Úvod Montáže Nick Maddix: Helikoptéra bezpečně

Nick Maddix: Helikoptéra bezpečně

10 889
0

Když přišel Zenon Bojko poprvé s montáží, kterou nazval helikoptéra, vypadala prapodivně. První pokusy o tuto montáž ale nebyly vůbec bezpečné. Často za sebou utržený kapr tahal pár metrů vlasce. Dost často to také končilo uhynutím. Výsledkem bylo to, že mnoho rybářů upustilo od používání této montáže.

Dvacet let jsem se snažil najít cestu, jak tuto jinak úspěšnou montáž vylepšit. Přemýšlel jsem, jak ji vytvořit bezpečnější a přitom zachovat její vlastnosti – nezamotat se.

Kapry lysec

V rámci experimentování s montáží jsem vyzkoušel několik variant, mezi jinými jsem použil šňůru s olověným jádrem. Na mnoha vodách v UK je ale používání olověných šňůr omezeno nebo přísně zakázáno. Proto musíte být vynalézaví, a jestliže chcete při lovu používat sestavu, která se nezamotá, sáhněte po flourocarbonu nebo jako já po Diffusion Camou leader. Já je s oblibou používám z velmi jednoduchého důvodu, na dně jsou téměř 100% neviditelné. Ať už je to řasa, štěrk, bahno, černá, zelená, hnědá, šedá barva, všechny barvy bude absorbovat a pro kapra to bude neviditelné. Navíc je zacházení s ním velice jednoduché a spojení s udicí nemůže být snadnější.

Východ slunce

Trik, jak z helikoptérové montáže udělat bezpečno, je velmi jednoduchý. Budete potřebovat korálek, který bude pod Diffusion leader, a spojovací uzel musí být takový, aby prošel bezpečně tím korálkem. Pak při případném utržení bude za sebou kapr vláčet jen samotný vlasec. Mám to pojištěné 15 mm dlouhou a 0,75 mm silnou silikonovou trubičkou na olovu. Do něj udělám otvor o průměru 6 mm. Délka trubičky se mírně zkrátí, ale průměr se rozšíří. Nyní budete mít dostatečný odpor pro kapra, který nasaje nástrahu, ale díky silikonu to vše bude náležitě pružné. To znamená, že při záběru to bude fungovat, ale jakmile se během zdolávání dostane olovo třeba mezi kameny, uvolní se zátěž a kapr bude mít v sobě jen háček a kousek vlasce.

Zdolávání kapra

Helikoptéra se hodí zejména pro lov na mělčinách. Při lovu na mělčinách musíte umístit dva korálky. Jeden 6 mm bude v silikonové trubičce a druhý 5 mm u zátěže, tak daleko, jak je velká vrstva bahna. To způsobí, že olovo klesne na dno, ale nástraha zůstane nad bahnem. Díky vlastnosti helikoptéry nezamotat se, je to na bahnitém revíru vynikající volba. Co si přát více?

Helikoptérová montáž na kapry
Toto je to, co potřebujete – vytvořit bezpečnou helikoptérovou montáž

Bezpečná helikoptérová montáž krok za krokem

Nasaďte silikonovou trubičku
Krok 1: Nasaďte 15 mm dlouhou silikonovou trubičku o průměru 0,75 mm na Diffusion Camou leader
Roztáhněte průměr na 6 mm
Krok 2: Roztáhněte průměr na 6 mm – Soft Taper Bore Bead
Krok 3: Natáhněte trubičku na korálek u Diffusion leader
Krok 3: Natáhněte trubičku na korálek u Diffusion leader
Krok 4: Korálek je v trubičce; je upevněný
Krok 4: Korálek je v trubičce; je upevněný
Krok 5: Navlékněte helikoptérový obratlík
Krok 5: Navlékněte helikoptérový obratlík
Krok 6: Nasaďte 5 mm Soft Taper korálek nad olovo
Krok 6: Nasaďte 5 mm Soft Taper korálek nad olovo
Krok 7: Nasaďte helikoptérový kryt na olovo
Krok 7: Nasaďte helikoptérový kryt na olovo
Krok 8: Přidejte spojovací klip
Krok 8: Přidejte spojovací klip
Krok 9: Nyní nasaďte zátěž
Krok 9: Nyní nasaďte zátěž
Krok 10: Toto je výsledek
Krok 10: Toto je výsledek
11
Jestliže se kapr při zdolávání dostane někam do vázky, bude za sebou vláčet vlasec i se zátěží. Poté se ale díky tlaku na korálek od zátěže osvobodí.

Nick Maddix

Tento článek byl publikován také v časopisu KaproMánie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: