaľ by sme gammarusy chceli udržať na dne, tu pomôže dlhé predmáčanie, alebo zaliatie horúcou vodou. V prípade použitia vody je potrebné brať ohľad na limity použitia spolu s PVA materiálmi.

4

Vhodné a pre rybárov použiteľné prísady do vnadenia možno nájsť aj v bežných potravinách. Takýmito produktmi sú rôzne typy rýb naložených vo vlastnej šťave alebo oleji. Vhodným je napr. tuniak, ktorého použitie môže byť obdobné ako v prípade sušených patentiek a gammarusov.

5

Tuniakovu konzervu možno použiť do PVA mixu, do vnadiacej zmesi, do partiklu. Tuniak vo vlastnej šťave bude ideálny do chladnejšej vody a naopak, tuniak v oleji do teplej vody.

6

Ideálnym PVA mixom za použitia tuniaka v oleji môže predstavovať základ vytvorený z malých halibut peliet, podrvený boilies Spice Shrimp, tekutá potrava alebo booster rovnakej príchute ako boilies a následne tuniak v oleji. Tuniak sa v mixe rozdelí na menšie časti, ktoré budú taktiež okrem svojej samotnej atraktivity tvoriť aj prirodzené pojivo nášho mixu. Nechajte sa pri svojom ďalšom nákupe v potravinách inšpirovať a verím, že nájdete aj mnohé iné, ďalšie zaujímavé prísady.

7

Na myšlienku prirodzených potravinových signálov stále častejšie reflektujú aj rybárske firmy, ktoré pripravujú produkty buď celé alebo z podstatnej časti pripravené z naturálnych zložiek. Takýmito prípravkami sú napr. Squid koncentrát alebo Tekutá patentka.

8

Squid koncentrát predstavuje tekutú zložku, ktoré je vytvorená z rôznych typov morských plodov. Proces výroby je zdĺhavý, nakoľko jednotlivé morské živočíchy prebiehajú procesom niekoľko mesačnej fermentácie. V určitej fáze fermentácie je tento proces zastavený a stabilizovaný, aby bolo možné dosiahnuť stabilný produkt. Ideálnym je použitie tohto koncentrátu napr. spolu s boiliesom Chilli Squid.

9

Tekutá patentka vzniká taktiež procesom fermentácie, počas ktorého sa do luhu pridá živá patentka. Samotný proces fermentácie patentku postupne rozkladá a práve z toho dôvodu je potrebné opäť tento proces zastaviť, stabilizovať, aby nedošlo k úplnému rozloženiu patentky. Samotný finálny produkt tak stále obsahuje viditeľné patentky. Tekutú patentku možno vhodne používať na prelievanie boiliesov, do PVA mixov, alebo do vnadiacich zmesí. Taktiež je vhodné patentku aplikovať na takých typoch revírov, kde sa aj prirodzene vyskytuje a kde bude pre kaprov znamenať známy a dôveryhodný potravinový signál.

10

Prírodné a naturálne produkty sú dobrou metódou, ako zvýšiť atraktivitu návnadám a nástrahám. Pre ryby, osobitne kaprov, to predstavuje prírodný signál, ktorý identifikujú ako potravu. Skúste tento faktor využiť vo Váš prospech, a to bez ohľadu na to, či zvolíte produkty z chovateľských potrieb alebo bežných potravín, prípadne siahnete po špecificky vytvorených a pripravených produktoch rybárskych firiem.

Miroslav Fečko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: