Tímto článkem bych chtěl poukázat na to, že ne vždy daleké vývažky jsou to nej, co jezero nabízí. Mnoho rybářů si už ani neumí představit chytat na odhoz a už vůbec ne chytat tzv. „pod nohama“. Pokusím se vám přiblížit způsob chytání pod blízkým břehem, jak ho já praktikuji. Není to návod, pouze moje postřehy, které snad někomu pomohou dostat několik kaprů na podložku… Na úvod chci zdůraznit, že se jedná o adrenalinový lov, který je lepší praktikovat na krátkých vycházkách na jednu noc. Chytání pod břehem znamená většinou úlovek jedné, maximálně dvou ryb z jednoho místa.
Jako vůbec první je, uvědomit si, že musíte zůstat v absolutním tichu. Musíte se vyvarovat dupání, otevírání a zavírání kbelíku s krmením, zipů od bivaku atd. Dokonce ani chytání z parťákem nepřichází v úvahu.
Výběr místa
Nedostupnost! To hlavně pro jiné rybáře, kteří by mohli nadělat na břehu hluk a vyplašit kapry na dlouhou dobu.Toto je první a asi nejvíce důležité, co mě při takovém lovu zajímá. Výborná místa jsou například pásy rákosí, stromy nad vodou, traviny, šikmé břehy, padlý strom či trčící keře z vody…
Moje montáže jsou zcela jednoduché, skládají se z 1,4m olověné šňůry Heavy camouflage, na které je umístěn klip Fox a zakončená obratlíkem, na kterém je pochopitelné návazec. Návazec, který používám ze ztužených šňůrek jako je Mystic, Mantis nebo Quick silver gold. Tyto typy jsou mými favority mezi šňůrkami. Háčky používám ve velikostech C4 a C6, buď long shank, wide Gape nebo shank bez protihrotu. Olovo používám závěsné o váze 200g. Je dost těžké, ale já chci mít jistotu, že montáž udrží i na šikmé ploše a nemůže se pohnout při atakování bílé ryby. Co se týče krmení, používám boilie o průměru 20mm a 24mm na bázi rybích mouček ze směsí jako Klub bioenzym, Biosquid, Kořeněný tuňák atd. Množství krmení záleží na ročním období, teplotě vody, obsádky kaprů v daném revíru a pochopitelně také na zvoleném místě.
Pokud chytám v chladné vodě s tendencí oteplování, vždy používám i mix pelet ve složení: betain, GLM, CSL, hemp (takový mix pelet s různou dobou rozpadu o menším průměru). Na vytipované místo rozptýlím 2 – 3 lopatky mixu pelet a deset kousků rozpůleného boilie. Deset celých kuliček boilie rozptýlím za montáž, nikdy ne před, kvůli tomu, aby se kapr co nejméně setkal s montáží, i když nikdy není zaručeno, že připlave odzadu. Z tohoto důvodu vždy používám zadní olovo, aby se kapr nesplašil po kontaktu s vlascem. Mám prostě rád pěkně poskládaný vlasec na dně.


Pokud je teplota vody nad 13 °C, používám už výhradně boilie, a to co nejméně atraktivní, takže snižuji dávku amino complexu o jednu čtvrtinu. Zda-li to má výraznější efekt, je otázkou, neboť kapr v plné kondici má potřebu, laicky řečeno, pořádně se nafutrovat před třením, aby měl dost potřebné energie na rozmnožovací akt. Jen výjimečně používám více než dvacet kusů boilie na jeden prut. Nesnažím se přilákat hejno ryb, spíše naopak. Raději docílím jednoho záběru, ale od větší ryby. Musím se smířit s tím, že po záběru kapra mam místo dokonale rozplašené. Pokud mi první ryba nezabere do půlnoci, tak je to opravdu náhoda, když se dočkám ze stejného místa ještě jednoho záběru do rána. Proto, pokud je možnost, tak se snažím najít další potenciální místo, kam nahodím prut po záběru. Místo by mělo být co nejvíce vzdálené od toho prvního.
Velkou výhodou chytání „pod nohama“ je i to, že máme možnost bezproblémového připravení si lovného místa. Není nic jednoduššího, než se chodit procházet vedle vody s hrstí návnady v sáčku a pěkně nerušeně si rozházet na místo několik kuliček boilie!
Tímto článkem jsem chtěl nastínit můj způsob chytání pod břehem. Někomu trochu poradit, jiným otevřít oči při výběru místa u vody.
Přeji mnoho pěkných úlovků a zážitků v přírodě!
Jaro Gubric
Dlouho se chystám zkusit tenhle lov při břehu a jsem rád že se najde někdo rozumný kdo se podělí o zkušenosti s touhle technikou lovu.děkuji a přeji mnoho krásných úlovky;-)