V dnešní době se spousta rybářů vydává na velké vody, ve kterých je šance na ulovení životního kapra. Já jsem také takový a stále budu, jelikož mě veliké ryby také lákají. Ale někdy nastane chvíle, kdy mám na ryby jen málo času a rád vemu za vděk i malou říčkou, rybníčkem či tůní. Je sice pravda, že se tu nevyskytují kapři trofejních velikostí, jedná se spíše o dorosteneckou kategorii, ale zase mi to tyto revíry vynahradí klidem, který kolem nich je díky malé návštěvnosti a krásnou přírodou.
MALÁ NÍŽINNÁ ŘEKA
Na této říčce jsem nejčastěji rybařil jako malý kluk, jelikož jsem nejraději trávil prázdniny u dědy a jediná možnost kam chodit na ryby byla tato říčka. V té době jsem tu chytal s teleskopickým prutem a se splávkem. Nejčastěji lovenou rybou byli hrouzci a malí tloušti. Občas se spletla plotička či dokonce moje první štička, chycená na žížalu. Ale jak léta šly, začaly mě zajímat jiné věci a prázdnin u dědy ubývalo. Tím pádem jsem zapomněl i na tuto krásnou říčku…
Minulý rok v prosinci jsem se k této říčce vrátil. Z tepla domova mě vyhnalo sluníčko, jehož paprsky se odrážely od čerstvě napadaného sněhu. K tomu přidejme malinkou říčku, téměř neregulovanou. Jediný regulovaný úsek říčky je pár metrů nad a pod splavem. Ale tam se stejně nedostanu, jelikož mě více zajímají převislé keře a stromy, jejichž holé větve se sklánějí nad hladinu a vytvářejí tak perfektní útočiště pro ryby. Dalším zajímavým místem byl vyvrácený strom, který ležel napříč říčkou. No a potom zpětné proudy, kterých je tu díky přírodnímu charakteru říčky dost. Z ryb mi tato říčka nabízí především jelce. A to hlavně tlouště a jesena. Dále plotice, hrouzky, ale především je tu šance dostat i kapříka. A ty mě jako kapraře lákají ze všeho nejvíc. Řekněte sami, nebyla by to věčná škoda sedět doma u televize?
Na takto malých říčkách jakou je tato, chytám nejraději takzvanou „šoulačkou“. Díky nepřípustnému terénu, který musí člověk překonat, aby se vůbec dostal k vodě. Jedná se především o husté keře. Několikrát už jsem lezl i po čtyřech, abych se dostal k vybranému místu. Z těchto důvodů si beru k vodě jen to nejnutnější. Dost nám pomůže rybářská vesta se spoustou kapes či ledvinka, do které si dáme především náhradní háčky a návazcový vlasec. Dále bročky, olůvka, vyprošťovač háčků a povolenku. Co se podběráku týče, tak ten si vezměte určitě. A pokud máte dlouhý plavačkový podběrák, tím lépe. To samé platí i o prutech. I když se prodírám keři a vším možným, přesto si k vodě beru nejraději svůj dlouhý plavačkový prut. Dlouhý prut mi dovoluje zůstat dále od vody, a to mi zajišťuje perfektní krytí před plachými rybami. Pokud se stále rozmýšlíte, zda si s sebou vzít stoličku na sezení, rovnou vám říkám, zapomeňte na to. Je to zbytečná zátěž navíc a stejně nebudete mít na sezení čas. Jelikož se jedná o stěhovavý rybolov, kde ryby musíte aktivně hledat a stěhovat se po každém záběru.
Plavaná
Jak jsem psal výše, je to můj nejoblíbenější způsob lovu, ke kterému používám 4,2m dlouhý matchový prut s vrhací zátěží do 20g. Lze použít i prut s nižší zátěží a tím si více vychutnat souboj s rybou. Ale jelikož chytám poblíž potopených stromů, potřebuji mít trochu rezervy, abych rybě zabránil zamotání do větví či jiných překážek. Z toho důvodu používám i silnější vlasce a větší háčky. A to i přes to, že na těchto revírech lovím převážně v zimních měsících. Kmenový vlasec používám o průměru 16mm s návazcem od 14mm do 12mm. Návazec volím delší, tak kolem 30cm, jelikož mám rád přirozený pohyb nástrahy. Splávky jsou o nosnostech mezi 0,5 – 1g.
Feeder
Tento způsob lovu používám jen ve výjimečných případech. Důvod je jednoduchý. K tomuto lovu potřebuji o jednu věc navíc, a to vidličku. Proto feeder volím jen při větším průtoku vody, kdy není možno splávek nechávat pomalu unášet proudem. Jelikož se snažím co nejvíc vyrovnat plavané a také zajistit přirozený pohyb nástrahy, používám páternosterovou sestavu. Na vlasci o průměru 16mm udělám velkou smyčku, kterou tak v půlce rozstřihnu. Tím mi zbudou dva konce. Na jeden konec upevním návazec. Já osobně nejraději používám návazec délky 60cm a jako u plavané o průměru 14 – 12mm a na druhý konec umístím zátěž. Jak jsem již zmínil, snažím se vyrovnat plavané, a proto nechci, aby mi nástraha stála na jednom místě, ale pomalu poskakovala po dně. K tomuto účelu dobře poslouží větší bročky, které na vlasec namáčku v potřebném množství.
Nástrahy
Co se nástrah týče, můžete použít téměř všechno. Od rohlíku přes žížalky až třeba po miniboilís. Já ze všeho nejraději chytám právě na ten rohlík. Rohlík používám čerstvý a jen z něj u vody vykrojím kuličku pomocí kleští. Pokud se chcete zaměřit na tlouště, můžete zkusit i ovocný kompot, nebo drůbeží střívka a játra.
Takže pokud máte v okolí podobný revír, neváhejte a „vyražte“ ho prozkoumat. Můžete být první kdo bojovného tlouště či zapomenutého kapříka poprvé dostal na háček. Rybky vás překvapí svou krásou a bojovností. A také si vyzkoušíte akčnější styl rybolovu a protáhnete tělo…
V příštím díle se vypravíme na další zapomenutý revír a to na starý zatopený žulový lom.
S pozdravem Jícha Václav alias „k-70“