Úvod Články Netradiční výroba boilies

Netradiční výroba boilies

26 322
8

Chtěl bych se s vámi podělit o jeden z netradičních postupů výroby boilie, který za jistých okolností s oblibou praktikuji při lovu kaprů. Pro spoustu kaprařů to bude již známá (možná i zapomenutá nebo dokonce nedůležitá) součást lovu. Na druhé straně tu je ale i ta druhá, dovoluji si i tvrdit obrovská skupina začínajících kaprařů, která propadá kouzelnému lovu kaprů a s tím i spojenou vlastní výrobou boilie.

Nebudu tu psát o nějakém sestavování směsí nebo míchání aminokompletů, ale pouze o trochu jiné výrobě boilie, než je jen standardní postup. Protože například některé používané složky v mixech jako třeba sypký játrový extrakt je sice teplotně stabilní a dlouhodobé teploty kolem 100st mu neuškodí, ale to je jen jedna z mála složek boilie, a z toho důvodu má smysl zvážit jiný přístup…co vy na to? Navíc jsem si vědom, že tyto změny mi již mnohokrát dopomohly, abych uspěl třeba tam, kde se zrovna jiným v tu dobu moc nedařilo, nebo dařilo méně. A pokud to tak nebylo, tak si alespoň můžu říci, že jsem se pro to snažil udělat více než ostatní. Takže můžeme přejít k vlastní, méně tradiční výrobě boilie bloku, ale ještě než se do toho pustíme, bych chtěl trochu zapolemizovat o kladech a záporech, tak jak to vidím já.

kostky z boilie těsta

Výhody:

–  Vzhledem k tomu, že výroba je praktikována při nižších teplotách cca 70-90 stupňů (nemělo by docházet k ničení nutriční hodnoty).

–  Při této výrobě nedochází k vyvaření žádné tekuté složky, kterou jsme zakomponovali do směsi. Prostě co tam dáte, to tam také zůstane.

–  Rychlá chytatelnost při krátkých vycházkách. Protože boilie nebude uzavřené jako při rolování rollbalem, pustí do vody velmi rychle potravní signál. (dobrých výsledků jsem dosahoval také v chladné vodě).

–  Na předešlou výhodu navazuje i další, a to je, že nám odpadá výroba kuliček, což je někdy pracné.

–  Velikost nástrahy (nebo návnady) si můžeme kdykoliv přizpůsobit aktuální situaci při lovu. (kdo stejně jako já rád používá PVA materiály, například punčochu, nebo sáčky ocení jednoduchou přípravu. Velmi dobře například funguje část bloku nastrouhat a používat do již zmíněných PVA).

–  Dále už jen samotný tvar (a zde se meze nekladou) může být velké plus (a to zvláště pro kapry, co již měli nějaké zkušenosti s klasickým tvarem boilie, se kterým loví nebo krmí drtivá většina rybářů.

–  Při použití na tekoucích vodách shledávám další plus. Boilie kostka, bude rozhodně lépe držet na lovném místě oproti kuličce

–  A jedna z posledních, možná méně podstatných věcí…každopádně menší transportní rozměry.

Co se týká nevýhod, budu rozhodně skromnější, protože jsem jich tolik neshledal:

–  Zde rozhodně odpadá krmení kobrou, takže při lovu na větší vzdálenost je nutností použití PVA materiálu, což někdy nestačí, takže jsme odkázáni na zakrmovací raketu, lodičku nebo zavážení.

–  Tento způsob přípravy není vhodný pro větší krmné kampaně.

–  A jedna z posledních co mě napadá, je rychlejší doba rozpadu, což by se ale dalo upravit přidáním pár komponentů při výrobě.
Nyní můžeme tedy přejít k samotnému postupu přípravy, který je si myslím velmi jednoduchý a okolnosti mi dokonce dali možnost, že jsem dostal k otestování tři nové směsi, na kterých budeme všichni pracovat a testovat je v této sezóně. A proto toho hned využívám k demonstrování netradiční výroby boilie.

– Budeme potřebovat pěkně propracované boilie těsto. Dbáme na to, aby v něm bylo co nejméně vzduchových bublin.

boilies těsto
boilies těsto
– Těsto si rozdělím po cca 0,5 až 1 kg na díly, ze kterých vytvaruji kvádry o rozměrech přibližně 20cm x 10cm x 5cm.
těsto v pytlících
– Vytvarovaný blok těsta zabalím do mikrotenového sáčku a vkládám do mikrovlnky.
těsto v mikrovlnce
– Nastavuji mikrovlnku na rozmrazování o teplotě mezi 70–90 stupni.

– Následně nechávám pracovat mikrovlnku. Přibližně 10–15 minut z jedné strany, potom blok otáčím o 180 stupňů a opět nechávám 10–15 minut. Nakonec blok postavím na třetí stranu, aby obě předtím ležící strany byly volné a opět nechávám 10–15 minut pracovat.

– Hotový blok těsta nechávám vychladnout asi 1–2 hodiny. Potom můžeme rozkrojit, abychom se přesvědčili, zda je pěkně celý vytvrzený. Pokud není, můžeme jej klidně opět vložit do mikrovlnky a dodělat.

hotové těsto

Teď už je jen na vás, zdali si jej rozkrájíte celý na kostky (nebo nějaké jiné netradiční tvary) a nebo si část nastrouháte do již zmíněných PVA.

příprava k použití
Závěrem bych chtěl jen upozornit, abyste měli na paměti, že každé těsto nemusí mít vždy stejnou soudržnost, a proto než se bezhlavě pustíte (jestli se vůbec pustíte) do výroby, tak si to raději vyzkoušejte na menším kousku. Samozřejmě za menších časů. Přeci jen byste se mohli vrátit ke klasice a mne nebudete proklínat.

nastražení boilies kostičky
Jako vždy vám přeji spoustu krásných zážitků při přátelském loučení a vidinou brzkého shledání s odplouvajícími kapry. V případě jakýchkoli dotazů mě kontaktujte na tomajo@carptrebic.cz.

Za CARPTREBIC.CZ a VASR.CZ
Tomajo

Komerční sdělení

8 KOMENTÁŘŮ

  1. dalo by sa povedat ze sa jedna o nejake kvazi domace pelety?
    zaujimala by ma uspesnost oproti klasickemu boilie.
    Velmi pekny clanok!

  2. Parádní nápad!! Nemám těď čas se nad tím zamýšlet, ale vzhledem k mému naturelu: když si sám dělat boilie, tak jedině takhle s minimem pracnosti!!
    Určitě se sem vrátím s několika otázkami. Opravdu zajímavý článek.

  3. Tak dneska som to skusil 🙂 cesto prave chladne 🙂 Zajtra rano idem s tym k vode!!! som an to zvedavy. pouzil som mix na baze rybych mucok s prichutov CSL/Krab

  4. no tak nic moc 😀 asi to budem musiet prehnat este raz mikrovlnkou lebo mi to na hacku (pod hackom) moc nevydrzalo 😀

  5. root: Hm, tak asi je potřeba zkoušet no :-). Já jsem se do toho zatím ještě nepustil, nevypadá to ale špatně na krátké vycházky k vodě.

  6. Viktor: V podstatě skoro v každé lepší prodejně s rybářskými potřebami. Případně se můžeš podívat také na internetu v ryb. e-shopech.

  7. Chcel by som s a spytat aka je asi vydrz vo vode?.Asi hodne závisí aj od druhu použitej zmesi, ale chcel by som robit peletky pomocou mylnceka na maso a skusit ich susit v mikrovlnke.potesila by am rozpustnost v priebehu tak 2-3 hod, kde by a uvolnovali castice z lovnych peliet.a este otazocka, je treba cesto este potom dosusat alebo je mozne ho uskladnt do nejakych nadob bez toho aby zacalo plesniviet?

Chcete-li, můžete přidat komentář: