Úvod Články Pestrý začátek sezóny

Pestrý začátek sezóny

1 315
0

Zima byla dlouhá a touha po kaprech byla opravdu velká :). Jako každý z nás i já s kamarádem jsme si naplánovali první výpravu za kapry, a to na jezero Jaroslav. Tento revír mnozí z vás znají a určitě budou souhlasit, že je jedním z nejhezčích v Čechách. Krasná příroda a taky super servis a správce, což v dnešní době mnozí z nás požadují. Termín příjezdu byl prvního dubna, očekávali jsme mnohem lepší počasí, ale bohužel to tak nebylo. Zima se snažila ze všech sil nám komplikovat pobyt u vody a celkem se jí to dařilo.

Když jsme dorazili k revíru, majitel a správce na nás čekali, ale nebyli si jisti, jestli zůstaneme, sněžilo a místa byla pod sněhem a taky dost mrzlo. Ale nejsme žádné měkoty, opravdový kaprař si poradí i v takovém počasí. Dostali jsme koště, abychom si zametli mola a místo pro bivak, byla to docela sranda a nakonec jsme měli postaveno a po zmapování dna i zavezeno. Vybrali jsme různé hloubky a čekali jsme, kdy to začne, když vůbec začne…:). Ihned ráno kolegovi zabral kapr, moc nebojoval, ale taky není čemu se divit, když voda měla jen 2,5 stupně…

1

Byl to krásně stavěný lysec, který vážil 15,2 kg, říkali jsme si paráda, super začátek… Ale bohužel, další tři dny jsme neměli žádný záběr od kapra, jen cejni nás otravovali, ale co, aspoň něco v takovém počasí… Já jsem se dočkal taky záběru a byl jsem skutečně rád, že budu mít taky kapra na sněhu, zabral na plovku namočenou v esenci broskev-ananas a byl to krasný šupináč o váze 11 kg.

2

Taky jsem doufal, že začnou kapři žrát pomalu, ale bohužel jsme už žádný další záběr od kapra neměli… Za ten týden jsme zkoušeli spoustu návazců a technik, ale nic nepomohlo, bylo nám jasné, že kvůli zimě jsme přišli o krásné zážitky u vody, i když ne tak docela!!! 🙂 Měli jsme s sebou gril a hlavně dobrého šefkuchaře. Dopřáli jsme si vskutku famózní jídlo, steaky, kuřátka, zeleninku a taky ananas na grilu, prostě bašta…:)).

3

Byl to dost zajímavý týden, ale taky poučný, byli jsme zklamaní, ale taky rádi, že jsme nabrali další zkušenosti a taky jsme věděli, že se určitě vrátíme za lepšího počasí :).

4

Další výprava byla na mojí oblíbené řece Labe, průtok byl dost velký, a tak se nedalo všude chytat, takže o místě jsem měl jasno. Přede mnou tady chytal známý rybař a měl na tomto místě úspěch, pár dní před lovem jsem se párkrát stavil na pokec a na kafe a myslím si, že jsme se spřátelili, to je taky jedna věc proč miluji rybaření, člověk si muže najít spoustu přátel…

Bohužel z práce jsem se nemohl uvolnit a k vodě jsem se dostal jen na 24h lov. Průtok byl stále velký a k tomu plaval všude bordel, ani nechápu z čeho, když žádné záplavy nebyly, je vidět, že spousta lidí si přírody naváží a hážou do řeky vše, co plave i neplave… Na jaře je pro mě důležitý návazec a taky velikost nástrahy, s oblibou používám návazce z fluocarbonu a háčky č. 10, nástrahy 12mm a 14mm, délka návazce kolem 15cm, ale podle situace muže být kratší či delší, max. však 25cm. Volba návnad byla jasná, moje jednička Losos-Kaviár a jako druhou příchuť Monster Krab. V záloze jsem měl sladkou příchuť Brusinkový džem.

5

Místo jsem lehce zakrmil a konečně nahodil pruty. Netrvalo dlouho a přišel i první záběr, kapřík kolem 8 kg mě potěšil moc, byl můj první letos z Labe, bojoval jako lev a přišel na moji oblíbenou příchuť Losos-Kaviár. Kolem šesté večer jsem měl krásnou jízdu, zvednul jsem prut a cítil jsem velký tah ryby, naštěstí jsem rybu zastavil a začal jsem bojovat o každý metr vlasce, ryba bojovala vskutku famózně a já jsem si užil pořádný boj, kde vítězem jsem byl já… :). Na podložce ležel krasný šupináč, pěkné panděro, vážil přesně 13,2 kg a 82 cm.

6

Byl jsem šťastný, ryba přišla zase na příchuť Losos-Kaviár, je to prostě jednička! 🙂 Dalšího záběru jsem se dočkal druhý den ráno, zase to byl kapřík kolem 8 kg, zachutnal mu Monster-Krab. Přes den jsem měl další 4 záběry, ale bohužel dvě vetší ryby vyhrály souboj, chytám totiž s háčky bez protihrotu, ale to k tomu patří, člověk si pak víc váží zdolávaní ryby… Na večer jsem se už pomalu chystal domů, skoro vše bylo zabaleno a najednou se mi rozjel prut s nastraženým Lososem, prostě pohádka…:). Po krásným a tvrdým boji ležel na podložce krasný šupináč o délce 83 cm a o váze 12 kg. Bylo to parádní ukončení vycházky, za 24h lovu jsem měl 8 záběrů a šest ryb na podložce!!! A já se cítil jako vítěz, po neúspěchu na Jaroslavu to byl balzám na duši a ještě k tomu jsem netušil, co mně zanedlouho čeká… 🙂

7

Hned na druhý den mi zavolal správce z Jaroslavu, že se jim uvolnilo místo č. 6 v termínu od 12.5. do 15.5. Já neváhal a ihned jsem si toto místo zablokoval. Byl jsem moc rád, že za tak krátkou dobu se dostanu na revír, kde jsem začal letošní sezonu a byl jsem zvědav, jestli mě voda překvapí po prvním neúspěchu.

Dny utekly jako voda a já už seděl v autě směr Jaroslav. Na místě mě přivítal majitel a správce revíru. Hned při příjezdu jsem se díval na tu změnu, co nastala po měsíci, krásná příroda, všude zeleno a krásná voda, prostě krásný revír… Od správce jsem se dozvěděl, že kluci, co chytali přede mnou, chytli jen pár ryb za tři dny, a že v poslední den chytli krásného šupináče o váze 19 kg. Já už neměl trpělivost, chtěl jsem co nejdřív chytat :). Během chvilky jsem byl na místě a jen jsem stihl postavit tábor, už začalo hodně pršet, nedalo se nic dělat, jen čekat až přestane, abych mohl zavézt pruty na svá místa. Majitel mi poradil pár krásných míst, ale já využil jen jedno top místo, a jak se ukázalo později, byla to správná volba!!! 🙂

8

Lov ve vázkách vyžaduje spoustu práce, trpělivosti a hlavně zkušeností. Ne, že bych byl profík, to opravdu ne, ale už nějaké zkušenosti mám a rád sbírám další zkušenosti z každého lovu, nikdy nevíte, kdy to využijete. Návazce jsem použil tuhé z fluocarbonu, a to z jednoho důvodu, ryba když zabere, tak se jen těžko zbaví háčku, háčky jsem použil č. 6, a to kvůli tomu, aby se mi nevyřezávaly ryby, když chytám se skoro dotaženou brzdou. Nesmím dát rybě ani metr vlasce, jinak nemáte šanci.

Dva pruty jsem měl podél břehu, kde byly stromy ve vodě a spousta větví. Třetí prut jsem nastražil pod protějším břehem v metrový hloubce… Od správce jsem se dozvěděl, že na sladké vůbec nebere, jen na maso, tak jsem se rozhodl, že vsadím jen na mé oblíbené příchutě, Losos-Kaviár a Monstr Crab. Bohužel za tři dny lovu toho nejde moc vyzkoušet, tak jsem neriskoval… Osobně moc nekrmím, lopatka rozpůleného boilie zalitým boostrem bohatě stačí na jeden záběr, NA TEN SPRÁVNÝ ZÁBĚR!!! 🙂 První záběr přišel po třech hodinách na Losos-Kaviár. Byl to ukrutný boj o každý metr vlasce, po chvíli na podložce ležel dlouhý hubeňour, měřil 95 cm a vážil pouhých 12 kg…

9

Po zavážce jsem si nestihl ani uvařit kafe a na stejný prut přišel další záběr, tentokrát od kapříka kolem deseti kg. Byl jsem moc spokojený, pár hodin lovu a už dvě ryby na podložce. V noci už se nic nedělo, byl klid a já jsem se krásně vyspal do půl páté ráno, to mě vzbudila jízda na stejném prutu, měl jsem štěstí, že nejel hned do stromu, ale na vodu, jinak bych nejspíš o kapra přišel. Ihned jsem věděl, že to musí být velký kapr, protože jsem chytal s dost dotaženou brzdou. Zdolávaní bylo dlouhé a největší problém jsem měl u břehu, když ryba jezdila doleva a doprava a já se snažil, aby se mi nezamotala do ostatních prutů. Naštěstí se povedlo dostat kapra do podběráku. Když jsem viděl tu jikernačku, byl jsem štastnej!!! 🙂 Měřila 94 cm a vážila 16,7 kg, prostě super!

10

Losos-kaviár mě zase překvapuje. Během dne jsem dostal na podložku pár kapříků kolem deseti kg, ale pořád jsem čekal, až přijde další pořádnej kapr… To se mi povedlo další ráno, když mi přišla jízda s Monster Krabem, měl jsem radost, že fungují obě přichutě, tentokrát jsem jel na člun a rozhodnul jsem se správně, kapr mi dal tak na prdel, že jsem se modlil, aby dopadlo vše dobře. Celá sestava držela jak ocelové lano a taky se mi nakonec podařilo kapra dostat do podběráku, byl jsem pyšnej, že vše drží jak má, protože ve vázkách je to nejdůležitější! Kapra jsem položil na podložku a byl to kus! 🙂 Kapr měřil 96 cm a vážil 16,8 kg, prostě paráda. Byl jsem spokojený, dvě rána a dvě krasné ryby, super.

11

Celý den se nic nedělo, měl jsem čas si udělat nové návazce a taky je navečer vyměnit. V noci taky nic nepřišlo a doufal jsem, že ráno mě zas překvapí. Taky že ano, ihned v šest ráno jsem měl záběr, zvednul jsem prut a věděl jsem, že je to velký kapr, velký tah a žádné škubnutí, prostě super zdolávačka. Najednou v půlce cesty tah ustal a já zůstal jak opařený, přítáhl jsem montáž a nevěřil jsem svým očím, návazec prasknul v půlce, byl jsem naštvaný a taky jsem přemýšlel, kde se stala chyba… V rychlosti jsem dal novej návazec a zavezl prut… Jen jsem tak, tak stihnul dát prut do stojanu a rozjel se mi další prut a jak to dopadlo?!!! Prostě stejná historka, byl jsem vytočený a nadával jsem… Už jsem další návazec z Fluocarbonu nedal, už jsem neměl důvěru, taky jsem udělal dobře, s třetím prutem jsem dopadl stejně. Prostě blbec den a nejen to, ještě jsem neviděl kaz na fluocarbonu, tak to dopadne, když se snažíme šetřit. Do konce jsem měl poslední hodinu a už jsem byl dost zklamaný a v tom mi přišel záběr, zvednul jsem prut a jel jsem na vodu, byl to super boj, půl hodiny na člunu a já pořad nevěděl, s kým mám tu čest, tančil jsem valčík na člunu, ostatní rybáři se tomu smáli a já konečně zahlédl rybu, jak jsem předpokládal, byl to velký jeseter, i když jsem doufal, že to bude kapr, tak mě moc potěšil, byl to opravdu boj a já jsem si užil do poslední hodiny.

12

Na konci výpravy jsem měl 17 ryb na podložce, z toho dva krasný kapři a velký jeseter. Byl jsem spokojený, ale s trochou hořkosti na duši a spoustou nových zkušeností. Na takový lov ve vázkách je lepší jezdit ve dvou, vždycky oceníte pomoc. Měl jsem dva okamžiky, kdy jsem měl v každé ruce prut a jednu nohu ve člunu a druhou na mole… prostě kaskadér :). Ale nejdůležitější je výbava, nešetřete, může se vám to vymstít, jako mě a ztratíte tak třeba vysněnou rybu.

Takový rozmanitý začátek sezony jsem měl já…

Přeji všem sportovním rybářům hodně krasných okamžiků u vody a hodně trpělivosti, když se snažíte, tak se úspěch se dostaví!

S pozdravem
Sergej Popovič
tester Tandem Baits

Kamofish

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: