Úvod Články Od rybára pre rybárov

Od rybára pre rybárov

713
0

Počet priaznivcov nášho rybárskeho hobby, resp. presnejšie povedané našej rybárskej vášne sa neustále rozrastá. Aspoň takéto sú moje subjektívne dojmy. Na tomto mieste však nechcem hodnotiť, či takýto vývoj je pozitívny alebo negatívny. Na jednej strane, ak by sme sa všetci naraz vybrali na ryby, tak asi by sme obsadili každý jeden kúsok vodnej plochy nachádzajúcej sa na Slovensku. To ale zrejme nikdy nenastane. Na strane druhej, tak ako pribúdajú športoví rybári, musíme predpokladať, že pribúda aj tých menej na šport zameraných lovcov. Rovnako dôvody takéhoto nárastu nebudem nijako hodnotiť alebo bližšie analyzovať.

1

Každopádne však možno konštatovať, že stať sa rybárom je v dnešnej dobe naozaj veľmi ľahké. Po nevyhnutných povinnostiach voči miestnemu rybárskemu zväzu už stačí len zájsť do najbližšieho obchodu, prípadne z pohodlia domácnosti si objednať a zakúpiť všetko pre rybolov potrebné. Nakúpime si prúty, navijaky, množstvo bižutérie, štýlové oblečenie, bivaky, lehátka, kresielka a množstvo ďalších z nášho pohľadu životne dôležitých vecí. Áno, životne dôležitých, pretože takto to často krát vnímame a pociťujeme. Zbaliť sa v prípade kaprárov aj na krátku chvíľu pri vode často dopadne tak, že auto je rovnako plné ako pri týždňových výjazdoch. Zo strany nestranného pozorovateľa absurdné, ale z nášho pohľade logické, veď všetko potrebujeme mať stále so sebou.

Chyť a pusť, základ športového rybolovu
Chyť a pusť, základ športového rybolovu

Nadobudnúť nové vybavenie je len otázkou zdrojov. Koľko sme ochotní investovať? Samozrejme ochotní, ale v realite ide skôr o to, koľko nám naši blízki v rodine dovolia na rybačku minúť. Osobne mám ale pocit, že to stále je a aj bude viac peňazí, ako by si to naši blízki predstavovali. A tak zase veľmi logicky, z rybárskeho pohľadu logicky, vymýšľame nové a nové dôvody, argumentácie, prečo a z akého dôvodu potrebujeme to či ono. Prečo bolo priam nevyhnutné zakúpiť ďalšiu bižutériu, prečo olov nikdy nebude dosť, prečo každá vec patrí do svojej osobitnej zelenej taštičky, z akého dôvodu je dobré mať sadu štyroch udíc, keď aj tak môžem chytať len na dve, atď. Pri tom všetkom by sme ale nikdy nemali zabúdať na mnohokrát to podstatnejšie a to investovať nie len do svojho vybavenia ale aj do samých seba. V tejto súvislosti mám namysli vzdelávanie, učenie sa rybolovným technikám, novým metódam, ale aj učenie sa byť športovým rybárom.

Poučné a inšpiratívne čítanie
Poučné a inšpiratívne čítanie

Stalo sa už prirodzenou snahou a tendenciou každého moderného rybára, že sa obklopuje množstvom poučných zdrojov, z ktorých sa snaží získať rady a poznatky pre svoj vlastný rybolov. Tieto zdroje majú rôznu podobu a aj historicky sa vyvíjaly. V printovej podobe zbierame a mnohí z nás majú viacero starých a nových rybárskych kníh. K tomu sa pridávajú rybárske časopisy, ktoré si berieme so sebou na ryby, analyzujeme články v nich publikované, hodnotíme úlovky a vybavenie tam prezentované. Ďalším podstatným zdrojom sú články, ktoré máme v dobe smart telefónov stále so sebou, a to v tzv. online svete na rôznych weboch. Obohacujú nás však aj moderné a prepracované DVD-čka a iné filmy s rybárskou či konkrétne kaprárskou tematikou.

Rybársky trh dnes ponúka množstvo zdrojov na učenie sa. Niektoré sú určené pre všeobecného rybára alebo mladých začínajúcich rybárov. Iné sú zase plné technických detailov o samotnej metóde lovu alebo o spôsoboch prípravy návnad a nástrah. Sú obdobia, kedy rybár prirodzene pociťuje potrebu vzdelávať sa a hltá všetko nové, na čo natrafí, každú novú techniku má tendenciu a snahu aj sám v praxi vyskúšať, každý recept na boilies doma namiešať a hrdo sa s výsledkom týchto kulinárskych pokusov na brehoch našich revírov pýšiť.

Radosť z každého úlovku je dôležitá
Radosť z každého úlovku je dôležitá

Nastanú však aj obdobia, kedy rybár pociťuje nasýtenie z noviniek a kedy by sa mal orientovať viac na emócie a pocity, ktoré sa mu s rybárčením spájajú. Ako však nasať emócie? Ako chytiť takpovediac druhých dych a zažiť do istej miery renesanciu nášho rybárskeho cítenia? Toľko hlbokých otázok, ale žiadna univerzálna odpoveď. Aj v tomto smere však môžeme nájsť knihy, časopisy a iné zdroje, ktoré nás pútavými príbehmi vtiahnu do svojho diania a to až tak, že okolitý čas sa stane pojmom relatívnym a my sa akoby naozaj ocitneme prítomní v príbehoch samotných autorov. Je veľmi jednoduché obklopiť sa najnovšou technikou a vybavením. Rybárom sa ale stávame až v momente vnútorného prežívania a až takpovediac vnútorného šteklenia v súvislosti so všetkým, čo sa rýb, jazier, potokov a riek týka.

Nezabudnuteľné chvíle na brehoch našich revírov
Nezabudnuteľné chvíle na brehoch našich revírov

Pre začínajúcich

Je zložité sa orientovať a nestratiť sa v návale množstva informácií. Musíme si však uvedomiť, že množstvo rôznych typov a metód nedokáže bežný rybár ani počas jednej sezóny vyskúšať – tobôž nie počas jednej rybačky. Čítajte a učte sa stále s otvorenou mysľou. Hľadajte argumenty a dôvody, ktoré vám pomôžu nájsť zmysel vo všetkom, čo sa dozviete. Taktiež myslite na to, že nie je toľko časopisov a kníh, ktoré by nahradili osobné a vlastné skúsenosti priamo od vody. Vnímať prírodu a jej procesy, sledovať správanie sa rýb, vážiť si rovnako menšie úlovky ako aj tie kapitálne vás nikto iný nenaučí. To všetko nám ukáže život a skúsenosti nadobudnuté v priebehu mnohých rybárskych sezón.

Stalo sa už bežnou realitou, že noví rybári si zakúpia to najlepšie a najdrahšie vybavenie a po návšteve určitého typu revírov majú po prvej sezóne na konte rekordné úlovky. Trh takúto možnosť ponúka a je asi prirodzené, že to ľudia využívajú. Rybárske hobby ale nie je len o rekordoch. Prajem každému začínajúcemu rybárovi, aby zažil pocit radosti z ulovenej plotice, karasa, jalca, prvého kapríka a to bez ohľadu na ich veľkosť. Niekde tam sa rodia emócie vedúce k rybárskej vášni.

6

Pre skúsených

Až príliš často mám pocit, že narážam na skúsených rybárov, ktorí už nemajú potrebu sa ničomu priučiť. Možno to vyplýva z toho, že už majú chytené kapitálne úlovky a myslia si, že sú takí skúsení. Osobne napr. pravidelne sledujem rôzne domáce a zahraničné rybárske fóra, časopisy a videá. Rád sa učím novým veciam a som otvorený novým prístupom. Informácie aktívne vyhľadávam a chcem sa zdokonaľovať v tom, čo ma baví a čo predstavuje už stabilnú súčasť môjho života. Domnievam sa, že takýto prístup ma posúva stále dopredu. Je naivné si myslieť, že už človek v rybárstve všetko ovláda, a že ho nič nové nedokáže obohatiť.

7

Na záver

Prirodzenou vlastnosťou väčšiny ľudí je snaha o zlepšovanie a zdokonaľovanie sa, ktorá je sprevádzaná procesom učenia. Platí to nie len pre bežný život a prácu, ale aj v oblasti našich koníčkov. A tak čítame knihy a časopisy, študujeme nové metódy a techniky, sledujeme rybárske videá a filmy, počúvame skúsených a známych rybárov, ktorí nám predstavujú nové spôsoby ako oklamať nášho šupinatého súpera. Ak máme veľké šťastie, tak niekedy narazíme aj na takzvané „zaručené“ metódy a triky, ktoré podľa autorov týchto metód platia iba na tie najväčšie ryby v jazere a možno aj v celom okrese. Ako sa v tom celom nestratiť? Hľadajte a sledujte zmysel v každom riadku prečítaného článku, v každej výpovedi prezentovanej vo videách, prečo to autor tvrdí, ako to odôvodňuje a snažte sa prezentované metódy pochopiť a nie ich slepo kopírovať. Rovnako nezabúdajte obohacovať vedomosti ako aj rybárske cítenie. Byť rybárom neurčuje, koľko toho máme a koľko metód poznáme. Stať sa športovým rybárom vyžaduje omnoho viac.

Miroslav Fečko

Komerční sdělení
HODNOCENÍ: 1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 3,00 z maxima 5 hvězdiček)
Loading...

Chcete-li, můžete přidat komentář: