Úvod Články Opomíjené revíry

Opomíjené revíry

2 579
0

V dnešní době se spousta rybářů vydává na velké vody, ve kterých je šance na ulovení životního kapra. Já jsem také takový a stále budu, jelikož mě veliké ryby také lákají. Ale někdy nastane chvíle, kdy mám na ryby jen málo času a rád vemu za vděk i malou říčkou, rybníčkem či tůní. Je sice pravda, že se tu nevyskytují kapři trofejních velikostí, jedná se spíše o dorosteneckou kategorii, ale zase mi to tyto revíry vynahradí klidem, který kolem nich je díky malé návštěvnosti a krásnou přírodou.

MALÁ NÍŽINNÁ ŘEKA

Na této říčce jsem nejčastěji rybařil jako malý kluk, jelikož jsem nejraději trávil prázdniny u dědy a jediná možnost kam chodit na ryby byla tato říčka. V té době jsem tu chytal s teleskopickým prutem a se splávkem. Nejčastěji lovenou rybou byli hrouzci a malí tloušti. Občas se spletla plotička či dokonce moje první štička, chycená na žížalu. Ale jak léta šly, začaly mě zajímat jiné věci a prázdnin u dědy ubývalo. Tím pádem jsem zapomněl i na tuto krásnou říčku…

1

Minulý rok v prosinci jsem se k této říčce vrátil. Z tepla domova mě vyhnalo sluníčko, jehož paprsky se odrážely od čerstvě napadaného sněhu. K tomu přidejme malinkou říčku, téměř neregulovanou. Jediný regulovaný úsek říčky je pár metrů nad a pod splavem. Ale tam se stejně nedostanu, jelikož mě více zajímají převislé keře a stromy, jejichž holé větve se sklánějí nad hladinu a vytvářejí tak perfektní útočiště pro ryby. Dalším zajímavým místem byl vyvrácený strom, který ležel napříč říčkou. No a potom zpětné proudy, kterých je tu díky přírodnímu charakteru říčky dost. Z ryb mi tato říčka nabízí především jelce. A to hlavně tlouště a jesena. Dále plotice, hrouzky, ale především je tu šance dostat i kapříka. A ty mě jako kapraře lákají ze všeho nejvíc. Řekněte sami, nebyla by to věčná škoda sedět doma u televize?

2
pěkní tloušti jsou častým úlovkem

Na takto malých říčkách jakou je tato, chytám nejraději takzvanou „šoulačkou“. Díky nepřípustnému terénu, který musí člověk překonat, aby se vůbec dostal k vodě. Jedná se především o husté keře. Několikrát už jsem lezl i po čtyřech, abych se dostal k vybranému místu. Z těchto důvodů si beru k vodě jen to nejnutnější. Dost nám pomůže rybářská vesta se spoustou kapes či ledvinka, do které si dáme především náhradní háčky a návazcový vlasec. Dále bročky, olůvka, vyprošťovač háčků a povolenku. Co se podběráku týče, tak ten si vezměte určitě. A pokud máte dlouhý plavačkový podběrák, tím lépe. To samé platí i o prutech. I když se prodírám keři a vším možným, přesto si k vodě beru nejraději svůj dlouhý plavačkový prut. Dlouhý prut mi dovoluje zůstat dále od vody, a to mi zajišťuje perfektní krytí před plachými rybami. Pokud se stále rozmýšlíte, zda si s sebou vzít stoličku na sezení, rovnou vám říkám, zapomeňte na to. Je to zbytečná zátěž navíc a stejně nebudete mít na sezení čas. Jelikož se jedná o stěhovavý rybolov, kde ryby musíte aktivně hledat a stěhovat se po každém záběru.

Plavaná

Jak jsem psal výše, je to můj nejoblíbenější způsob lovu, ke kterému používám 4,2m dlouhý matchový prut s vrhací zátěží do 20g. Lze použít i prut s nižší zátěží a tím si více vychutnat souboj s rybou. Ale jelikož chytám poblíž potopených stromů, potřebuji mít trochu rezervy, abych rybě zabránil zamotání do větví či jiných překážek. Z toho důvodu používám i silnější vlasce a větší háčky. A to i přes to, že na těchto revírech lovím převážně v zimních měsících. Kmenový vlasec používám o průměru 16mm s návazcem od 14mm do 12mm. Návazec volím delší, tak kolem 30cm, jelikož mám rád přirozený pohyb nástrahy. Splávky jsou o nosnostech mezi 0,5 – 1g.

3
ani ostatní druhy ryb nejsou výjimkou

Feeder

Tento způsob lovu používám jen ve výjimečných případech. Důvod je jednoduchý. K tomuto lovu potřebuji o jednu věc navíc, a to vidličku. Proto feeder volím jen při větším průtoku vody, kdy není možno splávek nechávat pomalu unášet proudem. Jelikož se snažím co nejvíc vyrovnat plavané a také zajistit přirozený pohyb nástrahy, používám páternosterovou sestavu. Na vlasci o průměru 16mm udělám velkou smyčku, kterou tak v půlce rozstřihnu. Tím mi zbudou dva konce. Na jeden konec upevním návazec. Já osobně nejraději používám návazec délky 60cm a jako u plavané o průměru 14 – 12mm a na druhý konec umístím zátěž. Jak jsem již zmínil, snažím se vyrovnat plavané, a proto nechci, aby mi nástraha stála na jednom místě, ale pomalu poskakovala po dně. K tomuto účelu dobře poslouží větší bročky, které na vlasec namáčku v potřebném množství.

4
zajímavé místo k lovu

Nástrahy

Co se nástrah týče, můžete použít téměř všechno. Od rohlíku přes žížalky až třeba po miniboilís. Já ze všeho nejraději chytám právě na ten rohlík. Rohlík používám čerstvý a jen z něj u vody vykrojím kuličku pomocí kleští. Pokud se chcete zaměřit na tlouště, můžete zkusit i ovocný kompot, nebo drůbeží střívka a játra.

Takže pokud máte v okolí podobný revír, neváhejte a „vyražte“ ho prozkoumat. Můžete být první kdo bojovného tlouště či zapomenutého kapříka poprvé dostal na háček. Rybky vás překvapí svou krásou a bojovností. A také si vyzkoušíte akčnější styl rybolovu a protáhnete tělo…

5
největší odměnou pro každého kapraře je úlovek kapra jakékoliv velikosti

V příštím díle se vypravíme na další zapomenutý revír a to na starý zatopený žulový lom.

S pozdravem Jícha Václav alias „k-70“

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: