Úvod Montáže Oblíbený návazec Zdeňka Ipsera

Oblíbený návazec Zdeňka Ipsera

16 114
4

Rozhodl jsem se s vámi podělit o postup navázání mého oblíbeného návazce, který rád a často používám. Je vhodný k prezentaci nástrahy na dno, na panáčka, rovněž tak i na pop-up. Jedná se o variantu hodící se hlavně na tvrdší podloží dna, nebo k vyvážení pomocí člunu. Pokud se na dně vyskytuje vrstva řidšího bahna a vy musíte svoji montáž nahazovat ze břehu, není prezentace tohoto kombinovaného návazce tak dobrá. Ne, že by se celá montáž kvůli tomuto návazci za letu zamotávala. Problém je v tom, že zátěž na montáži stáhne část návazce do bahýnka a díky tuhé části zůstane návazec nepřirozeně trčet nad jeho povrchem. Pokud máte však možnost montáž vyvážet, dovolím si říci, že se tento návazec hodí na jakýkoliv typ vody. Působí velmi nenápadně a kaprovi se nasátá nástraha velmi těžce vypuzuje z tlamy.

1
1) Vše potřebné ke zhotovení.
2
2) Začneme klasickým navázáním háčku a vlasového přívěsu pomocí měkké šňůrky.
3
3) Pro lepší úhlování háčku přidáme rovnátko.
4
4) Na fluorocarbonu vytvoříme smyčku, jejíž konec držíme v prstech.
5
5) Nyní touto smyčkou protáhneme konec měkké šňůrky.
6
6) Šňůrku 5x omotáme okolo vzniklé smyčky.
7
7) A konec šňůrky vrátíme zpět do oka fluorocarbonu.
8
8) Navlhčíme a opatrně dotahujeme tak, aby délka šňůrky mezi uzlíkem a háčkem byla asi 3 – 4 cm.
9
9) Odstříhneme oba konce cca 2mm od uzlíku.
10
10) Na fluorocarbonu vytvoříme jednoduchou smyčku, navlhčíme a dotáhneme.
11
11) Přes uzlík natáhneme Anti tangle.
12
12) Na spojovací uzel připevníme trochu plastického olova.
13
13) Finální podoba perfektního návazce.

Přeji mnoho štěstí při použití tohoto návazce!

Zdeněk Ipser

Tento tip na návazec byl publikován také v časopisu KaproMánie
Kaprománie

Komerční sdělení

4 KOMENTÁŘŮ

  1. zdravim, chtel bych se zeptat jak by vypadalo provedeni kdy misto uzlu by byl pouzit obratlik ? jde mi hlavne o to jestli FC i snurku natvrdo privazat k obratliku klasickym uzlem nebo spise “na volno” vytvorenim vetsich smycek ? diky.

  2. Petr: V případě fluorocarbonu bych osobně určitě použil raději ty smyčky, uzel je náchylnější v tomto případě na prasknutí. Navíc díky smyčkám bude mít ten návazec větší volnost.

    Ale stejně bych použil ten kravský uzel, jak je popsán tady v návodu. Používám to taky často a je to bez problémů, krásně to drží.

  3. Me vyhovuje prave pouziti obratliku, hlavne z duvodu, ze v drtive vetsine nahozu navlekam na navazec PVA puncochu, a obratlik mi tam dela pekne zarazku o kterou neprijdu jako v pripade brocku nebo tmelu a pokud nepouzivam plovky, tak neni potreba tam zadny dalsi brocek/tmel davat, veseni na hacek nema u me 100% duveru jako navleceni PVA dlouhou jehlou primo na navazec, lip to lita a snad neni ani moznost, jak by se to zamotalo. akorat me vrta hlavou jestli je lepsi kdyz je tento typ navazce jakoby vcelku a vyuziva se jeho pevneho spoje k vytvoreni “tuheho” odporu pri vyplivovani nastahy kaprem, nebo bude lepsi kdyz se udelaji smycky a vznikne volnost.

  4. Dobrý den. s výrobou návazců teprve začínám a moc se v tom neorientuji. Proto možná hloupý dotaz: lze při výrobě návazce fluorcarbon nahradit silnějším monofilem, např. Awashimou Ion Power Classic Competition 0,40 mm? A jaký je v tom vlastně rozdíl? Děkuji za odpověď.

Chcete-li, můžete přidat komentář: