Úvod Články Podzim na jezeře Jaroslav

Podzim na jezeře Jaroslav

3 682
0

Letošní rok jsem se rozhodl strávit jeden týden nadcházejícího podzimu u krásného jezera Jaroslav v jižních Čechách. Pro ty co ještě o tomto velmi zajímavém soukromém jezeře nic neslyšeli, jedná se o bývalý povrchový lignitový důl, kde se těžba zastavila již v padesátých letech minulého století. V posledních letech začal toto krásné jezero, které je kolem dokola obrostlé pásem smíšeného lesa, zarybňovat a obhospodařovat pan Korda s úmyslem provozovat zde sportovní rybolov. Musím podotknout, že se mu to zatím skvěle daří. Jezero se stále zarybňuje a k původním obyvatelům zdejší vodní říše přibývá tak každým rokem několik desítek nádherných ryb, ať už jeseterů, ale hlavně kaprů, kteří nás ortodoxní kapraře zajímají jistě nejvíc…

Jeden z důvodů proč jsem se na jezero po pár měsících vrátil byl ten, že servis, který vám zde poskytnou jen tak někde nedostanete. Po příjezdu se vás vždy ujme sám pan Korda nebo jeho ochotný průvodce Pepa. Oba vám rádi poradí, jak se s touto poměrně těžkou vodou vypořádat. Ukážou vám, kde se obvykle ryby zdržují, popřípadě pomohou najít ty nejvhodnější místa pro zavezení vašich montáží. Navíc vám ochotně dovezou chybějící proviant nebo třeba dobijí baterie a vše dovezou až k vašemu lovnému místu.To vše je v ceně. Při chytání na jezeře tak máte opravdu velké pohodlí.

Samotný lov na jezeře je velmi problematický a rozhodně bych ho nedoporučoval začínajícím rybářům. Je zde mnoho přírodních překážek, spadlých větví, zatopených stromů a keřů. To vše zde velmi komplikuje rybářům lov. Jezero je tak velmi specifické svojí náročností, ale zároveň je velmi atraktivní svým přírodním vzhledem. Lov kaprů zde není vůbec jednoduchý, ale na druhou stranu zážitek ze zdolávání zdejších ryb se vám vryje hluboko do paměti.

Ryby jsou zde opravdu krásné. Je zde velmi početná obsádka kaprů od dvanácti do patnácti kg. Poměrně dost ryb kolem šestnácti až osmnácti kg, ale prohání se tady i několik kaprů přesahujících hranici dvaceti kg. Nemluvě o několika původních jedincích, kteří také dosahují váhy přes dvacet kg. Z těchto starousedlíků se již pár kusů podařilo ulovit. Vlastně se do dnešní doby nedá odhadnout jaký kapří „mohykán“ se ještě v jezeře nachází. Kdo ví, možná zde za čas padne i hranice třiceti kilogramů! Tolik na úvod k samotnému jezeru.

Poslední zářijový týden odpoledne rychle nakládám vše potřebné vybavení do auta a vyrážím i s přítelkyní směr jezero Jaroslav. Mám to autem sotva půl hodiny jízdy, tak si pochvaluji jak je to příjemné být u vody tak rychle a vzpomínáme na dvacetihodinovou úmornou cestu na Španělské Ebro…

Už na začátku roku jsem si po krátké konzultaci s panem Kordou zamluvil místo v zátoce. Je zde klid a hloubka kolem čtyř až pěti metrů a mnoho zatopených keřů, ve kterých se kapři tak rádi zdržují. To vše mi dávalo naději, že v chladnějším počasí by sem mohli kapři najíždět a že by se snad dala nějaká ryba přimět k záběru.

1

Odpoledne po příjemném uvítání rychle zavážím pruty na předem vytipovaná „horká“ místa. Pan Korda mi ukázal pár dobrých míst, na kterých by se dal udělat záběr. Večer před setměním jsem konečně připraven. Přítelkyně dělá horký čaj, protože i přes vyloženě letní ráz počasí, který přes den byl, je po setmění chladno. Sledujeme hvězdnou oblohu, poziční diody signalizátorů a čekáme na první záběr…

Do rána se nic nedělo. Další noc zrovna tak. Příští den ráno jsem musel s bolestí zad odjet narychlo k doktorovi, aby mi nahodil zpátky tři vymknutá žebra. Odpoledne již zase zavážím pruty a v duchu si říkám jaké štěstí, že jsem to měl jen pár desítek kilometrů…

2

K večeru se zastavil pan majitel a společně vyvážíme pruty na nová místa, zpravidla v těsné blízkosti keřů.

Nástrahy jsem použil na každou montáž odlišné. Vsadil jsem hlavně na novinku od Tandemu z řady Impact boosted hookers v příchuti ananasový sirup, sladký pomeranč a dokonalá jahoda. Toto boilie je naložené v dipu a má hrubší strukturu. Obsahuje mnoho atraktorů,semen a stává se tak velmi lákavým pro kapry. Navíc je vyrobeno ve dvaadvacetimilimetrovém průměru, což částečně eliminuje záběry od bílé ryby.

3

Použil jsem je společně s perfection pop-up z řady Impact. Nastražil jsem je na panáčka, jeden prut jsem vyvezl na asi stopadesát metrů vzdálenou lavici. Zde jsem prokrmil několika kilogramy pelet Impact hook-černý halibut o velikosti dvacet milimetrů. Dále jsem na tuto výpravu použil boilie vlastní výroby ze základové směsi base mix a to konkrétně Energy a marine mix. Tuto směs jsem si ještě částečně „dotunil“.

Hotové koule různých rozměrů jsem použil do zákrmu. Některé jsem rozkrájel na půlky. Přidal jsem i tekutou potravu z řady Top edition, konkrétně moji tak oblíbenou squid force, kterou jsem nechal nasáknout i pelety. Vzhledem k velkému množství bíle ryby, ktrerá se v jezeře nachází, jsem vynechal při krmení partikl. Pouze když jsem zavážel za soumraku, přidával jsem ke každé zavezené montáži ještě pár hrstí osmimilimetr. peletek Bio Stim z řady Impact v příchuti kryl atlantický nebo oliheň. Po setmění už aktivita bílé ryby není tak velká a používání těchto bio stim pelet se mi často vyplatilo. Místo, kde leží vaše montáž, skvěle zatraktivní a pokud projíždí kapři kolem, věřte že na ně pachové signály z rozpadávajících se pelet zapůsobí doslova jako magnet!

Po tom co jsem večer zavezl pruty se do rána rozjely všechny. První ryba zabrala na panáčka z boosterovaného pomeranče pop-apu jahoda. Kapr měl 11kg a potěšil mne. Vydoloval jsem ho doslova z pod křoví uprostřed noci.

Další ryba již byla ze vzdálené bójky umístěné na lavici, která vybíhala ze čtyř a půl do tří a půl metru. Krásný dlouhý lysec 14,8 kg…

5

Nádhera, pobrukoval jsem si v měsíčním světle. Masivnější krmení boilím, společně s peletami a nastražováním jiné zajímavé příchutě pod háček, možná bude to pravé ořechové…? Po osmé hodině ráno mám další jízdu.

7

Tentokrát na panáčka hook 22mm ananasový sirup, plus pop-up vanilka extra. Po deseti minutách již leží na podložce krásný „šupík“ 18,7kg.

6
„Jo to je vono, takhle to má fungovat. Že by správná kombinace?“

Ráno ve čtyři hodiny přišel asi hodinový déšť. Možná i to mělo vliv na apetit kaprů. Odpoledne se však nebe opět vybírá do modra a na teploměru je zase dvacetpět stupňů. Kapři přestávají reagovat na moje nástrahy a já doufám, že se záběr dostaví opět s příchodem noci.

7

Nebudu se teď zdlouhavě rozepisovat o každém záběru a každé úspěšné noci. Faktem ale je, že při stále stejném, na tuto roční dobu velmi teplém počasí, se mi dařilo až na pár denních záběrů převážně v noci. Přítelkyně při focení a vážení úlovků ochotně asitovala a tak se nám dařilo ryby rychle pouštět zpět.

Pokud jde o samotný lov ve vázkách, je zapotřebí používat naddimenzovanou kompletní sestavu včetně koncového návazce. Mně se osvědčil např. kmenový vlasec carbon line 0, 335mm, který je málo průtažný a velmi odolný. Dále pak shock leaders balistic x, které ho jsem použil třecet metrů na každý naviják. Háčky jsem použil T.Baits specialist boilie č.4 bezprotihrotové, dále pak kurv shank taktéž č. 4 od firmy Korda.

8

Krmná místa jsem po zbývající dny neměnil a při každém pokládání montáží jsem neustále dokrmoval boilím ze směsi Energy Marine a peletami.

Za zmíňku ještě stojí záběr velké ryby, která zabrala z pravého rohu zátoky čtvrtý den lovu. Hodinu po poledni, kdy jsem ji po bleskurychlé reakci dokázal po několika vteřinách s rukou na cívce mého „elcéčka“ vymanévrovat,  jsem nasedl do lodi a začal urputný boj. Vše se neustále odehrávalo v bezprostřední blízkosti stromů a keřů zasahujících do vody. Asi po deseti minutách se ryba shock leadrem zachytila o starou důlní vzpěru, která se zde vertikálně vznášela ve vzduchu a vyčnívalo z ní jen pár centimetrů včetně starého zrezivělého hřebu. Co čert nechtěl vlasec se při souboji zachytil o hřeb a po pár vteřinách mi ryba odplula i s pár metry silonu. Zklamání bylo obrovské. Kdybych alespoň věděl jak byla velká. Možná se nejednalo o kapra, ale o jednoho ze zdejších jeseterů, v duchu jsem se utěšoval.

9

Náladu mi zlepšil až záběr kapra z levého břehu z pod křoví. Asi hodinu po předešlém nezdaru jsem vyvezl svůj levý prut  resp. montáž kousek od našeho stanoviště pod převislý keř do 1,5m hloubky. Usedl jsem do křesla a vyčkával v dosahu prutů. Po pár minutách se roztočila cívka navijáku tak rychle, že během okamžiku projel kapr i s montáží o deset metrů dál k dalšímu křoví. Zde se pokoušel zbavit háčku a ze všech sil se dral skrze další zatopený keř. Rozhodl jsem se nedát rybě ani metr silonu zadarmo. Má dělička Invader 3,3lbs byla jako luk. Kapr mi dopřával neskutečný zážitek ze souboje.

Po tom co jsem rybu konečně otočil směrem do jezera, nebylo už třeba tolik spěchat. Věděl jsem, že tahle ryba může patřit do té nejvyšší váhové kategorie. Užíval jsem si krásný souboj. Po dalších asi pěti minutách konečně koukám na nádherně stavěného šupináče jak oddechuje v síti podběráku. Vlastně jsme oddechovali oba. Rychle rybu měříme, vážíme a po pár fotografiích a nezbytném ošetření vracíme kapra s největší šetrností zpět do jezera.

10

Celkem jsme zde prožili nádherný týden. Atmosféra, příroda a lidé, kteří tady dělají pro jezero absolutní maximum, to vše vás upoutá natolik, že se sem budete chtít vracet. Celkem jsem i přes netipické počasí zaznamenal 19 záběrů a podařilo se mi zdolat 12 kaprů a 4 jesetery. Průměrná hmotnost úlovků přesáhla hranici 14 kilogramů!

Poděkování pak patří panu Kordovi, který neustále na jezeře něco vylepšuje a drží tak standard tohoto krásného jezera hodně vysoko! Přeji mu mnoho úspěchů v jeho snažení a kaprům, ať rostou!

11

Mnoho úspěchů a ohnuté děličky všem kaprařům přeje za Tandem Baits
Petr Kovárna

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: