Úvod Články O čem ta rybařina vlastně je

O čem ta rybařina vlastně je

1 053
0

K rybám jsem se poprvé dostal ve svých 11 letech. Sám jsem se začal o rybařinu zajímat ve chvíli, kdy jsem při prozkoumávání půdy objevil poklad v podobě atlasu ryb a bambusového prutu, který pamatoval ještě mého prapradědečka. Zaujalo mě to natolik, že jsem začal vyhledávat informace o tom, zda náhodou není v dosahu nějaký rybářský kroužek. A on byl. Doma byli rádi, že jsem si našel zábavu, a tak mi v tom ani za mák nebránili. Zaplatili za mě horentní sumu 600 Kč a pak už to bylo v duchu toho, co bude, to bude.

Do kroužku jsem docházel jednou týdně. Byla to pro mě studnice zajímavých informací, a tak jsem účast v žádném případě neflákal. Už si nepamatuju, jak dlouho to celé trvalo, ale kroužek jsem absolvoval a hrdě se zařadil mezi rybáře.

1

Zlaté časy návštěv kroužku byly u konce a mě začal boj. Bylo opravdu těžké přemluvit kohokoliv, aby mě na ryby dovezl. Když už se mi to zdařilo, měl jsem pramálo času, ale i tak jsem za to byl rád. V té době moje výbava čítala prut zvaný Lipno s navijákem Rex. Tak teď už je vám jasné, že jsem byl u vody za „frajera“.

O návnadách jsem dvakrát nepřemýšlel. Rybám jsem zpravidla nabízel pšeničný a kukuřičný šrot s vanilkovým cukrem na pečení. Když se zadařilo, byla i žížala. Povětšinou jsem měl kliku a nějaká ryba se strašným omylem dostala na háček. Více jsem rybařinu neřešil. Tímto stylem jsem se prochytal až do svých 15 let.

2

Začala doba školy, poslouchání ostatních, stavění neochvějných základů své budoucnosti. Ano, však to všichni dobře známe, začala mi škola. Výsledkem byl nulový volný čas a rybařině jsem dal sbohem. V té době jsem asi ani nečekal, jak dlouho bude moje pauza trvat. Možná jsem i chvílemi zapomněl.

V mých 22 letech jsem si vzpomněl a nemohl jsem uvěřit tomu, jak je to dávno, co jsem naposledy nahodil. Souhrou náhod a více méně jen tak, jsem si došel koncem července koupit povolenku. Měl jsem štěstí v tom, že legitimace byla stále ještě platná. S povolenkou jsem dorazil domů a asi jsem od toho nečekal nic zvláštního, spíš to, že bude ležet v šuplíku. Hm, to byl omyl. Na ryby jsem vyrazil hned ten víkend a od té doby tomu už nebylo jinak.

3

Po téměř 7 letech pauzy jsem vyrazil znovu k vodě. Jestli si ale myslíte, že jsem byl vyzbrojen kvalitním náčiním, tak se parádně pletete. Moje první výprava k vodě zahrnovala mně dobře známý prut Lipno a druhý prut byl značky „no-name“.

S naprosto žádným očekáváním jsem to poslal do vody. Po chvíli jsem měl u břehu kapříka a měl z něho radost. Moje návštěvy u vody se staly pravidelnými a já si to užíval. Jezdil jsem téměř za každého počasí a dobíjel si baterky v přírodě.

V prvním roce chytání jsem lehce obohatil výbavu, co se návnad týče. Také jsem vyměnil kempingovou židličku za rybářskou židli renomované značky a pořídil jsem navijáky. Ty jsem ale neměl na co dát, a tak šli k ledu na dobu neurčitou. Rybařina je totiž krásný sport, ale chtě nechtě je mimo jiné o penězích.

4

U vody jsem byl s Lipnem za exota. Ne snad proto, že bych si to o sobě myslel já, ale soudím to z reakce ostatních. Jeden by řekl, že doba je zlá. Ne, doba ne, to lidi jsou… Však vy víte. Po roce chytání se mi podařilo koupit vysněný prut a Lipno jsem mohl vrátit na půdu.

V současné době chodím k vodě stále raději. Už mě nemají asi všichni za blázna, i když má výbava stále skýtá jednu super vtipnou kempingovou židličku a prut značky „no-name“. Dle dosaženého skóre hádám, že jsem exot už jenom z půlky. To potvrzuje nedávná poznámka typu: „To je krásný teleskop. Ale máš jen jeden, jo?“ Tohle myslím nepotřebuje komentář.

5

Něco vám povím. Nemám drahou výbavu, nechytám na drahé boilies a ano nechytil jsem kapra nad 60 cm, ale jsem šťastný. A o tom to přesně je. Pokud si myslíte, že je to o statisících, kterými se předháníte u vody, tak je to velká škoda a věřte, že se pletete.

Zkuste se někdy jenom tak zhluboka nadechnout, zaposlouchat se do zvuků přírody a vnímat její vůni. Pak už je vám v celku jedno, co máte ve vidličkách, a že na háčku je kapřík o velikosti 37 cm. Zkrátka a jednoduše máte radost ze života a z toho, co vám rybařina nabízí. To je to nejcennější, co mi rybařina dává. Chtěl jsem vám ukázat, že i v předimenzovaném roce 2016 to jde jinak, jednodušeji a prostě tak nějak hezky.

M. Zavřel

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Odešlete prosím svůj komentář!
Zadejte prosím své jméno