Úvod Články Okamžitá atraktivita a účinnosť

Okamžitá atraktivita a účinnosť

1 934
0

Stále častejšie sa stretávame s používaním rôznych obaľovacích pást. Vývoj aj v tomto ohľade pokročil, a tak už nemusíme pracne spracovávať práškovú s tekutou zložkou a miešať ich do podoby pasty, resp. cesta. Stačí otvoriť krabičku a pastu môžeme okamžite použiť. Použitie obaľovacích pást už zo samotného ich názvu predznamenáva, že nimi budeme obaľovať svoje nástrahy. Je to veľmi účinný spôsob zatraktívnenia nástrah. Predstavivosti sa ani v tomto ohľade medze nekladú a pasty môžeme vzájomne kombinovať, miešať príchute, farby alebo aj potápavé a plávajúce pasty. Nasledujúce riadky však nebudú o obaľovaní ale o plnení. Kam tým smerujem? Odpoveď sa hneď dozvieme.

1

Na trhu nájdeme dostatočný výber pást, ktoré môžeme rozdeliť do troch základných skupín: potápavé, plávajúce a fluoro. Záleží už na každom z vás, ktoré zvolíte. Osobne preferujem mať zo sebou na rybách aspoň jednu pastu z každej spomenutej skupiny. Dáva mi to tak možnosť experimentovať, kombinovať a som pripravený na rôzne situácie a metódy chytania.

2b

V úvode zmienené použitie pást na plnenie a nie na obaľovanie súvisí s použitím jednoduchej, ale svojim spôsobom originálnej pomôcky, a to tzv. Karpela Cont.

3b

Karpela Cont je určená na univerzálne použitie a to napr. ako ochrana nástrah pred rakmi, na plnenie červami (patenka, kostné červy), na plnenie drobným partiklom (konope, repka olejná) a samozrejme aj na plnenie pastami. Na povrchu sú diery a zárezy, ktoré obsahu umožňujú prenikať von a pritom je to stále chránené pred atakmi bielej ryby.

4

Prvým spôsobom použitia je jednoduché naplnenie potápavou pastou obľúbenej príchute. Každú polovicu naplním presne po okraj, aby sa po ich spojení časť pasty vytlačila z otvorov von. Nie je to nevyhnutné, ale dodá to nástraha ešte o kúsok viac atraktivity.

5

Naplnenú Karpelu kombinujem s klasickým boilies na dno. Každú kombináciu si je však potrebné vopred vyskúšať a to ako sa správa pod vodou. Použitý nadväzec je taký, aký používam bežne a nijako špeciálne ho neupravujem.

6

Okrem jedného druhu potápavej pasty môžeme voliť aj rôzne kombinácie a to kombinácie príchutí, farieb a potápavých s plávajúcimi pastami. Mnou zvolená kombinácia predstavuje potápavú a plávajúcu pastu. Snažím sa tak naraz využiť výhody, ktoré mi obidva tieto druhy pást ponúkajú. Môžem pritom voliť rovnakú príchuť alebo niektorú z osvedčených kombinácií príchutí. V tomto prípade to je moja klasika najmä na krátke vychádzky: Compot n.h.d.c a lesná jahoda.

7

Každú polovicu Karpely naplním inou pastou. Dôležité je pritom dávať pozor hlavne na to, kam plníme potápavú, a kam plávajúcu pastu. Snažím sa, aby v hornej polovici bola plávajúca pasta a v dolnej polovici potápavá pasta.

8

Každú polovicu Karpely naplním presne po okraj, resp. tak aby kúsok pasty okraj prečnieval. Po následnom spojení dvoch polovíc sa mi pasta cez zárezy vytlačí. K vytlačeniu pasty po spojení dochádza práve preto, že sme pastu v rámci jednotlivých polovíc Karpely naplnili tesne na okraj. Dodá nám to o kúsok viac atraktivity a pasta sa tak hneď po nahodení dostáva do kontaktu s vodou a začína aktívne pracovať.

9

Naplnenú Karpelu najčastejšie kombinujem s klasickým boilies. Dáva mi to možnosť ponechať montáž vo vode aj dlhšiu dobu, nakoľko aj po vymytí pasty zostáva na dne stále prezentovaná nástraha. Samozrejme môžeme Karpelu s pastou použiť aj samostatne.

10

Po vhodení do vody vidíme nástrahu, ktorá neleží úplne na dne. Je to spôsobené pôsobením samotnej Karpely, ktorej plastová hmota neleží úplne na dne. Následne aj použitie plávajúcej pasty nástrahu odľahčuje. Je to ale stále prezentácia nástrahy na dne, ktorá je však odľahčená. Ideálne je si však našitú nástrahu pred nahodením skontrolovať.

11

Po chvíľke vo vode začínajú pasty pracovať. Kombináciou potápavej a plávajúcej pasty sme dosiahli stav, že nástraha nám vysiela atraktívny signál nie len na dno ale aj do stĺpca. Potápavá pasta sa začína oddeľovať a rozprestiera sa v okolí nástrahy na dne. Plávajúca pasta zase vypúšťa drobné čiastočky, ktoré stúpajú vo vodnom stĺpci nahor a môžu tak zaujať aj rybu, ktorá iba okolo našej montáže prepláva.

12

Môžeme využiť rôzne kombinácie veľkosti samotnej Karpely, kombinácie príchutí, farieb a druhu pást. Jedna z kombinácií bude určite úspešná a dopomôže nám k úlovku aj v tých ťažších podmienkach.

13

Obaľovacie pasty sa pre mnohých rybárov staly neoddeliteľnou súčasťou ich taktiky. Neslúžia však iba na obaľovanie, ale ako bolo prezentované aj na plnenie. Akokoľvek ich však použijeme, dopomôžu nám zvýšiť atraktivitu a účinnosť nástrah. Počas krátkych rybačiek, horúcich letných dní alebo bodovým chytaním potrebujeme každú pomoc, ktorá nám šance na úlovok zvýši.

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: