Úvod Články Niekoľko postrehov k jesennému rybolovu

Niekoľko postrehov k jesennému rybolovu

1 826
0

Mnohí rybári považujú jeseň za jedno z najkrajších období na ryby. Vedie nás k tomu viacero faktorov. Pri vode stretávame menej ľudí a na našich obľúbených revíroch, tak môžeme chytať s oveľa väčším pokojom, ako tomu bolo v priebehu leta a počas hlavnej dovolenkovej sezóny. Ďalej, príroda je celá skrášlená jesennými farbami, stromy sa prezliekli do širokej škály červeno, žlto, hnedých farieb a rovnako aj úlovky bývajú často pekne sfarbené a vykŕmené do vyšších váhových kategórií. Jeseň na rybách je však okrem iného špecifická aj tým, že na jej začiatku bývajú podmienky často iné ako na jej konci.

1

Začiatok jesene je charakteristický skôr letným počasím, kedy sa voda iba začína postupne ochladzovať a dni skracovať. Koniec jesene je naopak už veľmi chladný a kde tu nás prekvapia aj prvé mráziky či prvý sneh. Náš prístup k lovu na začiatku jesene sa teda môže líšiť od úspešných metód na konci jesene.

Jesenné farby v plnej kráse
Jesenné farby v plnej kráse

Kŕmenie

Jeseň býva často označovaná ako obdobie, kedy sa ryby potrebujú tak povediac vykŕmiť a pripraviť na zimné obdobie. Musíme si však uvedomiť, že to je pravda iba v obmedzenej miere. Asi je naivné si myslieť alebo sa domnievať, že celá jeseň bude na rybách v znamení veľkých kŕmnych kampaní, a že kapry budú počas niekoľkých týždňov nepretržite zbierať naše návnady.

Väčšie kŕmenie má na jeseň význam, nie však stále. Sledujte reakcie rýb a nechajte ich rozhodnúť, kedy nasypať viac a kedy menej.
Väčšie kŕmenie má na jeseň význam, nie však stále. Sledujte reakcie rýb a nechajte ich rozhodnúť, kedy nasypať viac a kedy menej.

Osobne si myslím, že v priebehu jesene skôr vystihneme relatívne krátke obdobia, kedy to naozaj takto funguje. Napr. týždeň alebo iba niekoľko dní sa zaiste ryba intenzívnejšie kŕmi, a to ak od prírody pocíti, že zima sa nezadržateľne blíži. Byť práve vtedy na rybách je snom každého z nás. Či sa to však podarí je však aj do istej miery o šťastí, resp. aj o tom, že odvážnemu šťastie praje. Čím viac jesenných dní pri vode, tým väčšia šanca vychytať práve tieto „žravé“ dni.

5

Nástrahy

S postupujúcou jeseňou, a teda logicky s neustále viac sa ochladzujúcou vodou, sa snažím upravovať svoje nástrahy. Mojim cieľom je reagovať práve na meniace sa podmienky vo vode. Osobne zvyknem zvyšovať atraktivitu nástrah a to nie len klasickými dipmy, ale kľudne aj čistými arómami.

6

Arómami prelievam napr. Pop-Up, pričom v tomto prípade môže menej znamenať viac. Plovačky teda iba jemne prelejem arómou a to tak, aby každá gulička bola v aróme obalená, ale aby v nej neplávali. Plávajúci boilies arómu do seba nasaje a v prípade potreby (napr. o dva týždne) opäť trochu arómy pridám.

Arómou preliate Pop-Up nástrahy pripravené na použitie. Mám rád vždy možnosť výberu z viacerých možností, farieb a aróm.
Arómou preliate Pop-Up nástrahy pripravené na použitie. Mám rád vždy možnosť výberu z viacerých možností, farieb a aróm.

K samotnej nástrahe bude aj v jesennom období účinné používať PVA pančuchy, ktoré sa snažím naplniť dobre sa rozpadávajúcimi peletami. Samozrejme aj podrvený boilies preliaty tekutou potravou alebo dipom bude vhodnou voľbou.

Samotná veľkosť nástrahy zohráva taktiež významnú úlohu. Tu si však myslím, že použitie veľkých alebo naopak veľmi malých nástrah bude podmienené konkrétnymi podmienkami na konkrétnej vode. Sú zaiste revíri, kde veľké nástrahy fungujú dobre celoročne. Osobne však skúšam aj malé nástrahy, alebo klasický 20mm boilies orezávam do menšieho nepravidelného tvaru. Aj orezanie nástrahy funguje dobre a to práve kvôli tomu, že tvrdý a zaschnutý povrch boiliesu narušíme, pričom gulička viac „dýcha“.

8

Pohoda

Jesenný rybolov je tou správnou príležitosťou obzrieť sa za takmer ukončenou sezónou, reflektovať, hodnotiť a analyzovať čo bolo dobré a čo by sme v budúcom roku radšej zmenili. Krátke dni a chladné noci vyslovene nabádajú k uvažovaniu nad rybami a o rybách.

9

Pobyt v jesennej prírode je neopakovateľným zážitkom. Na jednej strane nám to umožní naplno si užiť našu rybársku vášeň v celej jej kráse. Na druhej strane je to zároveň predzvesť neúprosne sa blížiacej zimy a pre väčšinu z nás aj blížiacej sa niekoľko mesačnej rybárskej prestávky. Užite si teda tie neopakovateľné chvíle a vychutnajte si naplno rybársku jeseň.

Miroslav Fečko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: