Úvod Články Opakujúce sa ryby zo štrkoviska

Opakujúce sa ryby zo štrkoviska

2 148
0

Už v minulosti sa mi stalo, že som niektoré ryby vytiahol po určitom čase. Tak to som si pomaličky zisťoval, ako sa im darí, koľko narástli atď. V mojich začiatkoch sa mi podarilo chytiť kapra s váhou 12,5kg. Ulovil som ho v tichšej strane jazera. Vtedy som tam začal pravidelne chodievať. Po troch týždňoch som dostal kapra znova. Neveril som vlastným očiam, keď som si ho kládol na podložku. Zabral mi na to istom mieste, ale na inú guličku.

Po niekoľkých rokoch som zopár kaprov 6-8kg podarilo znova dostať na breh. No v tejto sezóne sa mi podarilo niečo výnimočne. Blížil sa začiatok sezóny no ja samozrejme som sa chystal na niekoľko dní na moje štrkovisko. Nabalil som si svoje osvedčene boilies od Dynamite Baits a vyrazil som už večer pred začatím sezóny.

DSCN0658

Za silného vetra a zimy si na rýchlo staviam bivak, stojan, palice a všetky potrebné veci k lovu. Unavený asi o polnoci usínam v teplom bivaku. O tretej ráno ma zobúdza budík ešte zopár minút a už vyliezam vonku. O štvrtej ráno letia moje montáže na svoje miesta a ja si varím prvú rannú kávu pri vode. Záber mi prichádza po 2 hodinách na ananásovú plavačku – klasická násadová ryba. Znova nahadzujem palicu, patrične prikrmujem.

Asi o jedenastej pred obedom dostávam zaber. Cievka pomaličky cvaka, sekám a  v momente cítim silnejší ťah ryby. Zdolávanie si pekne užívam a po niekoľkých minútach si na podložku kladiem obrovského kapra. Ručička váhy sa zastavuje na 13,5kg. Rybu vraciam späť na breh.

Jar pokročila a ja som sa stiahol s plytkej vody na hlbšiu na druhu stranu jazera. Tam na mojej obľúbenej hrane som začal kŕmiť boiliesom a peletami. Začiatok však mi niejak rybu nepriniesol, ale ja som sa nevzdával a veril, že mi miesto ryby vydá. Konečne sa mi po troch vychádzkach ryba pomaličky rozbehla.

Koncom júna prichádzam k vode mam v pláne tam byť dve noci. Lovím spôsobom na panáčika, druhu skúšam na môj obľúbený Redfish od Dynamite Baits. Kŕmim pomocou rakety, keďže guličky niesu až tak presušene a trhajú sa mi v kobre. Do polnoci však záber nemám a palice musím vytiahnuť späť na breh. Ráno o štvrtej však letia späť na kŕmené miesta. Jemne prikrmujem a asi po hodine prichádza násadová ryba. Cez deň musím na pár hodín odísť domov.

DSCN1287

Po obede sa vraciam a znova. Veci mám prichystane raz dva. Do polnoci znova nič a zasa sťahujem na štyri hodiny prúty. O pol siedmej ráno dostávam záber, vyliezam zo spacáka sekám a tentoraz cítim slušnú rybu. Po krásnom boji si kladiem na podložku kapra, ktorého som ulovil v máji. Tentoraz váži 14,5kg. Ošetrujem mu papuľu, robím zopár fotiek a púšťam ho späť.

V júli sa mi ryba na hrane pekne rozbieha a vyťahujem niekoľko pekných kaprov. Koncom júla idem spoločne aj s manželkou osláviť moje narodeniny na naše štrkovisko. Znova nahadzujem na moju obľúbenú hranu. Krásne horúce počasie strieda prichádzajúca silná búrka. Do prehratej vody sa vháňa silný vietor. Záber na seba nenechal dlho čakať a ja vyťahujem malého kapríka. Vietor má už poriadnu silu a znemožňuje mi nahodiť na kŕmne miesto. Na tretí pokus konečne trafiam, rýchlo dopínam a utekám do skrýše ku manželke. Desať minút hotového pekla sa prehnalo cez nás.

Vyliezame von, na oblohe ešte doznievajú blesky. Idem pozrieť susedov, ako to prežili. Zároveň im nalievam panáka, keďže mám dnes sviatok. Vietor sa začína obracať a búrka sa vracia. Teraz viem, že to nebude až taká sranda Rýchlo upratujeme všetky veci. Len aby sa paliciam nič nestalo. Radšej tentokrát si sadneme do auta. Ja však som sa sotva stačil sadnúť a zrazu: „Píp píp píp…“ Swinger nalepený až k prutu. Sekám a cítim slušnú rybu na palici. Vtedy sa na mňa spustil lejak. Bunda zostala samozrejme v aute. Už ani nevidím na oči a ryba má stále silu!

DSCN1057

Kričím na Lucku tá ma zo začiatku nepočuje. Asi po minúte pribieha ku mne. Pomáha mi obliecť bundu. Konečne ho manévrujem do podberáka. Aj lejak pomaličky ustáva. To snáď neje pravda znova môj krásavec s váhou 14,5kg! Obrovský výkrik YES sa nesie po štrkovisku.

Tri krát od začiatku sezóny, vždy chytený na boilies od značky Dynamite Baits. Je to náhoda? Myslím si, že veľká ryba má svoje teritórium. Posúva sa iba v určitých ročných obdobiach. Napríklad v jari, keď sa plytčina prehreje. Najhlavnejšie je, aby sa ryba vracala späť vode lebo iba vrátená ryba sa vráti znova.

Za SB-carp team
Jozef Naď

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: