Obecně o plovoucím boilies
Plovoucí boilies (Pop Up) se stalo velmi populární. Není divu, jeho úspěchů a možností, jak jej používat, je celá řada. Dá se použít samostatně, kdy se vznáší kousek nade dnem, můžeme ho také použít v kombinaci s klasickým potápivým boilie, kdy vytvoříme tzv. „panáčka“, můžeme jej obalit těstem atd. V tomto článku vám však chci představit výrobu plovoucího boilies, společně s několika ukázkami jak jej používat.
Možná jste již četli článek na toto téma, nejspíš se v něm psalo o výrobě pomocí mikrovlnné trouby či korku. Ano, tyto varianty se dají také použít. Mnohem efektivnější a variabilnější je však použití speciálně upravených Pop Up mixů.
Výhody Pop Up mixů
Jak jsem již zmiňoval, použití Pop Up mixů má spoustu výhod. Jako první bych zmínil snadnou manipulaci. Stačí vám totiž rozklepnout požadovaný počet vajec, doplnit je o tekuté složky a smíchat s mixem. Postup výroby je tak téměř totožný jako u klasických boilie směsí.
Další nespornou a podle mě největší výhodnou je variabilita. Pop Up si můžete vytvořit naprosto podle svých představ. Můžete si zvolit jakoukoliv esenci, es. olej, můžete esence kombinovat, můžete si vyrobit jakýkoliv průměr, máte na výběr několik barev. Vše je ve vaší režii.
Postup výroby
Postup je naprosto jednoduchý a zvládne jej opravdu každý. Na jedno kilo mixu potřebujeme cca 14 středních vajec. Ty pečlivě rozmícháme a doplníme o tekuté složky dle libosti. Poté dosypeme část těsta tak, abychom vytvořili kaši. V tomto stavu necháme směs odpočinout cca 30 minut. Pak postupně dosypáváme zbytek těsta a zapracováváme jej. Jakmile dosáhneme požadované konzistence, můžeme přistoupit k rolování. Doposud postup, který asi každý zná. Nyní však nastává několik odlišností – Pop Up vaříme pouze 1 minutu a sušíme minimálně týden – čím déle tím lépe. Sušte jej na dobře větraném místě a vyvarujte se slunečním paprskům.
Pop Up směsi nabízejí mnoho variant použití
Složky můžeme přidat dle libosti
Postupně přisypáváme směs…
Rozmícháme těsto do řídké kaše a necháme odstát
Postupně dosypáváme zbytek těsta a zapracováváme jej
Jakmile dosáhneme požadované konzistence, můžeme přistoupit k rolování
Pop Up vaříme pouze 1 minutu a sušíme minimálně týden
Způsoby prezentace Pop Up
Jelikož způsobů, jak nastražit plovoucí boilie je nespočet, vyberu pro vás tedy jen ty nejzajímavější.
Jako první bych uvedl asi nejpoužívanější umístění – tzv. „na panáčka“. Ke klasickému potápivému boilie umístíme plovoucí a vytvoříme jakéhosi „panáčka“. Tato prezentace je všeobecně známá a běžně používaná.
Panáček společně s “50 na 50” v praxi
Další možnost je použít samostatné plovoucí boilie. Zde se dá poměrně experimentovat s délkou vlasu. Nejpoužívanější je asi klasická montáž se vznášejícím se háčkem a kuličkou. Broček je v tomto případě na samotném návazci a háček se společně s kuličkou vznáší kousek nade dnem. Zde bych ale spíše doporučil následující změnu. Broček, který drží boilie u dna dejte přímo na vlasový přívěs. Prodlužte jej na 2-4cm a získáte tak mnohem „nebezpečnější“ montáž. Háček totiž zůstává ležet na dně a neruší tak opatrné a zkušené kapry.
Peleta a plovoucí boilie – skvělá kombinace
Další varianta použití je možnost vytvořit různě vyváženou nástrahu. Rozkrojíme klasické potápivé boilie a doplníme druhou polovinu plovoucím. Takto upravená nástraha bude mírně vzplývat a velmi lehce se bude kaprům nasávat. Navíc se bude, díky své lehkosti, ve vodě více hýbat. I tento pohyb může kapra zaujmout.
Peleta a plovoucí boilie v praxi
Pro opravdu atraktivní variantu pak zvolte peletu, kterou nadlehčíte právě plovoucím boilie. To vše můžete navíc zabalit do obalovacího těsta. Takto upravená nástraha bude ihned po vhození do vody maximálně atraktivní a svou atraktivitu si zanechá i po následující hodiny.
Tipy:
Na závěr bych rád připojil i několik zkušeností/tipů.
Těsto po jeho zpracování dejte do ledničky odležet, bude se snáze rolovat.
Plovoucí boilie se dá ještě před samotných náhozem zvýraznit. Jako jednu z nejlepších variant pro maximálně dráždivé Pop Up vidím jejich naložení do čisté esence. Ještě před namočením jej ořežu na několika stranách, aby se esence lépe vsákla.
K zatraktivnění lze také využít i dipy. Jejich konzistence však není úplně nejvhodnější, pokud v nich necháte kuličky dlouhodobě máčet, může se stát, že jejich vzlínavost bude snížena.
Experimentuje, vymýšlejte – Pop Up se pro tyto účely přímo vybízí.
Michal Pavelka – BestBaits.cz