Úvod Montáže Návazce na kapry

Návazce na kapry

29 249
2

Návazec na kapry je nedílnou součástí celé sestavy a bez něj to prostě nejde. O této problematice bylo napsáno již spousty článků a mouder, kde bylo vymyšleno nespočet vylepšováků a zvláštností. Právě proto se nechci pouštět do popisování nějakého speciálního návazce, ale vzít to tak nějak obecně a poodhalit pár postřehů z praxe.

Návazcových materiálů je nyní na trhu k dostání nepřeberné množství a většina funguje dobře a jsou kvalitní a plně použitelné. Jestli používáte měkký, tuhý, ztužený, to je už jen vaše volba. Materiál by měl vydržet vámi vyvíjený tah, netřepit se a ve vodě, být nenápadný.

Háčků je trh také téměř přesycen, ale myslím si, že je to mnohem podstatnější část návazce, než materiál, ze kterého je vyhotoven. Když si přeberu, kolikrát dělám nový návazec jen k vůli špatnému háčku, oproti tomu, kolikrát kvůli roztřepené šňůrce, je odpověď jasná. Háček by měl být co nejvíce ostrý a neměl by se za žádných okolností nijak ohýbat při souboji s úlovkem. Sílu drátu je třeba volit úměrně s technikou lovu a sílou vybavení. Mnoho lidí si mylně myslí, že velký háček vydrží větší zatížení, než se ohne. Opak je pravdou, u mnohých modelů je tomu právě naopak. Na větší oblouček háčku je větší páka a tím se snáz ohne.

2
Mít v krabičce široké spektrum háčků různých tvarů a velikostí není nikdy na škodu. Vlastním spousty háčků, které už asi nikdy nepoužiji. Ale zase druhá stránka věci je, že mnohdy z dlouhé chvíle u vody navážu nějaké návazce s háčky, které běžně nepoužívám. A nakonec se ukáže, jak super to byl návazec, který je jedinečný pro určitou situaci. Takto jsem například letos použil jeden model háčků, které už pár let ležely ladem, na chytání ve sloupci s použitím fluorocarbonu a byl jsem nadšen. Bohužel další balení jsem zatím stále nesehnal.

Alfou a omegou, si myslím, je navázání háčku a správné umístění nástrahy k němu. Tolikrát jsem u vody byl svědkem, jak to někomu pouze pípne a nic. Kapr se prostě jen škrábl a je fuč. Pak jsou případy, kdy se ryba sice chytí, ale v průběhu zdolávání se vyřízne. Když vážu návazec, mým cílem je, aby byl co nejefektivnější na zaseknutí a přitom spolehlivě seděl.

Jsem přesvědčen o tom, že ryby neberou pokaždé stejně. Někdy je to prostě jedno, záběry chodí hojně a ryby přijímají potravu s důvěrou a jsou krásně chycené. Nastávají však situace, kdy jsou opatrné a o úspěchu a neúspěchu rozhodují opravdové maličkosti. Jako jeden z příkladů takovéto drobnůstky bych rád uvedl zkušenost nabytou ze závodního prostředí. Nastražení pop up boilies přes 2 zátěže. Na závodech je třeba produkovat co největší množství záběrů. Jednoznačně se v praxi ukázalo, že nastražení boiliesu 5 cm nade dno s jedním větším brokem je méně účinné, než se dvěma menšími, které jsou v rozestupu 2 cm od sebe. Vysvětlení je proto jednoduché, většina náhozů s pop up nástrahou je s pomocí PVA punčošky, nebo šňůrky a tyto volné sousta v okolí nástrahy kapra přilákají. Nástraha s jedním bročkem se při pohybu ryby v okolí může pohybovat pouze horizontálně. Kdežto se dvěma i navíc vertikálně, protože to závaží blíže háčku je vlastně nadnášeno a teprve to spodní drží pop up u dna. Takových detailů je si myslím opravdu hodně a vždy se pro to dá udělat ještě trošku víc, než právě děláte.

1
První vycházka s háčky TCF Heavy Carp. Byl krásně seklý a nepřišel jsem o něj ani při komplikovaném zdolávání přes vázku. To vám dodá hodně na důvěře.

Prostě je třeba nad sestrojováním návazce přemýšlet a přesně vědět, co a proč dělám. Nechci ani náhodou zpochybňovat funkce některých vylepšováků, co jsou různě mediálně prezentovány, ale myslím si, že někteří rybáři jsou z toho zcela mimo a navazují takové udice, které za daných podmínek úspěch opravdu nepřinesou. Jsou prostě tak ovlivnění tím, co kde vidí, že nad samotnou podstatou funkce toho či onoho ani nepřemýšlí.

Rád bych vám zde ukázal pár návazců, které používám v drtivé většině svých lovů. Jediné, co se u nich mění, je vzdálenost nástrahy od háčku v závislosti na velikosti nástrahy a velikost háčku. Velikost háčku beru spíše jako věc selektivity. Mám vyzkoušeno, že s háčkem o velikosti 6 mám více záběrů, než s háčkem velikosti 4. To vše samozřejmě při použití stejné nástrahy. Jako odůvodnění vidím to, že menší rybě se větší háček hůře nasává. Raději samo sebou volím menší háček, ale někdy je třeba sáhnout naopak i k velikostem č. 2, když jsou třeba cejni neodbytní.

3
Letos asi nejoblíbenější háček vůbec. Sportcarp TCF Heavy Carp velikosti 6. Má tvar původního Heavy Carpu, který jsem měl v oblibě. Brilantní ostří s dlouhou životností v kombinaci s matným povrchem háčku z něj dělá jasného favorita.

Netvrdím také, že jsou mé domněnky zcela bezchybné a správné. Jako příklad bych uvedl, že nepoužívám háčky tvaru takzvaného banánku. Vím, že mnoho lidí je používá a jsou nadmíru spokojeni, ale já jim na chuť prostě zatím nepřišel. Vše jsem zkoušel, tak jak prezentují druzí, i tak, jak jsem to cítil sám a ani jedno nebylo dle mých představ. Vše je to o tom, čemu věříte, protože, když si nějaký systém získá vaši důvěru, budete určitě úspěšnější, než když se v tom budete topit a stále něco zkoušet.

4
Můj systém navázání Heavy Carpu velikosti 6 je následující. Šňůrku vinu po ramínku až těsně za úroveň špičky hrotu a bez uzlově uvážu. To že dělám oviny až kousek za osu špičky je proto, že tím snížím možnost omotání přívěsu s nástrahou kolem háčku, což značně omezuje funkci celé sestavy. Poté převleču smršťovací hadičkou až po konec vázání šňůrky a nechám ji přibližně 1,5 cm nad očko. Při smršťování hadičku nijak neohýbám, ale nechávám ji víceméně rovnou v ose ramínka háčku.
5
Na fotce je zachycen opět háček TCF Heavy Carp, ale ve velikosti 4. Jedná se sice o stejný model, ale jako u většiny jiných háčků se mění velikostí i nepatrně tvar, a tím i jeho použití. Tento háček používám s větší nástrahou a jediný rozdíl oproti velikosti 6 je, že smršťovací hadičku dávám o něco kratší, než u šestky a zahýbám ji dovnitř směrem k hrotu. Zahnutí hadičky by nikdy nemělo přesáhnout pomyslnou osu ostří.
6
Tomuto návazci se spousty lidí smálo a kroutilo hlavou. Maličký háček Solar Wide Gape velikosti 8 a velká nástraha 5 cm od háčku. Oviny návazce zase kousíček za osu špičky a smršťovací hadička 2 cm nad očko nijak nezahnutá a nechána rovná v ose ramínka. Tento návazec jsem vytvořil, dá se říct v zoufalství. Věděl jsem, že chytám extra opatrné ryby, které jsou pod velkým tlakem. Nešlo použít žádnou malou atraktivní věc, protože menší jedinci byli při chuti. Tento návazec šel na jeden prut a vyprodukoval za den 2 velké ryby 18,2 a 23,8 kg. Kdežto na druhý stále samá menší ryba. Tímto jsem si uvědomil, že tato cesta je správná a pro tyto situace opravdu jedinečná.
7
Tento návazec je velice jednoduchý a funkční. Na fotce je navázán háček K. Nash Twister velikosti 10, v porovnání s nástrahou, kde je seříznutá 15 mm kulička a umělá kukuřice, není vůbec malý, takže číslování je celkem matoucí. Jeho jedinečný tvar širokého ostře ohýbaného obloučku a vyhnutého očka dovnitř umožní lovit bez jakéhokoli vlasového rovnátka. Vážu ho oviny až pod úroveň špičky. Tento háček je vhledem k průměru použitého drátu až neuvěřitelně pevný a vydrží mnohem větší zátěž, než konkurenční teflonové háčky dané velikosti. Výborné do chladné vody, nebo na závody, kde je třeba vše maximálně zjemnit.
8
Tuto prezentaci pop-up používám již stále. Spodní broček plní funkci kotvící a horní umožní nástraze lépe pracovat. Pro lov s pop up nástrahou používám teflonové háčky. Jako nejlepší se mi osvědčily Fox Armapoint ssbp velikostí 6-9 dle velikosti nástrahy. Při lovu, kde bude nutno vyvíjet větší sílu při zdolávání Korda Kaptor Vide Gape B velikosti 8. Oba tyto tvary jsou si velmi podobné a při lovu s pop-up mě vyhovují. Vážu je bez jakéhokoli vlasového rovnátka a oviny ukončuji před pomyslnou osou špičky háčku.

Za Sportcarp team
Miroslav Ešpandr

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. chtěl jsem se zeptat par větších kapru mam vytažených ale když zkoušim tyhle montaže když dam haček dal od boilies tak tak mi to veme a rozhrčí malej kapr kterej nasaje jen kuličku a haček necha bej když seknu tak tam nic už neni (to patří k tomu a musim se s tím vyrovnat a prochytat se něma ?? nebo dělam něco špatně moc dik za jakekoliv info.)

  2. to co tu popsal autor, myslím, že funguje na velké ryby (75cm a výše), není v možnostech 60cm kapříka, aby nasál nástrahu 3-5cm pod háčkem.
    Ano, viděl jsem tyto návazce v Maďarských a jiných pořadech, kde borci tvrdí, že dávají pravidelně nástrahy 5cm pod háček a bere jim to.
    V našich podmínkách mám odzkoušené, že aby se ti nedělo to, co popisuješ, tj jízda bez zápichu háčku a pak nic, tak je ideální dát nástrahu od háčku cca 0,5 až 1cm, (0,5 na nástrahy do 15mm, 1cm na 16mm a více). Lovu zdar:-)

Chcete-li, můžete přidat komentář: